ECB چقدر جهش خواهد کرد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ECB چقدر جهش خواهد کرد؟


می‌توانیم در روز پنج‌شنبه که بانک مرکزی اروپا در مورد نرخ‌های بهره تصمیم می‌گیرد، نوسانات کمی را انتظار داشته باشیم. اقتصاددانانی که در نظرسنجی شرکت کردند تقریباً به طور مساوی در مورد افزایش 50 یا 75 واحدی تقسیم شدند. قیمت بازار در حدود 68 واحد بر ثانیه بود که نشان دهنده حمایت از سیاست های سخت گیرانه تر است. با این حال، هنوز هم امکان جهش در ارز وجود دارد زیرا هزینه جابجایی به طور کامل شامل نمی شود.

اگرچه برخی از انتظارات ممکن است تحت تأثیر حجم غیرعادی بزرگ بدهی صادر شده توسط کشورهای منطقه یورو در این هفته باشد. ایتالیا، اتریش و آلمان در آستانه نشست بانک مرکزی اروپا اوراق قرضه منتشر می کنند، که می تواند بر بازدهی فشار وارد کند و احساس واقعی بازار را در مورد آنچه که با تصمیم گیری نرخ بهره اتفاق می افتد، مخدوش کند.

قرار دادن قطعات در کنار هم

همانطور که می توان انتظار داشت، استدلال های بنیادی خوبی برای هر دو موضع وجود دارد. از یک سو، تورم در اتحادیه اروپا احتمالاً پس از کاهش عرضه گاز از طریق نورد استریم 1 توسط روسیه به افزایش خود ادامه خواهد داد. سیاست سختگیرانه تر ممکن است در تلاش برای جلوگیری از گسترش هزینه های انرژی بالاتر در اقتصاد توجیه شود. از سوی دیگر، همین احتمال افزایش هزینه های انرژی ممکن است توجیه کننده پایین نگه داشتن تعرفه ها باشد. هزینه‌های انرژی بالاتر به رکود اقتصادی کمک می‌کند، در نتیجه قیمت‌ها کاهش می‌یابد و نیاز کمتری برای اتخاذ موضع تهاجمی برای بانک مرکزی اروپا وجود دارد.

اما واقعیت این است که تورم در سمت «عرضه» نیست (یعنی به دلیل افزایش وجوه) آنقدر که ناشی از عوامل خارج از کنترل بانک مرکزی اروپا است. بانک مرکزی اروپا نه قیمت انرژی، نه جریان گاز از روسیه و نه تعطیلی کارخانه ها به دلیل هزینه های انرژی و حمل و نقل بالاتر را کنترل نمی کند. بانک مرکزی اروپا یک ابزار دارد و فقط به این دلیل که ممکن است مناسب ترین ابزار برای شرایط نباشد، به این معنی نیست که از آن استفاده نخواهد کرد.

واکنش بازار

انتظارات زیادی وجود دارد که فدرال رزرو نیز نرخ بهره را 75 واحد پایه افزایش دهد. این بدان معناست که اگر بانک مرکزی اروپا تنها 50 واحد در ثانیه حرکت کند، فاصله بین یورو و دلار دوباره افزایش خواهد یافت. این فشار نزولی بر EURUSD وارد می کند. از سوی دیگر، افزایش 75 واحدی به سادگی اسپرد را حفظ می کند، که می تواند به EURUSD کمک کند، اما شناوری کمتری خواهد داشت.

عامل دیگری که باید در نظر داشت این است که پیش‌بینی‌های کارکنان بانک مرکزی اروپا همزمان منتشر می‌شوند. این می تواند تأثیر بیشتری بر ارز داشته باشد زیرا انتظارات از افزایش نرخ در آینده بر سرمایه گذاران نهادی سنگین تر می شود. اخیراً تعدادی از اعضای بانک مرکزی اروپا تاکید کرده اند که برای سیاست سخت گیرانه تر تلاش خواهند کرد. برخی تا آنجا پیش رفته اند که پیشنهاد می کنند نرخ بهره می تواند بالاتر از «نرخ خنثی» برای کاهش تورم باشد. این بدان معناست که در چهار جلسه بعدی حداقل 175 bps دیگر افزایش می یابد.

آینده چیزی است که اهمیت دارد

در صورتی که کارکنان پیش بینی کنند چشم انداز رشد اقتصاد اشتراک گذاری در سال جاری و سال آینده کاهش یابد، ممکن است این مواضع تهاجمی کاهش یابد. آخرین پیش بینی ها نشان می دهد که بانک انتظار رشد 2.1 درصدی را در سال جاری دارد که احتمالاً به سمت پایین بازنگری خواهد شد. همچنین پیش‌بینی می‌شود که تورم در سال آینده ۲ درصد باشد، چیزی که احتمالاً به سمت بالا بازنگری خواهد شد.

استراتژی خود را در مورد نحوه عملکرد یورو با Orbex آزمایش کنید – اکنون حساب خود را باز کنید.