CPI ژاپن، نرخ وام اولیه چین

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
CPI ژاپن، نرخ وام اولیه چین


دو نقطه داده از خاور دور در اوایل هفته آینده وجود دارد که صحبت در مورد آنها از منظر فنی مهم است. به این معنا که انتظار نمی رود آنها باعث حرکت فوری در بازارهای ارز شوند، اما بینش های مهمی را در مورد اینکه ارزها ممکن است در حرکت باشند ارائه می دهند. و این بر اساس برخی از نکات فنی مالی و پولی است که می تواند بازارها را تحت شرایط خاص هدایت کند.

وضعیت اقتصادی در آسیا در حال حاضر به ویژه پیچیده است و دو دولت بزرگ در منطقه به طور مستقیم درگیر آن هستند. دولت ژاپن به دنبال جلوگیری از تضعیف ین است و دولت چین کنترل محکمی بر اقتصاد تحت فشار ناشی از قرنطینه COVID-19 دارد. به همین دلیل است که این جزئیات فنی در مورد سیاست دولت می تواند تأثیر زیادی بر ارز داشته باشد.

چرا تورم در ژاپن مهم نیست؟

انتظار می رود CPI ژاپن به 2.7٪ افزایش یابد. از 2.4 درصد قبلی، اما انتظار نمی رود این تاثیر چندانی بر بازار بگذارد. این به این دلیل است که اتفاق آرا وجود دارد که BOJ در جلسه بعدی خود در هفته آینده سیاست خود را تغییر نخواهد داد. حتی اگر تورم کل بالاتر از هدف باشد و با وجود چندین دهه تلاش برای افزایش تورم.

این به این دلیل است که تورمی که ژاپن در حال تجربه آن است، تورم “اشتباه” است. این امر ناشی از افزایش گردش پول ناشی از رشد اقتصادی نیست، بلکه به دلیل ترکیبی از مخارج بالاتر جهانی و افزایش قیمت‌های وارداتی از یک ارز ضعیف است. در حالی که افزایش نرخ بهره به کاهش تأثیر تورم کمک می کند، به قیمت آسیب رساندن به اقتصادی است که در حال حاضر چندان سالم نیست. BOJ بسیار مایل است به تسهیل و استفاده از ابزارهای دیگر برای رسیدگی به این مشکل ادامه دهد. مانند جلوگیری از تضعیف بیش از حد ین از طریق دخالت دولت، همانطور که قبلا توضیح داده شد.

چین در حال مرتب کردن اوضاع است

نرخ اولیه وام یکی از ابزارهای اصلی PBOC برای سیاست های پولی، به ویژه برای حمایت از اقتصاد است. نرخ سود بدهی های 1 ساله و 5 ساله را محاسبه می کند و نرخ های بهره را برای سیستم مالی تعیین می کند. این با نرخ بهره در سایر کشورها یکسان نیست زیرا برای آن اعمال نمی شود دولت بدهی اما وام خصوصی این ابزار اصلی برای تنظیم هزینه اعتبار است.

هر چه این نرخ کمتر باشد، دولت می خواهد حمایت بیشتری از اقتصاد کند. اما این به قیمت سودآوری بخش بانکی تمام می شود که به نوبه خود بازارهای مالی را کمی آسیب پذیرتر می کند. این نرخ در حال حاضر پس از کاهش چند هفته پیش به پایین ترین حد خود رسیده است.

چه انتظاری باید داشته باشم؟

دیروز، اداره آمار چین اعلام کرد که انتظار بهبود تقاضای ضعیف را دارد. و آنها همچنین چیزی را گفتند که احتمالاً کلید اقدامات سیاست پولی آتی است: این CPI اصلی می تواند افزایش یابد، به خصوص اگر وضعیت COVID بهبود یابد. این بدان معناست که نرخ بهره اصلی وام کمتر کاهش می یابد.

پیامدهای گسترده تر این است که شرکت ها در آینده به اعتبار ارزان تر دسترسی نخواهند داشت. این می تواند به معنای واردات کمتر ماشین آلات از ژاپن و کالاها از استرالیا و نیوزلند باشد.

استراتژی خود را در مورد عملکرد JPY با Orbex آزمایش کنید – اکنون حساب خود را باز کنید.