WTI پس از کاهش تولید اوپک پلاس جهش کرد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
WTI پس از کاهش تولید اوپک پلاس جهش کرد


نفت خام در حال حاضر در مسیر ثبت سومین هفته متوالی خود در فضای سبز قرار دارد و خود را از پایین ترین سطح 15 ماهه خود دورتر می کند. اعلامیه کاهش تولید غیرمنتظره اوپک پلاس به افزایش چشمگیر این هفته کمک کرد زیرا این کارتل متوجه انحراف در مبانی بازار و قیمت نفت خام شد و تصمیم به مداخله برای بازگرداندن ثبات گرفت. در این گزارش، هدف ما روشن کردن کاتالیزورهای محرک قیمت WTI، ارزیابی چشم‌انداز آینده آن و نتیجه‌گیری با تحلیل فنی است.

اوپک پلاس دوباره حمله کرد

معامله گران انرژی در ساعات اولیه معاملات آسیایی روز دوشنبه به سرعت روی پای خود ایستادند و مواضع خود را برای انعکاس اعلام غافلگیرکننده اوپک پلاس در روز قبل تنظیم کردند. در نتیجه، قیمت‌های WTI از روز جمعه نزدیک به 81 دلار در هر بشکه تقریباً 7 درصد جهش کردند و توانستند سودهای خود را تثبیت کنند و از آن زمان تاکنون در این محدوده ثابت مانده‌اند. کارتل نفت، یک بار دیگر، یکشنبه گذشته همه را غافلگیر کرد، زمانی که تعهد تزلزل ناپذیر خود را برای ورود به بازار و ایجاد تعادل مجدد در هنگام به اصطلاح “جابجایی” به جهانیان اعلام کرد. این سازمان طی یک نشست غیررسمی وزیران کاهش تولید 1.16 میلیون بشکه ای را اعلام کرد که قرار است در ماه می انجام شود و تا پایان سال ادامه خواهد داشت. کاهش داوطلبانه اوپک پلاس با انتقاد کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده مواجه شد که نمایندگان آنها صریحاً این تصمیم را غیرقابل توصیه خواندند و آشکارا مخالفت خود را با این تصمیم اعلام کردند. اگرچه ایالات متحده و عربستان سعودی، رهبر کارتل نفت، یک اتحاد تجاری استراتژیک دارند، اما ایالات متحده هیچ تأثیر ضمنی بر نحوه تجارت پادشاهی ندارد. جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی ایالات متحده، یک جلسه توجیهی رسانه ای برای بحث در مورد این حادثه برگزار کرد و اظهار داشت که “ما همیشه با هر کاری که عربستان سعودی انجام می دهد یا بیشتر از آنها می گوید، ما همیشه موافق نیستیم… با هر کاری که انجام می‌دهیم یا می‌گوییم، اما این واقعیت را از بین نمی‌برد که این یک مشارکت استراتژیک است.» تلاش برای مهار تنش‌های فزاینده. روابط بین دو کشور در سال گذشته پس از تصمیم سعودی ها برای کاهش تولید نفت به میزان 2 میلیون بشکه در اکتبر گذشته تیره شده است. در پایان، این رویداد نشان‌دهنده یک کاتالیزور صعودی برای قیمت نفت در کوتاه‌مدت است، زیرا کاهش عرضه از سوی اوپک، همراه با ضعیف‌تر شدن تقاضای نفت خام از سوی چین پس از بازگشایی آن، معامله‌گران را وادار می‌کند تا چشم‌انداز خود را به سمت بالا بازبینی کنند.

API و EIA برای دومین هفته متوالی، موجودی‌ها را کاهش داده‌اند

هفته گذشته، ذخایر نفت خام آمریکا دومین هفته متوالی کاهش را ثبت کرد که احتمالاً نشان دهنده تغییر تقاضا برای مصرف داخلی است. روز سه‌شنبه، ذخایر هفتگی نفت خام API کاهش 4.3 میلیون بشکه‌ای را گزارش کرد که بالاتر از 1.8 میلیون بشکه مورد انتظار بود، در حالی که ذخایر هفتگی نفت دیروز EIA کاهش مشابهی را به میزان 3.7 میلیون بشکه ثبت کرد که باز هم کمتر از بالاترین حد انتظار 2.3 میلیون بشکه بود. در همان بازه زمانی استخراج شود. در حالی که نتایج ممکن است در چشم معامله گران انرژی صعودی اطمینان ایجاد کند، هیچ واکنش قابل توجهی به این اعلامیه وجود نداشت. WTI از ابتدای هفته در محدوده محدودی در حدود 80 دلار معامله می شود و به نظر می رسد در حال حاضر در حالت تثبیت است و نه گاوها و نه خرس ها پیشتاز هستند. در نهایت، مایلیم یادآوری کنیم که گزارش روز جمعه گذشته بیکر هیوز نشان داد که تعداد دکل‌های نفتی فعال ایالات متحده با 1 کاهش به 592 سکو رسیده است که نشان‌دهنده کاهش جزئی تقاضا نسبت به هفته گذشته است.

تحلیل فنی

نمودار WTICash 4H

WTI پس از کاهش تولید اوپک پلاس جهش کرد
  • پشتیبانی: 72.80 (S1)، 66.10 (S2)، 57.35 (S3)
  • مقاومت: 82.00 (R1)، 89.15 (R2)، 97.15 (R3)

قیمت WTI پس از جهش در افتتاحیه روز دوشنبه، درست زیر خط مقاومت 82.00 (R1) نسبتاً بدون تغییر باقی ماند. به نظر می رسد قیمت این کالا در حال نزدیک شدن به موقعیت شکست است زیرا به نظر می رسد در R1 به اوج خود رسیده است، اما از سوی دیگر، با افتتاحیه در 24 مارس به یک خط روند صعودی رسیده است. ما متوجه شدیم که اندیکاتور RSI در زیر نمودار 4 ساعته ما در سطوح نسبتاً بالایی باقی می‌ماند، اما دقیقاً زیر 70 است که نشان‌دهنده تمایلات صعودی برای قیمت کالا است، اما از طرف دیگر، باندهای بولینگر باریک شده‌اند که دقیقاً منعکس‌کننده پایین بودن قیمت است. نوسانات مشخص کننده حرکت آن است که می تواند به حرکت قیمت اجازه دهد تا حرکت جانبی خود را از ابتدای هفته حفظ کند. در حال حاضر، ما تمایل داریم که انتظار داشته باشیم قیمت WTI حرکت جانبی خود را حفظ کند و با توجه به نرخ برخورد فعلی آن با خط روند صعودی بالا، چنین سناریویی به این معنی است که اقدام قیمت آن را شکسته خواهد کرد. ما احساسات صعودی را تشخیص می‌دهیم، اما برای یک چشم‌انداز صعودی واضح، باید قیمت کالا از خط مقاومت 82.00 (R1) بشکند، که دقیقاً به عنوان حد بالایی برای حرکت جانبی اخیر آن عمل می‌کند، اما همچنین از دسامبر مکررا آزمایش شده است. سال 2022 از امروز شروع می شود و اگر نتواند به خط مقاومت 89.15 (R2) برسد، پس از یک سری بالا و پایین های بالاتر متوالی، شروع به هدف گیری کند، سطحی که از اواسط نوامبر سال گذشته هیچ گونه اقدام قیمتی مشاهده نشده است. اگر خرس‌ها دست بالا را به دست آورند، ممکن است شاهد کاهش قیمت WTI باشیم، خط روند صعودی که قبلا ذکر شد شکسته شود، و نشان دهنده پایان روند صعودی باشد، اما برای چشم‌انداز نزولی، باید این جفت ارز 72.80 (S1) را بشکند. خط حمایت، که قیمت WTI را به عنوان حد پایین حرکت جانبی گذشته آن از 1 دسامبر 2021 تا 14 مارس ارائه می کند. چنین سناریویی عملاً درها را برای حرکت قیمت کالا به سمت سطح حمایت 66.10 (S2) باز می کند که از دسامبر 2021 فعال نشده است. چنین حرکتی همچنین به ما امکان می دهد یک خط روند نزولی احتمالی ترسیم کنیم که نشان دهنده محدودیت های ما است. حرکت نزولی قیمت کالا

اگر سؤال یا نظری کلی در مورد این مقاله دارید، لطفاً مستقیماً به تیم تحقیقاتی ما به آدرس [email protected] ایمیل بزنید.

سلب مسئولیت:
این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.