RBA پیاده روی کنیم یا نه؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
RBA پیاده روی کنیم یا نه؟


RBA پیاده روی کنیم یا نه؟

عدم قطعیت قابل توجهی در مورد آنچه که RBA در زمان تشکیل جلسه بعد از امروز (یا اوایل فردا، بسته به منطقه زمانی شما) انجام خواهد داد، وجود دارد. بخشی از این به دلیل سیگنال‌هایی است که مقامات داده‌اند که به نظر می‌رسد با داده‌هایی که اخیراً منتشر شده است، تناقض دارد. حتی نظرسنجی‌های اقتصاددانان به جهات مختلفی اشاره می‌کنند.

اکثریت اندکی از اقتصاددانان بین المللی که در نظرسنجی رویترز شرکت کردند، انتظار دارند پس از آخرین آمار تورم، نرخ بهره افزایش یابد. اما اکثریت اندکی از اقتصاددانان استرالیایی که توسط فایندر نظرسنجی شده بودند، نشان می‌دهند که RBA نرخ‌ها را ثابت نگه می‌دارد و به عقب ماندگی شاخص‌های اقتصادی اشاره می‌کند. به نظر می رسد بازار به نوبه خود با احتمال 56 درصد افزایش نرخ قیمت گذاری می کند. این به این معنی است که احتمالاً در هر دو مورد واکنشی در جفت ارز وجود دارد، با واکنش بالقوه بزرگ‌تر در صورت توقف، زیرا شگفتی بزرگ‌تری خواهد بود.

قطع ارتباط داده RBA

همین هفته گذشته، لو، فرماندار RBA اصرار داشت که بانک در حالت بسیار وابسته به داده است. تمرکز بر هزینه های نیروی کار واحد است. این با آنچه در شرایط فعلی از بانک مرکزی انتظار می رود مطابقت دارد. وی همچنین با تاکید بر اینکه بانک برای کاهش تورم هر کاری که لازم باشد انجام خواهد داد، گفت: نرخ تورم باید تا سال 2025 به هدف کاهش یابد.

اما او همچنین گفت که سیاست پولی در قلمروی محدودکننده قرار دارد، دیدگاهی که به نظر می‌رسد با چندین عضو دیگر هیئت مدیره نیز موافق است. وی همچنین تصریح کرد که مشکل رشد دستمزد اسمی نیست و تاکید کرد که مشکل بهره وری است. در همین حال، آخرین گزارش تورم نشان می دهد که قیمت ها با سرعتی بیشتر از حد انتظار به رشد خود ادامه می دهند. شاخص قیمت مصرف کننده در آوریل به 6.8% افزایش یافت، در مقایسه با انتظار 6.4% که قبلاً نسبت به 6.3% قبلی افزایش داشت.

دستمزدها در حال افزایش است

در همین حال، دولت استرالیا به تازگی حداقل دستمزد را 5.25 درصد افزایش داده است، بیش از حد انتظار. این به اندازه نرخ تورم نیست، اما بررسی مالی استرالیا نتیجه می گیرد که افزایش فشار بر مخارج ناشی از افزایش حداقل دستمزد تقریباً مطمئن است که RBA افزایش خواهد یافت.

در همین حال، بیکاری در ماه آوریل به 3.7 درصد افزایش یافت، که بالاترین میزان در سال جاری بود، زیرا کارفرمایان استرالیایی بیشتر از افرادی که استخدام کرده بودند، اخراج کردند. شاخص قیمت دستمزد سه ماهه نسبت به سال قبل 3.7 درصد افزایش یافت که سریع‌ترین سرعت از سه ماهه سوم سال 2012 بود.

اشکال یا رفع؟

تصمیم RBA برای نگه داشتن نرخ های بهره و به دنبال آن افزایش تورم، برخی از اقتصاددانان را به این فکر واداشت که آیا بانک اشتباه کرده است. عدم اطمینان بازار مبنی بر اینکه RBA تورم را کاهش می دهد، می تواند قیمت ها را بالا ببرد و می تواند RBA را مجبور کند تا اقدامات قاطع تری انجام دهد. از سوی دیگر، RBA همچنان اصرار دارد که نرخ ها از قبل محدود کننده هستند، به این معنی که اعضای هیئت مدیره به دنبال هر فرصتی برای کاهش نرخ ها برای حمایت از اقتصاد خواهند بود.

رشد کند اقتصادی استرالیا، در راستای فعالیت کند در بزرگترین شریک تجاری آن، چین، می تواند چالش بزرگی برای RBA باشد. به این معنی که او می تواند به جای پیاده روی یا مکث، تفاوت را تقسیم کند. افزایش 15 bps یک احتمال است هم برای مبارزه با تورم، اما نه برای نشان دادن اینکه آسیب رساندن به اقتصاد در راه است.

RBA سریع افزایش یابد یا خیر؟ اولین بار در وبلاگ تجارت فارکس Orbex ظاهر شد.