• خانه
  • وبلاگ
  • ین: چه اتفاقی افتاد (و چه چیزی در آینده خواهد آمد)؟

ین: چه اتفاقی افتاد (و چه چیزی در آینده خواهد آمد)؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ین: چه اتفاقی افتاد (و چه چیزی در آینده خواهد آمد)؟


البته اخیراً ین روند صعودی داشته است. اما دیروز برخی حرکت‌های شگفت‌انگیز وجود داشت که نیاز به توضیح دارند زیرا می‌توانستند روشن کنند که آیا USDJPY به سقف رسیده است یا خیر. پیامدهای مهمی برای آینده ین وجود دارد و معامله گران باید بسیار مراقب آن باشند (نکته: مطمئن شوید که توقف ها در جای خود هستند).

میزبان

ین به طور کلی در حال تضعیف است زیرا BOJ نرخ ها را افزایش نمی دهد در حالی که سایر بانک های مرکزی این کار را انجام می دهند. بعید است بانک ژاپن نرخ های بهره را در آینده قابل پیش بینی افزایش دهد و این امر ارز را برای معاملات حمل و نقل آماده می کند. روز سه‌شنبه، USDJPY پس از انتشار داده‌های CPI ایالات متحده در مورد گمانه‌زنی‌ها مبنی بر حرکت قوی‌تر فدرال رزرو در نشست آتی افزایش یافت.

پس از داده ها، در ادامه جلسه، این جفت ارز افزایش یافت تا به سطح 144.90 رسید و سپس عقب نشینی کرد. ناظران ارز سپس خاطرنشان کردند که بانک ژاپن “بررسی نرخ بهره” را انجام داده است و بعداً در روز یک بیانیه “موانع” را اعلام کرد. سپس این جفت به طور چشمگیری عقب نشینی کرد و در عرض چند ساعت بیش از 180 پیپ کاهش یافت.

“چک دوره” چیست؟

آنچه مهم است خود چک نیست، بلکه کاری است که BOJ قبل از مداخله در ارز انجام می دهد. اصولاً BOJ با بانک های مختلف تماس می گیرد و می پرسد نرخ ارز چقدر است. اعتقاد بر این است که این امر در آماده سازی برای اقدام یا هشدار به بانک های ژاپنی در مورد احتمال اقدام است.

به همین دلیل واکنش هایی وجود داشت، اما هنوز حرکت بزرگی در ارز وجود نداشت. اینکه درست زمانی که این جفت در آستانه رسیدن به 145.00 بود، اتفاق افتاد تا حدودی نشان می دهد که این سطحی است که مقامات ژاپنی در آن خط را حفظ خواهند کرد. این بدان معنا نیست که بازار کمی یا برای دوره های کوتاه تجاوز نخواهد کرد. در واقع، می توان انتظار داشت که بازار مقامات ژاپنی را “آزمایش” کند تا ببیند آیا آنها واقعاً مداخله را انجام می دهند یا خیر.

مداخله به چه معناست؟

از آخرین باری که جفت ارز به چنین سطوحی صعود کرد، چندین دهه می گذرد که واکنش مقامات را در پی داشت. در این مورد، جفت به 147.00 رسید و اقدام مشترک ایالات متحده و ژاپن انجام شد.

BOJ این عملیات را اجرا می کند، اما تحت هدایت وزارت خزانه داری است که هزینه این حرکت را پرداخت می کند. اساسا، BOJ به اندازه کافی ین را در بازار در حجم بسیار زیادی خریداری خواهد کرد برای کاهش نرخ ارز در یک زمان چند هزار پیپ. این حرکت از قبل اعلام نشده است و ممکن است بیش از یک بار اتفاق بیفتد. ایده دقیقاً جلوگیری از تلاش بازار برای بالا بردن این جفت ارز از طریق “سوزاندن” بسیاری از موقعیت های خرید و تهدید به تکرار در هر لحظه است.

بنابراین، اگر در چند هفته آینده جفت ین معامله می کنید، همانطور که USDJPY نزدیک به 145.00 باقی می مانداین ایده بسیار خوبی است بله مطمئن شوید که ترمزها در جای خود قرار دارند و پورتفولیوی شما برای یک حرکت ارزی ناگهانی و بزرگ آماده است. اما به یاد داشته باشید، اگر بازار همانطور که توسط BOJ و MOF انتظار می‌رود رفتار کند، این امکان نیز وجود دارد که هیچ مداخله‌ای صورت نگیرد.

استراتژی خود را در مورد عملکرد JPY با Orbex آزمایش کنید – اکنون حساب خود را باز کنید.