BOJ لحن خود را در YCC تغییر می دهد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
BOJ لحن خود را در YCC تغییر می دهد؟


USDJPY از لحاظ فنی به دستگیره 140.00 رسیده است و دولت ژاپن به آن توجه کرده است. اوئدا، فرماندار BOJ و سوزوکی وزیر دارایی در مورد ین صحبت کردند و کمی عقب نشینی کرد. آیا این بدان معناست که BOJ ممکن است به دنبال تغییر سیاست باشد؟

کلاس کارشناسی ارشد 728 در 90 [EN]

چی شد؟

سیاستگذاران ژاپن اخیراً هم خبرهای خوب و هم بد داشته اند. به لطف نتایج بهتر شرکت های ژاپنی، شاخص نیکی سهام بلوچیپ به بالاترین حد خود از سال 1990 بازگشت. به ویژه صادرکنندگان عملکرد خوبی داشتند زیرا ضعیف تر شدن ین در سال گذشته باعث افزایش رقابت شد. این افزایش فعالیت به افزایش تولید ناخالص داخلی این کشور کمک کرده است و این امید را به وجود می آورد که ژاپن ممکن است سرانجام از رکود چند دهه رشد بی حال و تورم پایین خارج شود.

در این زمینه، بانک ژاپن برای خروج از سیاست فوق العاده تسهیل کننده خود مردد است. تورم در کشور به شدت افزایش یافت و هدف بانک مرکزی را دو برابر کرد. اما این امر عمدتاً از ین ضعیف تر دیده می شود که قیمت تمام شده کالاهای وارداتی را افزایش می دهد. مخصوصا غذا و انرژی. بانک مرکزی ژاپن خواهان تورم به اصطلاح “پویا” است که ناشی از افزایش فعالیت اقتصادی است که هنوز تثبیت نشده است.

آنچه را که می خواهید دریافت می کنید

اصرار اوئدا، فرماندار BOJ بر پایبندی به سیاست بسیار پایین، به ضعف ین در برابر سایر ارزها کمک کرد. معاملات حمل‌ونقل (مثلاً فروش ین برای خرید ارزهای کالایی) با افزایش نرخ‌های بهره توسط بانک‌های مرکزی دیگر، محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. ین اواخر سال گذشته به دلیل گمانه زنی ها مبنی بر اینکه بانک ژاپن ممکن است انقباض را آغاز کند، افزایش یافت. در کورودا کبوتر فوق العاده سابق، او YCC را گسترش داد، که در واقع منجر به سفت شدن شد. گمانه زنی های بی حد و حصری مبنی بر اینکه فرماندار جدید به معنای بازگشت ریاضت به میز است وجود دارد.

اما با گذشت زمان، اصرار Ueda بر بازنگری نکردن YCC – اولین گام به سوی سخت‌تر شدن – به تدریج تجار بیشتری را متقاعد کرد که او واقعاً این را می‌خواهد. دیگر انقباضی وجود نخواهد داشت، بنابراین شرط ها بر روی ین ضعیف تر بازگشته بودند. سال گذشته، قبل از اینکه خزانه داری برای انجام کاری در مورد آن اقدام کند، ین به 150 رسید.

حالا چی؟

با رسیدن این جفت ارز به 140، به نظر می رسد خزانه داری توجه داشته باشد و وزیر سوزوکی روز گذشته گفت که بر نرخ ارز نظارت خواهد کرد. این به این معنی نیست که اقدامی قریب الوقوع است، بلکه به وضوح قصد داشت این پیام را به بازارها ارسال کند که دولت اجازه نخواهد داد که ارزش دیگر مانند سال گذشته کاهش یابد.

از آنجایی که ین ضعیف پیامدهایی برای سیاست پولی دارد، اوئدا در نهایت تصمیم گرفت. او بدون اشاره به نرخ ارز گفت که می توان در YCC تعدیل کرد. او قبلا تاکید کرده بود تا زمانی که بررسی کامل نشود، هیچ چیز تغییر نخواهد کرد. وی در ادامه تصریح کرد که این بدان معنا نیست که تغییری رخ خواهد داد و از اظهار نظر در مورد احتمال وقوع آن خودداری کرد. اما این یک تغییر واضح در لحن بود، که نشان می‌دهد در حالی که BOJ خوشحال است که برای حمایت از اقتصاد به تسهیلات خود ادامه می‌دهد، اما بار دیگر ضعف ین را تحمل نخواهد کرد. 140 را می توان به عنوان نوعی آستانه سیاست ادغام کرد.

اکنون این سوال مطرح می شود که BOJ چقدر متعهد به حمایت از ین خواهد بود، بنابراین معامله گران ین ممکن است توجه بیشتری به میزان خرید اوراق قرضه BOJ در روزهای آینده داشته باشند.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات عمیق بازار است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده