BOE افزایش یابد یا خیر؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
BOE افزایش یابد یا خیر؟


تحلیل بنیادی

اخیراً انتظارات برای آنچه که BOE در جلسه فردا انجام خواهد داد کمی تغییر کرده است. همین هفته گذشته، نظرسنجی رویترز از اقتصاددانان نشان داد که توافق تقریباً جهانی بر این است که BOE 25 واحد در ثانیه افزایش خواهد یافت. این در نتیجه تصمیم بانک مرکزی اروپا برای ادامه افزایش 50 واحد پایه خود بود و همچنان انتظار می رفت که فدرال رزرو نیز افزایش یابد.

از آن زمان، Credit Suisse مجبور به خرید توسط UBS شد و بازارها با اقدامات تنظیم‌کننده‌ها برای حمایت از بانک‌های تحت فشار اطمینان نداشتند. اگرچه فدرال رزرو برای بانک های ایالات متحده حمایت نقدینگی ایجاد کرده است، سهام First Republic برای بهبودی با مشکل مواجه شده است. رگولاتورها در اروپا اصرار دارند که بانک‌هایشان تحت چارچوب کاملاً متفاوتی قرار دارند، اما فروپاشی Credit Suisse – بانکی بسیار بزرگ‌تر از هر بانکی که حتی در طول بحران مالی 2008 در ایالات متحده شکست خورده است – اعتماد به انزوای مالی اروپا را متزلزل کرده است.

خطرات همچنان در حال افزایش هستند

به نظر می رسد تا کنون بانک های بریتانیا نسبت به دو اقتصاد بزرگ دیگر وضعیت خوبی دارند. بریتانیا در سال گذشته نسخه خود را از نقدینگی ناشی از نرخ استفاده کرد، که BOE را مجبور کرد برای مدت کوتاهی QE را شروع کند، حتی با وجود ادامه افزایش نرخ‌ها. بانک های بریتانیا “شات هشدار” خود را داشته اند و به نظر می رسد جدا کردن سیاست پولی از حمایت نظارتی برای بانک ها به خوبی کار می کند. به همین دلیل، BOE ممکن است به سادگی به افزایش نرخ ها ادامه دهد، همانطور که بانک مرکزی اروپا برای آرام کردن بازارها انجام داد.

با این حال، در آخر هفته، فشار هماهنگی از سوی همه بانک‌های مرکزی بزرگ برای افزایش نقدینگی در دسترس بانک‌ها انجام شد. با توجه به تمام اعلان‌های مربوط به Credit Suisse و UBS، این ممکن است کمی زیر نظر رادار باشد. بانک های مرکزی به طور قابل درک نگران سرمایه بانک ها و دسترسی به نقدینگی هستند و این می تواند منجر به توقف رشد شود. زیرا نرخ سود بالاتر منجر به نقدینگی کمتر می شود.

قرار دادن قطعات در کنار هم

بنابراین، عناصر کلیدی برای تصمیم BOE ممکن است اواخر امروز مشخص شود، به ویژه اینکه آیا فدرال رزرو به افزایش خود ادامه خواهد داد یا خیر. قبلاً انتظارات زیادی وجود داشت که فدرال رزرو افزایش یابد، اما به طور قابل توجهی کاهش یافته است. در حال حاضر بازارها با احتمال 50-50 قیمت گذاری می کنند که BOE در جلسه بعدی افزایش می یابد.

جایی که به نظر می رسد توافق قابل توجهی وجود دارد، اتفاقی است که پس از این جلسه رخ خواهد داد، در حالی که هم اقتصاددانان و هم بازارها انتظار ندارند تا پایان سال دیگر افزایش نرخ بهره نبرند. در واقع یک کاهش نرخ در اواخر سال پیش بینی می شود.

به رکود یا نه؟

با این حال، این انتظارات قبل از انتشار بودجه بهار محاسبه شده بود که در آن صدراعظم هانت افزایش 200 میلیارد پوندی در هزینه ها و کاهش مالیات را اعلام کرد. متعاقبا، خطر رکود کاهش یافت و به همراه آن شانس کاهش BOE کاهش یافت. از سوی دیگر، تورم ممکن است بالاتر از حد انتظار باقی بماند.

نکته اصلی این است که از آنجایی که توافق نسبتاً محکمی وجود دارد که نرخ‌ها در آینده ثابت می‌مانند، آیا کاهش نرخ‌های BOE ممکن است تأثیر زیادی بر بازار نداشته باشد یا خیر. در نهایت، اعتماد نسبی به بخش بانکی ممکن است نقش بیشتری در جهت پوند در هفته های آینده ایفا کند.

ارسال BOE برای افزایش یا نه؟ اولین بار در وبلاگ تجارت فارکس Orbex ظاهر شد.