SVB Fallout برای بازارها چه معنایی دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
SVB Fallout برای بازارها چه معنایی دارد؟


به نظر می رسد در حال حاضر از یک بحران بزرگ SVB جلوگیری شده است، اما سؤالات زیادی باقی مانده است که احتمالاً برای مدتی برای بازارها مشکل ایجاد خواهد کرد. همچنین این پتانسیل را دارد که SVB مشکلات اساسی را در بازارهای مالی کشف کند که می تواند منجر به مشکلات بعدی شود.

برای کمی زمینه، سقوط SVB – بزرگترین بانکی که از زمان Lehman Brothers ورشکسته شده است – در سالگرد ورشکستگی Bear Stearns در سال 2007 رخ داد. این در حالی رخ داد که بازارها در آستانه سقوط به یک بحران subprime چند ماه بعد بودند. در نگاهی به گذشته، Bear Stearns نشان داد که مشکلات بزرگی در بازارهای مالی وجود دارد. اما خرید جی‌پی مورگان از شرکت در آن زمان به‌عنوان تسکین بازارها تلقی می‌شد، زیرا مشکلات اساسی که برای اولین بار در Bear Stearns مشاهده شد در سراسر بازار ادامه یافت.

چی شد؟

گمانه‌زنی‌های زیادی در مورد جزئیات آنچه منجر به سقوط SVB شد، وجود دارد، که برخی به پوشش ضعیف و خطر اخلاقی اشاره می‌کنند. برخی دیگر می گویند به این دلیل است که بانک بیش از حد بر یک بخش متمرکز شده است. برخی دیگر به مسائل نظارتی اشاره می کنند. گزارش کامل دقیقاً آنچه در بانک اتفاق افتاده احتمالاً زمان زیادی می برد.

اما مشکل کلی این بود که SVB، مانند هر بانک آمریکایی دیگر، اوراق قرضه دولتی را خریداری کرد تا آنها را در ذخیره سپرده های مشتریان خود نگه دارد. این یک الزام قانونی است. هنگامی که نرخ اوراق قرضه توسط فدرال رزرو افزایش یافت، ارزش اسمی اوراق به میزان قابل توجهی کاهش یافت و منجر به زیان های غیرقابل تحقق برای بانک شد. تا زمانی که بانک مجبور به استفاده از وجوه نباشد، می‌تواند این زیان‌ها را تا زمانی که نرخ بهره افزایش یابد یا سررسید اوراق قرضه به پایان برسد، در دفتر نگه دارد.

بحران

SVB تنها بانکی نیست که زیان های تحقق نیافته دارد. سیستم بانکی ایالات متحده حدود 620 میلیارد دلار ارزش از دست رفته را از اوراق خزانه با بهره پایین حمل می کند. در مورد SVB، بسیاری از افراد دارای سپرده پول خود را برداشت کردند و بانک را مجبور کردند آن دارایی ها را بفروشد و متحمل ضرر شود. وزارت خزانه داری ایالات متحده فاش کرده است که موسسات مالی دیگری نیز در موقعیت مشابه SVB هستند.

کاری که فدرال رزرو در روز یکشنبه انجام داد، اعلام برنامه جدیدی بود که به بانک ها اعتبار نامحدودی برای بازپرداخت سپرده گذاران خود با استفاده از اوراقی که ارزش آنها کاهش یافته بود، می داد. این بدان معناست که بانک ها مجبور نخواهند شد به خزانه خود متضرر شوند و به طور موثر از وقوع وضعیت دیگری مانند SVB در شرایط فعلی جلوگیری کنند.

آیا هنوز خطراتی وجود دارد؟

SVB تنها بانکی نبود که ورشکست شد. Silvergate قبلاً بخش بانکی خود را می بست و Signature Bank توسط FDIC توقیف شد. اولین بانک ریپابلیک در زمان نگارش این مقاله بیش از 60 درصد کاهش یافته است، زیرا این نگرانی وجود دارد که ممکن است بانک بعدی توسط FDIC تصاحب شود زیرا دارای درآمدهای غیر واقعی زیادی است.

مشکل اصلی فعلی جریان نقدینگی است. مشخص نیست که سپرده گذاران چگونه پول خود را از SVB پس می گیرند. فدرال رزرو و خزانه داری ایالات متحده تضمین کردند که پول به سپرده گذاران بازگردانده می شود، اما هیچ کمک مالی وجود نخواهد داشت. صاحبان SBV دارایی های خود را از دست خواهند داد. اما مطمئن نیست که سپرده گذاران به پول خود می رسند چه زمانی با برخی گمانه زنی ها مبنی بر اینکه FDIC به دنبال بازگشت 50% در حال حاضر و موجودی آن تا شش ماه بعد است، این پول در دسترس خواهد بود. این مشکل برای بسیاری از شرکت‌های فناوری است که برای پرداخت هزینه‌های روزانه به آن پول نیاز دارند و نمی‌توانند ماه‌ها منتظر بمانند تا پول خود را دریافت کنند. این امر منجر به این گمانه‌زنی شده است که بسیاری از شرکت‌ها ممکن است پول خود را از بانک‌های دیگر برداشت کنند تا از نقدینگی کافی اطمینان حاصل کنند که می‌تواند بانک‌های دیگر را در معرض خطر شکست قرار دهد.

آینده سیاست پولی

پس از سقوط سه بانک در هفته گذشته، اجماع معامله گران تغییر کرده است به طوری که تقریباً همه انتظار دارند در جلسه بعدی 25 واحد پایه افزایش پیدا کنند. اقلیت بسیار کوچکی حتی انتظار توقف در راهپیمایی ها را دارند. تئوری این است که فدرال رزرو می خواهد مداخله و سیاست پولی را از هم جدا نگه دارد، بنابراین 25 واحد در ثانیه خواهد رفت و سپس متوقف می شود.

آنچه مسلم است این است که بازار انتظار ندارد 50 واحد افزایش یابد و قیمت های شروع تا پایان سال پس از جلسه مارس ثابت بماند. با این حال، اگر تورم به کاهش ادامه ندهد، این می تواند به معنای تضعیف بیشتر دلار باشد.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده