• خانه
  • وبلاگ
  • CPI منطقه یورو و آنچه بانک مرکزی اروپا می تواند انجام دهد

CPI منطقه یورو و آنچه بانک مرکزی اروپا می تواند انجام دهد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
CPI منطقه یورو و آنچه بانک مرکزی اروپا می تواند انجام دهد


فردا اولین نگاه خود را به داده های تورم این ماه از منطقه یورو خواهیم داشت. این داده‌ها برای ارز مشترک بسیار مهم است زیرا این داده‌هایی است که بانک مرکزی اروپا هنگام تصمیم‌گیری درباره نرخ بهره در دو هفته و نیم در اختیار خواهد داشت. از آنجایی که این داده فلش است، البته می توان بعداً دوباره کار کرد. اما این تجدید نظرها معمولا نادر و کوچک هستند، بنابراین اگر چنین اتفاقی بیفتد، شوک بزرگی خواهد بود. در حال حاضر، آنچه در مورد CPI نوامبر Flash اتفاق می افتد احتمالاً مسیر یورو را تا نشست ECB تعیین می کند.

مسئله این است که زمان انتشار داده ها ممکن است بزرگترین واکنش بازار را ایجاد نکند زیرا دو اقتصاد بزرگ در حال گزارش هستند. به این ترتیب، بازار ایده بسیار خوبی از جهت دارد. اگر تورم در فرانسه و آلمان کمتر از حد انتظار باشد، بازار انتظار دارد که منطقه یورو نیز الگوی مشابهی داشته باشد. اگر این دو کشور فراتر از انتظارات باشند، همان انتظار برای کل اقتصاد اشتراکی خواهد بود. اما اگر هر دو فرانسه و آلمان در جهت‌های متفاوتی حرکت کنند، بازار می‌تواند تا زمان انتشار کامل اطلاعات متوقف شود.

مراقب چه چیزی باشیم

فرانسه آمار تورم خود را پانزده دقیقه قبل از باز شدن بازارهای اروپایی گزارش می کند. انتظار می رود تورم از 6.2 درصد کمی به 6.3 درصد افزایش یابد که برخلاف انتظارات آلمان است. اخیراً فرانسه به لطف انرژی هسته‌ای خود توانسته تورم را بهتر نگه دارد و وابستگی آن را به قیمت‌های بالاتر گاز طبیعی و نفت خام کاهش دهد. اما این بدان معناست که از ارزان شدن این کالاها که موضوع چند ماه گذشته بوده است، سودی نمی برد.

انتظار می رود نرخ سالانه قیمت مصرف کننده در منطقه یورو از 10.6 درصد قبلی به 10.3 درصد کاهش یابد. اگرچه این قیمت ها همچنان دو رقمی هستند، اما این دومین کاهش متوالی قیمت ها از زمان آغاز آخرین بحران تورمی خواهد بود. بازارها ممکن است آن را نشانه ای از اوج گرفتن تورم در نظر بگیرند. البته، اگر به بالای 10.6 درصد برود، روند نزولی را شکسته و می تواند به ارزیابی مجدد آنچه از بانک مرکزی اروپا انتظار می رود منجر شود.

لاگارد بر پیاده روی اصرار دارد

دیروز، رئیس بانک مرکزی اروپا اصرار داشت که افزایش بیشتر نرخ بهره در راه است، اما از ارائه راهنمایی دقیق خودداری کرد. لاگارد گفت که سیاست هنوز “سازگارانه” است و ممکن است لازم باشد قبل از مهار تورم به سمت قلمروهای محدود کننده حرکت کند. او همچنین گفت که بانک مرکزی اروپا در نشست بعدی در مورد انقباضات کمی بحث خواهد کرد.

این منعکس کننده نظرات مقامات فدرال رزرو است که همچنین اصرار دارند توقف افزایش نرخ ها قریب الوقوع نیست. در حال حاضر، مسیر EURUSD به انتظارات متفاوت در سیاست نرخ بهره خلاصه می شود. فدرال رزرو اولین کسی بود که افزایش داد و دلار را تقویت کرد. اما همچنین نشان می دهد که فدرال رزرو اولین کسی است که تسهیلات را آغاز می کند، که به این معنی است که بانک مرکزی اروپا می تواند به افزایش خود ادامه دهد در حالی که فدرال رزرو این کار را نمی کند.

این شرایط را برای معکوس کردن اختلاف نرخ بهره که یورو را به پایین‌تر از برابری در برابر دلار هدایت کرده است، فراهم می‌کند. با این حال، زمان این امر هنوز به چگونگی توسعه داده های مربوط به تورم از دو اقتصاد بستگی دارد.

استراتژی خود را در مورد نحوه عملکرد یورو با Orbex آزمایش کنید – اکنون حساب خود را باز کنید.