• خانه
  • وبلاگ
  • CPI ژانویه ایالات متحده: آیا روایت کاهش تورم ادامه خواهد داشت؟

CPI ژانویه ایالات متحده: آیا روایت کاهش تورم ادامه خواهد داشت؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
CPI ژانویه ایالات متحده: آیا روایت کاهش تورم ادامه خواهد داشت؟


پس از آخرین جلسه FOMC، به نظر می رسید که فدرال رزرو از کاهش تورم کاملاً خوشحال است. این لفاظی از “به افزایش ادامه دهید” به “فقط چند صعود دیگر تا پایان” تغییر کرده است. این یک تغییر باورنکردنی بود که مورد استقبال طرف ریسک قرار گرفت و به ضرر دلار بود. فدرال رزرو همچنان به اطلاعات بسیار وابسته است، همانطور که اظهارات اخیر پاول نشان می دهد. و هیچ نقطه داده دیگری وجود ندارد که در حال حاضر کمتر از اعداد CPI برای سیاست پولی اهمیت داشته باشد.

شاخص دلار و منحنی بازده به افزایش انتظارات مبنی بر اینکه فدرال رزرو ممکن است به فرود نرمی دست یابد، اشاره دارد. این به تصور عمومی بستگی دارد که تورم به اندازه کافی سریع کاهش می یابد. اگرچه اتفاق نظر وجود دارد که تورم تا پایان سال بالاتر از هدف باقی خواهد ماند، انتظار می‌رود که CPI به روند نزولی خود ادامه دهد.

پیش بینی چیست

انتظار می رود CPI اصلی به 6.3٪ برسد، نسبت به 6.5 درصد قبلی کاهش یافته است. اما چیزی که فدرال رزرو بیشتر به آن اهمیت می دهد اعداد زیربنایی هستند. در اینجا، با کاهش نرخ تورم بدون احتساب قیمت انرژی و مواد غذایی، انتظارات برای شکست این روند وجود دارد. هسته انتظار می رود تغییر CPI به 5.4٪ کاهش یابد از 5.7 درصد قبل.

این خبر خوبی برای فدرال رزرو خواهد بود و می تواند به حمایت از حرکت کلی ریسک ادامه دهد، که تا حدودی به دلیل آمار شگفت انگیز مشاغل منتشر شده در 3 فوریه آسیب دید. به طور طبیعی، اگر اعداد تورم حتی کمتر از حد انتظار باشد، این چشم انداز را افزایش می دهد که فدرال رزرو به این سرعت افزایش نخواهد یافت. ما می‌توانیم شاهد حتی ضعیف‌تر دلار و افزایش ارزهای کالا باشیم.

گرفتاری چیست؟

البته این خطر نیز وجود دارد که تورم بیش از حد انتظار باشد. باید به خاطر داشته باشیم که تغییرات اولیه ماهانه CPI در ماه دسامبر که برای اولین بار در بیش از یک سال گذشته منفی بود، زیاد بود. حتی صحبت از کاهش تورم شد. یعنی تا زمانی که این رقم به سمت بالا بازنگری شد و نشان داد که نتیجه اولیه – و خوش بینی همراه – نابجا بوده است.

یکی از عناصر کلیدی در اینجا قیمت خودروهای دست دوم است که در دوران پس از همه گیری نوسانات قابل توجهی را نشان داده است. این امر قبلاً به کاهش تورم اصلی کمک می کرد، اما اطلاعات محدود از نظرسنجی های نمایندگی ها در ژانویه حاکی از آن است که قیمت خودروهای دست دوم اخیراً افزایش یافته است. این ممکن است مقداری از این شتاب را به سمت نزولی که در تورم اصلی مشاهده می شود تعدیل کند.

مسکن همچنان مشکل دارد

عامل دیگر متغیر بودن هزینه سرپناه است که اساساً به معنای قیمت اجاره است. اجاره بها در نیمه دوم سال گذشته به دلیل افزایش نرخ وام مسکن به میزان قابل توجهی کاهش یافت و بر قیمت مسکن فشار وارد کرد. اما از زمانی که فدرال رزرو شروع به کاهش موضع خود کرد، روند نرخ های بهره بلندمدت معکوس شد و کمی بهبود در بازار مسکن مشاهده شد.

این می تواند منجر به افزایش غیرمنتظره قیمت اجاره شود و همچنین تورم اصلی را بالاتر از حد انتظار می کند. اما ممکن است خیلی زود باشد که تأثیر قیمت مسکن در اجاره بها منعکس شود.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده