• خانه
  • وبلاگ
  • CPI ایالات متحده در فوریه و چشم انداز افزایش فدرال رزرو در حال محو شدن است

CPI ایالات متحده در فوریه و چشم انداز افزایش فدرال رزرو در حال محو شدن است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
CPI ایالات متحده در فوریه و چشم انداز افزایش فدرال رزرو در حال محو شدن است


همین جمعه گذشته، اجماع نسبتاً قوی وجود داشت که فدرال رزرو می تواند نرخ بهره را تا 50 واحد افزایش دهد و نرخ نهایی آن به بالای 5.5 درصد برسد. همه اینها به حدی تغییر کرده است که شک و تردیدهای فزاینده ای در مورد اینکه آیا فدرال رزرو در جلسه بعدی اصلاً نرخ خود را افزایش خواهد داد یا خیر وجود دارد. انتظارات برای نرخ نهایی به بیش از 5.0 درصد کاهش یافت و بازار پیش‌بینی می‌کرد تا پایان سال دو افزایش نرخ را داشته باشد.

البته این تغییر ناشی از چیزی است که اخیراً بر اخبار غالب شده است: سقوط سه بانک منطقه ای. تا حالا. جزئیات دقیق اینکه چرا دقیقاً این بانک ها در حال حاضر سقوط کرده اند هنوز در دست بررسی است و همه چیز از سیاست گرفته تا طمع را مقصر می دانند. اما موضوع مشترک همه آنها این است که به دلیل افزایش شدید نرخ بهره توسط فدرال رزرو تحت فشار شدید قرار گرفته اند. بسیاری از بانک های دیگر با همین فشارها مواجه هستند، حتی اگر در خطر سقوط فوری نباشند.

در مورد سخنرانی پاول چطور؟

هفته قبل، زمانی که پاول، رئیس فدرال رزرو در برابر کنگره شهادت داد، انتظارات تغییر کرد و گفت که در صورتی که داده ها آن را تضمین کند، فدرال رزرو می تواند سرعت افزایش نرخ بهره را تسریع بخشد. سپس با افزایش 50 واحدی قیمت بازار، نرخ بهره افزایش یافت. این امر فشار بر بانک‌های آسیب‌پذیرتر را افزایش داد که مجبور به فروش دارایی‌های خود با زیان شدند و باعث شد تا مجموعه حوادثی که منجر به توقیف دارایی‌های بانک‌ها توسط FDIC شود.

به همین دلیل است که بسیاری از تحلیلگران در حال تجدید نظر در انتظارات خود برای نشست هفته آینده FOMC هستند. همین دیروز، تقریباً همه معامله گران انتظار افزایش 25 واحد پایه در جلسه بعدی را داشتند. امروز صبح به 70 درصد کاهش یافت و بقیه انتظار افزایشی نداشتند. متعاقبا، نرخ بهره پایانه و بازده اوراق کاهش یافت.

همسویی انتظارات

این امر از یک سو برای بانک هایی که با زیان ناشی از افزایش نرخ سود مواجه شده اند، تسکینی است. از سوی دیگر، «اعتماد» به مبارزه فدرال رزرو با تورم را تضعیف می کند. نظریه ای که در حال حاضر توسط بانک مرکزی پذیرفته شده است این است که تورم ناشی از اعتماد بازار به بانک مرکزی است که اقدامات لازم برای کاهش تورم را انجام می دهد. اگر فدرال رزرو برای ادامه افزایش نرخ ها در حالی که تورم هنوز بالاست مردد باشد، این می تواند منجر به این شود که بازار این باور را داشته باشد که فدرال رزرو تمایلی به توقف تورم ندارد. که به نوبه خود می تواند منجر به افزایش تورم و تضعیف دلار شود. همچنین ترس از رکود را افزایش می دهد.

به طور طبیعی، آنچه در این مرحله به فدرال رزرو کمک زیادی می کند، کاهش قابل توجه تورم خواهد بود. در حال حاضر این انتظار نمی رود. انتظار می رود که تورم سالانه سرفصل کاهش یابد، اما تنها با سه رقم اعشار به 6.1٪ از 6.4 درصد قبل. این هنوز بیش از سه برابر نرخ هدف است. انتظار می رود که قرائت ماهانه ثابت بماند و در رشد 0.5 درصد باقی بماند.

سیاست به کجا می رود؟

انتظار می رود نرخ بهره کلیدی که فدرال رزرو بیشتر از همه از نظر سیاست گذاری به آن توجه می کند، بدون تغییر در 5.6 درصد باقی بماند.. اما سرعت ماهانه از 0.4 درصد به 0.5 درصد افزایش یافت. در شرایط عادی، این امر موجب انتظار سیاست سخت‌تر از سوی فدرال رزرو می‌شود.

اگر CPI پایین تر از حد انتظار باشد، احتمالاً تغییر به سمت انتظار افزایش نرخ را تضمین می کند، زیرا این بهانه خوبی برای توقف موقت فدرال رزرو خواهد بود. اما اگر CPI افزایش یابد، می تواند باعث سردرگمی در بازارها شود، زیرا معامله گران نمی دانند که آیا فدرال رزرو می خواهد نرخ ها را بیشتر افزایش دهد یا خیر. و فدرال رزرو قبل از جلسه FOMC در خاموشی است، بنابراین هیچ اظهارنظری از سوی مقامات تا جلسه وجود نخواهد داشت.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده