ExxonMobil (XOM)

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ExxonMobil (XOM)


اکسون موبیل یک شرکت نفت و گاز مستقر در ایالات متحده است که در سال 1999 با ادغام شرکت اکسون و شرکت موبیل شکل گرفت. این شرکت یکی از سه شرکت بزرگ انرژی جهان با سرمایه گذاری و عملیات در زغال سنگ، گاز طبیعی، نفت، مواد شیمیایی، سوخت های هسته ای و سنگ معدن معدنی محسوب می شود. اکسون موبیل در صنعت نفت بسیار فعال است و صاحب میادین نفتی، کانال ها، پمپ بنزین ها و خط بزرگ نفتکش است. ریشه‌های این شرکت را می‌توان در استاندارد اویل جستجو کرد، جایی که هم اکسون و هم موبیل در اواخر دهه 1800 شروع به کار کردند. تا به امروز، اکسون موبیل یکی از بزرگترین شرکت‌های نفتی در جهان باقی مانده است.

2020: اکسون موبیل بهبود می یابد

اکسون موبیل از سال سخت 2020 به دلیل همه‌گیری بازگشت و از رتبه 10 به رتبه ششم در فهرست Fortune 500 صعود کرد. این شرکت به کاهش تقاضای انرژی و قیمت نفت و گاز ناشی از COVID-19 با کاهش هزینه‌ها پاسخ داد که شامل کاهش بود. نیروی کار 9000 نفر این اقدامات، همراه با بهبود قیمت نفت، منجر به دستیابی اکسون موبیل به بزرگترین سود سالانه خود در هفت سال گذشته در سال 2021 با سود کل بیش از 23 میلیارد دلار شد.

پس از تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه 2022، این شرکت از توسعه نفت ساخالین-1 در روسیه خارج شد و به دنبال پیشگامی بریتیش پترولیوم و شل در خروج از روسیه، احتمال کاهش 4 میلیارد دلاری را اعلام کرد.

اکسون موبیل مدت‌هاست که به دلیل مشارکت در تغییرات اقلیمی با انتقاداتی روبرو بوده است و شرکت جدیدی به نام Exxon Mobil Low Carbon Solutions را برای تجاری‌سازی فناوری‌هایی ایجاد کرده است که می‌تواند به دستیابی به انتشار خالص صفر کمک کند.

اکسون کیست؟

شرکت اکسون که قبلاً تا سال 1972 با نام شرکت استاندارد اویل (نیوجرسی) شناخته می شد، یک شرکت نفت و منابع طبیعی سابق است که با شرکت موبیل ادغام شد و در سال 1999 به اکسون موبیل تبدیل شد. این شرکت در سال 1882 به عنوان بخشی از استاندارد اویل تراست تأسیس شد. و به مرور زمان تبدیل به یک شرکت چند ملیتی شد. دادگاه عالی ایالات متحده به شرکت نیوجرسی دستور داد تا در سال 1911 خود را از 33 شرکت تابعه آمریکایی جدا کند.

اکسون شرکت های زیادی از جمله امپریال اویل لیمیتد در کانادا و شرکت نفت عربی-آمریکایی (که بعدها به نام ARAMCO شناخته شد) را در سال 1948 خریداری کرد.

در سال 1926، اکسون نام تجاری Esso را معرفی کرد و آن را برای بسیاری از محصولات و شرکت‌های خود به کار برد، اما بعداً در سال 1972 به دلیل اختلافات قانونی با سایر شرکت‌های استاندارد اویل، مجبور به تغییر نام تجاری اکسون شد.

پیش از ادغام با موبیل، اکسون در جنبه‌های مختلف صنعت نفت، گاز طبیعی، زغال‌سنگ، سوخت‌های هسته‌ای، مواد شیمیایی و سنگ‌های معدنی مانند مس، سرب و روی شرکت داشت. اکسون همچنین ناوگان بزرگی از تانکرها برای انتقال نفت از طریق خط لوله داشت.

ExxonMobil (XOM)

Mobil Corporation کیست؟

شرکت اکسون موبیل در سال 1999 با ادغام موبیل، یک شرکت سابق نفت و شیمیایی آمریکایی، با اکسون تشکیل شد. موبیل اویل تاریخچه ای دارد که به قرن نوزدهم باز می گردد و منشا آن شامل شرکت نفت وکیوم و شرکت استاندارد اویل نیویورک است.

پس از مستقل شدن در سال 1911، این دو در سال 1931 با هم ادغام شدند و شرکت Socony-Vacuum را ایجاد کردند که بعداً در سال 1966 نام خود را به Mobil Oil Corporation تغییر داد.

در دهه 1970، موبیل دارایی های خود را با خرید شرکت Marcor، که شامل Container Corporation of America و Montgomery Ward & Co بود، متنوع کرد. موبیل بعداً این مشاغل را فروخت تا بر تولید، پالایش و توزیع نفت تمرکز کند.

با وجود ادغام با اکسون، لوگوی نمادین موبیل از اسب بالدار پگاسوس، روی تمام محصولاتی که نام تجاری موبیل را دارند، باقی ماند.

اکسون (NYSE: XOM): خرید، فروش یا نگه داشتن؟

اکسون در سال 2022 یک سال مالی استثنایی داشت و در نتیجه برنامه خرید 50 میلیارد دلاری سهام را اعلام کرد. انتظار می رود تا زمانی که قیمت نفت کاهش قابل توجهی نداشته باشد، سهام اکسون به رشد خود ادامه دهد.

  • ارائه 2022 اکسون

شرکت Exxon Mobil، فهرست شده در NYSE: XOM، از اول ژانویه 2022 به بازدهی کل بیش از 86% (شامل سود سهام) دست یافته است، در حالی که S&P 500 (SPY) بازدهی منفی 14% را گزارش کرده است. اکنون سرمایه گذاران این سوال را مطرح می کنند که آیا این افزایش پایدار است یا اینکه باید انتظار بازده کمتری در آینده داشته باشند. اکسون با ارزش بازار پس از آرامکو عربستان سعودی (ARMCO)، دومین شرکت بزرگ نفتی است.

اکسون در سال گذشته عملکرد قابل توجهی نسبت به سایر سهام در بخش نفت داشته است. در میان این سهام، تنها BP (BP) بهتر از اکسون عمل کرد و بازدهی 39٪ در مقایسه با 29٪ اکسون داشت. موفقیت BP غیرمنتظره بود، اما اعلام مدیر عامل آن مبنی بر کاهش تعهدات ESG به دلیل مشخصات بازده ضعیف مرتبط با پروژه های ESG باعث افزایش سهام شد.

اکسون موبیل موفق‌ترین سال خود را در سال 2022 پشت سر گذاشت و انتظار می‌رود درآمد آن به بالاترین رقم تاریخی خود یعنی حدود 58 میلیارد دلار برسد. این شرکت همچنین در حال ایجاد جریان نقدی بی سابقه است و قصد دارد با افزایش سود سهام و بازخرید سهام به سهامداران پاداش دهد.

انتظار می‌رود این شرکت برای سه ماهه چهارم سود قوی گزارش کند، به طوری که تحلیلگران سود تعدیل‌شده هر سهم را 3.29 دلار تخمین می‌زنند که نشان‌دهنده نرخ رشد سالانه حدود 60 درصدی است.

تحلیلگران ریسک های خاصی را در رابطه با سرمایه گذاری در اکسون شناسایی کرده اند. این شرکت در تشکیل پرونده در SEC در تاریخ 4 پذیرفتهفتم ژانویه که کاهش قیمت نفت و گاز تأثیر منفی بر سودآوری خواهد داشت. برای مثال، اگر قیمت نفت به 50 دلار در هر بشکه کاهش یابد، جریان نقدی اکسون ممکن است همچنان قابل توجه باشد، اما حتی با بازخرید سهام، قادر به حمایت از قیمت فعلی سهام خود نخواهد بود. علاوه بر این، شرکت های نفتی با ریسک های نظارتی مواجه هستند.

  • Exxon: A Bright Future Ahead

با وجود این چالش‌های احتمالی، اکسون متعهد به بهبود عملکرد بلندمدت خود و پاداش دادن به سهامداران از طریق افزایش سود سهام و بازخرید سهام است. با وجود چالش های احتمالی که ممکن است این شرکت در سال 2023 با آن مواجه شود، آینده درخشان اکسون روشن است.

به همین دلیل، چندین تحلیلگر پیشنهاد می کنند که سرمایه گذاری در اکسون با قیمت فعلی آن یک فرصت عالی برای سرمایه گذاران بلندمدت است. سایر تحلیلگران به دلیل سطوح بالای قیمت سهام، محتاطانه خوشبین هستند.

احتمال رکود اقتصادی و کاهش قیمت نفت و گاز می تواند در کوتاه مدت تاثیر منفی بر درآمد و جریان نقدی داشته باشد. با این حال، پیش‌بینی می‌شود که سهام در بلندمدت بازدهی جذابی را برای سرمایه‌گذاران به همراه داشته باشد.

ExxonMobil (XOM)

2023 و پس از آن

اکسون موبیل در ماه دسامبر از برنامه پنج ساله خود رونمایی کرد و چشم انداز بلند مدت خود را ترسیم کرد. این شرکت انتظار دارد تا سال 2027 رشد درآمد و جریان نقدی خود را در مقایسه با سطوح 2019 دو برابر کند. در سال مالی 2019، اکسون موبیل سود تعدیل شده هر سهم 3.36 دلار به ازای هر سهم را ثبت کرد و 29.7 میلیارد دلار جریان نقدی حاصل از عملیات تولید کرد.

برای دستیابی به این هدف، این شرکت قصد دارد هزینه‌های سرمایه‌ای سالانه خود را بین 20 تا 25 میلیارد دلار حفظ کند و در عین حال سرمایه‌گذاری خود را در طرح‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای با 15 درصد افزایش به 17 میلیارد دلار تا سال 2027 برساند.

علاوه بر این، اکسون موبیل قصد دارد تولید خود را به میزان 500000 بشکه در روز افزایش دهد تا به 4.2 میلیون بشکه برسد، با تمرکز بر پروژه های با بازده بالا و کم هزینه.

XOM: جامد بازده

XOM برنامه خرید سهام خود را از 30 میلیارد دلار به 50 میلیارد دلار در راستای برنامه استراتژیک بلند مدت خود افزایش داد. این طرح تا سال 2024 اجرا می شود و انتظار می رود 15 میلیارد دلار در سال 2022 تکمیل شود و 35 میلیارد دلار در دو سال آینده بازخرید شود. این به معنای بازدهی 7.7 درصدی ارزش بازار فعلی آن یعنی 455 میلیارد دلار است. علاوه بر این، XOM سود سهام خود را در ماه نوامبر به 0.91 دلار افزایش داد که منجر به بازده سود سهام فعلی جذاب 3.3٪ شد. اگر علاقه مند به معامله سهام از طریق CFD هستید، IronFX طیف گسترده ای از محبوب ترین شرکت ها را با شرایط معاملاتی بسیار رقابتی ارائه می دهد. اگر هنوز حسابی ندارید، یک حساب تجاری باز کنید و بهترین چیزهایی را که یک کارگزار معتبر ارائه می دهد، کشف کنید.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.

مشترک شدن در خبرنامه ما

لطفا توجه داشته باشید که ایمیل شما فقط برای اهداف بازاریابی استفاده خواهد شد. لطفا برای اطلاعات بعدی قوانین خصوصی ما را مطالعه کنید