CPI نهایی اروپا و شکاف بازده

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
CPI نهایی اروپا و شکاف بازده


با تمام تمرکز بر G20 و COP27، بسیاری از رهبران اروپایی از این قاره دور بودند. اخبار نسبتاً کمیاب بود و به پول رایج اجازه افزایش داد. در چند هفته گذشته، چندین بار با هم برابری کرد و در نهایت به لطف داده های CPI ایالات متحده شکست خورد. این سوال را باز می گذارد که آیا روند صعودی ادامه خواهد داشت یا بازگشت به برابری وجود خواهد داشت.

در حال حاضر، بازار باید بدون دخالت مستقیم بانک های مرکزی کار کند. هر دو بانک مرکزی اروپا و فدرال رزرو به مدت یک ماه تشکیل جلسه نخواهند داد. بنابراین، تمرکز باید بر روی داده ها باقی بماند. آخرین داده ها برای هر دو اقتصاد نسبتا خوب است. اما با مواضع متفاوت بانک های مرکزی، واکنش بازار در جهت مخالف است.

صبر کنید.. داده ها خوب است؟

آخرین داده های کلان اروپا تولید صنعتی در ماه سپتامبر بود که انتظارات را شکست داد. اما این بیشتر به پایین بودن پیش‌بینی‌ها مربوط می‌شود، زیرا قیمت‌های انرژی بالاتر است و گزارش‌هایی مبنی بر اینکه کسب‌وکارها یا با تعطیل کردن فعالیت‌های خود، تولید خود را کاهش می‌دهند. همانطور که انتظارات برآورد شد، این یک نتیجه نسبتا خوب است.

مشکل اصلی این است که اروپا تورم بالا و رو به افزایشی دارد، در حالی که روندهای اخیر در ایالات متحده نشان می دهد که تورم در حال کاهش است. داده های اقتصادی بهتر به این معنی است که بانک مرکزی اروپا ممکن است به افزایش خود ادامه دهد. در همین حال، کاهش تورم ایالات متحده به این معنی است که فدرال رزرو می تواند کمتر تهاجمی باشد.

چقدر شکاف می تواند بزرگ شود

عامل اصلی کاهش نرخ برابری یورو در برابر دلار، تفاوت در نرخ های بهره واقعی بود. البته، اثر عدم اطمینان عمومی بازار نیز وجود داشت که سرمایه گذاران را به سمت امنیت دلار سوق داد. اما بازده واقعی حکایت از این دارد که آیا نگهداری وجوه به دلار یا یورو ارزش بیشتری دارد. یا به طور دقیق تر با توجه به شرایط، که ارزش کمتری را از دست می دهد.

با نرخ‌های بهره بالا در آمریکا و کاهش تورم، این بدان معناست که نگهداری دلار ارزش کمتری نسبت به نگهداری یورو با نرخ‌های بهره پایین‌تر و تورم بالاتر از دست می‌دهد. اما این وضعیت ممکن است به اوج خود رسیده باشد و در شرف بازگشت است. با دو رقمی شدن تورم در اقتصاد اشتراکی، بانک مرکزی اروپا تحت فشار بیشتری برای افزایش نرخ ها قرار خواهد گرفت. با کاهش تورم، فدرال رزرو ممکن است روند افزایش را کاهش دهد. این به این معنی است که اختلاف نرخ بهره واقعی ممکن است باریک شود و این ممکن است یورو را بالاتر ببرد.

پس هیچ بازگشتی به برابری وجود ندارد؟

لازم نیست. طی چند روز گذشته، مقامات فدرال رزرو اعلام کرده‌اند که بازار با این گمانه‌زنی‌ها مبنی بر اینکه نرخ‌ها به این سرعت افزایش نمی‌یابد، جلوتر است. و مقامات بانک مرکزی اروپا در چند روز گذشته نسبتاً ساکت بوده اند. افزایش اولیه یورو دلار بیشتر ناشی از حدس و گمان بود تا واکنش به راهنمایی دو بانک مرکزی.

اروپا هنوز با زمستانی چالش برانگیز روبرو است و این می تواند از انقباض ECB برای مدتی جلوگیری کند. در همین حال، تورم اصلی ایالات متحده همچنان سه برابر هدف فدرال رزرو است. به نظر می رسد هر دو طرف اقیانوس اطلس موافق هستند که تورم خطر رکود را افزایش می دهد. بنابراین، این بحث که باید نگران رکود باشند، احتمالاً دلیلی هم بر این است که مبارزه با تورم را دو چندان خواهند کرد.

انتظار می‌رود شاخص نهایی قیمت مصرف‌کننده برای منطقه یورو در ماه اکتبر 10.7 درصد باشد، نسبت به 9.9 درصد در سپتامبر.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم. اکنون حساب Orbex خود را باز کنید.