• خانه
  • وبلاگ
  • Alibaba Group Holding Ltd: داستان موفقیت تجارت الکترونیک

Alibaba Group Holding Ltd: داستان موفقیت تجارت الکترونیک

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
Alibaba Group Holding Ltd: داستان موفقیت تجارت الکترونیک


را شرکت چینی علی بابا بزرگترین شرکت تجارت آنلاین در جهان است. سه سایت اصلی وجود دارد: Taobao، Tmall و Alibaba.com با صدها میلیون کاربر و میلیون ها تاجر و تجارت.

گروه علی بابا متشکل از چندین پلتفرم تجارت الکترونیکی است، از جمله علی بابا، که یک وب سایت تجارت به تجارت است که به شرکت های چینی اجازه می دهد تا به طور موثرتری به یکدیگر بفروشند. Taobao نیز وجود دارد که شبیه eBay است و به مردم امکان خرید و فروش اقلام را می دهد. نام چینی Taobao، 淘宝، به معنای «پیدا کردن گنج» است و منعکس کننده این ایده است که کاربران می‌توانند اقلام ارزشمندی را در این پلتفرم کشف کنند. در ابتدا جک ما فکر کرد که او را علی ماما خطاب کند، اما در نهایت تصمیم به مخالفت گرفت.

پلتفرم دیگر Tmall است که در ابتدا Taobao Mall نام داشت و به خرده فروشان امکان راه اندازی فروشگاه های آنلاین در “مرکز خرید” علی بابا را می دهد. معاملات منحصراً بین مصرف کنندگان و خرده فروشان انجام می شود، اما Tmall بخشی از هر فروش را جمع آوری می کند. در نهایت، یاهو 22 درصد از علی بابا را در اختیار دارد و نام آن توسط بنیانگذاران آن، جری یانگ و دیوید فیلو، انتخاب شد که از مخفف “Oracle رسمی سلسله مراتبی” برای نشان دادن پایگاه داده دسته ها و زیرمجموعه های موتور جستجوی خود استفاده می کنند.

علی بابا: نام

موسس و مدیر عامل شرکت جک ما از طریق طوفان فکری به این نام رسید. ما به عنوان یک معلم سابق انگلیسی، داستان علی بابا و چهل دزد را از مجموعه داستان عربی هزار و یک شب می دانست. ما در سال 2006 در مصاحبه ای با شبکه سی ان ان تاک آسیا فاش کرد که در یک کافی شاپ در سانفرانسیسکو بود که نامش را به ذهنش رسید. او از یک پیشخدمت پرسید که آیا با علی بابا آشنایی دارد یا خیر، و او با عبارت “کنجد باز کن” که در داستان برای باز کردن دری مخفی به روی صندوقچه گنج استفاده می شود، پاسخ داد. Ma این نام را دوست داشت زیرا نشان دهنده یک تاجر مهربان و باهوش بود که به روستا کمک کرد و فرصت هایی را برای شرکت های کوچک و متوسط ​​باز کرد. ما سپس از عابران تصادفی در خیابان پرسید که آیا نام علی بابا را می شناسند یا خیر، و او متوجه شد که همه، صرف نظر از اینکه اهل کجا هستند، با آن آشنا هستند.

Alibaba Group Holding Ltd: داستان موفقیت تجارت الکترونیک

گروه علی بابا: آغاز

در سال 1999، جک ما، معلم سابق انگلیسی از هانگژو، چین، گروهی 18 نفره را برای ایجاد گروه علی بابا رهبری کرد. بنیانگذاران بر این باور بودند که اینترنت به کسب و کارهای کوچک فرصتی برای پیشبرد نوآوری و فناوری و رقابت با سایر مشاغل بین المللی را می دهد. اولین وب‌سایت گروه علی‌بابا کمک به شرکت‌های کوچک و متوسط ​​در چین برای فروش بین‌المللی بود و از آن زمان این شرکت به یک شبکه دیجیتالی که شامل مشاغل مختلف، از تجارت بین‌المللی گرفته تا خدمات مصرف‌کننده محلی، Cainiao، ابر، رسانه‌های دیجیتال و سرگرمی است، گسترش یافته است. ، ابتکارات نوآوری و بسیاری دیگر.

خرید آنلاین و علی بابا

علی بابا عنوان سریع‌ترین رشد بازار تجارت الکترونیک جهان را با تراکنش‌های آنلاین 248 میلیارد دلاری در سال گذشته به خود اختصاص داد. این مبلغ بیشتر از تراکنش های ترکیبی eBay و Amazon.com است. پس از عرضه اولیه سهام در ایالات متحده، علی بابا 25 میلیارد دلار جمع آوری کرد و از آن زمان به یکی از با ارزش ترین شرکت های فناوری در جهان تبدیل شده است. همچنین در میان برخی از شرکت های دولتی چین به عنوان یکی از با ارزش ترین شرکت های دولتی این کشور رتبه بندی می شود.

درآمد علی بابا

علی بابا ممکن است بزرگترین بازار با پایگاه مشتری عظیم باشد، اما درآمد کمتری کسب می کند نسبت به همتایان جهانی خود بیشتر از طریق اخذ هزینه تبلیغات و تراکنش از مشاغل کسب درآمد می کند.

تائوبائو

Taobao که در سال 2003 تأسیس شد، eBay چین محسوب می شود و بزرگترین پلت فرم تجارت الکترونیک در چین است. خریداران در سرزمین اصلی چین، هنگ کنگ، ماکائو و تایوان را هدف قرار می دهد و خرده فروشی مصرف کننده به مصرف کننده را ترویج می کند.

جک ما و پتانسیل اینترنت

ما در سفری به ایالات متحده در سال 1995، در حالی که نماینده دولت شهر هانگژو بود، اینترنت را کشف کرد و به پتانسیل ایجاد وب سایت های چینی پی برد. او پس از بازگشت، China Pages را تأسیس کرد که خدمات طراحی وب را به مشاغل چینی ارائه می کرد و به یکی از اولین شرکت های اینترنتی در چین تبدیل شد. با این حال، به دلیل رقابت شدید یک شرکت رقیب، چینی پیج، که توسط Hangzhou Telecom تأسیس شد، ما در سال 1997 از China Pages خارج شد. او برای مدت کوتاهی در یک شرکت اینترنتی در پکن تحت حمایت وزارت تجارت خارجی و همکاری اقتصادی کار کرد، اما برای ادامه کار ترک کرد. فرصت های اقتصادی ارائه شده توسط اینترنت او تیمش را متقاعد کرد که در هانگژو به او بپیوندند، جایی که گروه علی بابا را تأسیس کردند که معاملات بین مشاغل کوچک را تسهیل می کرد.

علی بابا برای تبدیل شدن به فروشندگان قابل اعتماد در پلتفرم، از مشاغل کوچک حق عضویت دریافت می کند و Alipay را ایجاد کرد تا به عنوان شخص ثالث در معاملات عمل کند و اعتماد به فروش آنلاین را القا کند. علی بابا رشد سریعی داشته است و سرمایه گذاری را از یاهو جذب کرده است! و 1.7 میلیارد دلار در عرضه عمومی اولیه خود در هنگ کنگ در سال 2007 جمع آوری کرد. Ma معتقد بود که بازار اینترنتی بین مشاغل کوچک و کسب و کارهای کوچک پتانسیل رشد بیشتری نسبت به بین مشاغل و مصرف کنندگان دارد.

Alibaba Group Holding Ltd: داستان موفقیت تجارت الکترونیک

مالک علی بابا کیست؟

بزرگترین سهامدار علی بابا سافت بانک با 24 درصد سهام علی بابا است. جک ما یکی دیگر از سهامداران عمده است. او یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل سابق علی بابا است. در سال 2019، ما از سمت ریاست اجرایی شرکت کنار رفت، در حالی که در سال 2020 سهام خود را در علی بابا از 6.2 درصد به 4.8 درصد کاهش داد. جوزف تسای سومین سهامدار بزرگ علی بابا است. او یکی از بنیانگذاران و نایب رئیس علی بابا با 1.4 درصد از امتیازات برجسته است. دسترسی.

از سه ماهه اول 2022، بانک سرمایه گذاری جهانی گلدمن ساکس مالک 0.84 درصد سهام علی بابا است.

پنجمین سهامدار بزرگ علی بابا، Primecap است. Primecap پورتفولیوهای سهام برای صندوق های سرمایه گذاری مشترک و سایر سرمایه گذاران را مدیریت می کند و 0.64٪ از کل سهام BABA را در اختیار دارد.

نوبت به تلفن همراه

با افزایش تعداد کسب و کارها به صورت تلفن همراه، علی بابا با رقابت رقبای جدید روبرو است. چین بیش از 600 میلیون کاربر اینترنت دارد که اکنون از گوشی های هوشمند استفاده می کنند. بزرگترین رقیب علی بابا Tencent است. Tencent برنامه پیام‌رسانی تلفن همراه WeChat را اداره می‌کند که 355 میلیون کاربر دارد. هر دو Tencent و Alibaba میلیاردها دلار در این تجارت سرمایه گذاری کرده اند تا رقبا را شکست دهند.

خدمات مالی

علی بابا به خدمات مالی گسترش یافته است. اپلیکیشن پرداخت Alipay می تواند توسط مشتریان برای خرید یا پرداخت خدمات و همچنین برای سرمایه گذاری در صندوق بازار پولی به نام Yu’e Bao استفاده شود که در حال حاضر دارایی 87 میلیارد دلاری را انباشته کرده است.

انتقاد

بسیاری از محصولات فروخته شده در سایت های علی بابا، به ویژه Taobao، شامل موارد تقلبی زیادی هستند.

برای مثال، دولت ایالات متحده، AliExpress و WeChat را که به ترتیب توسط Alibaba و Tencent Holdings اداره می شوند، به فهرست دزدی دریایی و جعل خود اضافه کرد. علی بابا گفت که میلیون‌ها دلار برای مبارزه با جعل‌ها هزینه کرده است و بسیاری از تجار فهرست‌های مشکوک را حذف کرده‌اند.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.