• خانه
  • وبلاگ
  • کاهش غیرمنتظره اوپک پلاس، نفت به 100 دلار در هر بشکه بازگشت؟

کاهش غیرمنتظره اوپک پلاس، نفت به 100 دلار در هر بشکه بازگشت؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
کاهش غیرمنتظره اوپک پلاس، نفت به 100 دلار در هر بشکه بازگشت؟


در آخر هفته، اعضای اصلی اوپک پلاس کاهش تولید داوطلبانه خود را قبل از JMMC رسمی اواخر امروز اعلام کردند. این اقدام باعث افزایش قیمت نفت شد و به اندازه ای بود که برخی از تحلیلگران بازگشت سه رقمی را پیش بینی کنند. این ممکن است برای گاوهای نر خام کمی خوش بینانه باشد و نیاز به نگاه دقیق تر به انگیزه های اساسی دارد که باعث یک حرکت غافلگیرکننده مانند این شده است.

رمضان پاورقی EN

همانطور که اخیراً اشاره کردیم، قیمت نفت قبلاً افزایش یافته است که نشان می دهد این حرکت در پاسخ به نیروهای فوری بازار نیست. نفت دارای اتهام سیاسی است و با توجه به حجم کاهش های اعلام شده و اینکه چه کسانی رهبران این اقدام هستند، گمانه زنی های بی حد و حصری وجود دارد که این حرکت بیشتر در مورد ژئوپلیتیک است.

فشار قیمت گذاری مهم است

کشورهای تولیدکننده نفت در طول بحران کووید در حالی که قیمت نفت پایین بود، پول زیادی را خرج کردند که منجر به شرایط مالی سخت‌تر شد. این یک تمایل عمومی برای افزایش قیمت نفت خام پس از پایان همه‌گیری ایجاد کرد. واکنش به جنگ در اوکراین منجر به تغییر عمده عرضه شد که باعث افزایش سرسام آور قیمت نفت خام شد. کشورهای تولیدکننده نفت توانسته اند بخشی از هزینه های مربوط به کووید را جبران کنند. اما افزایش همزمان تورم به این معنی است که سود حاصل از افزایش قیمت نفت خام در حال فرسایش است.

از قبل از همه گیری، حدود 16.4 درصد تورم تجمعی وجود داشته است. در سال 2019، قیمت نفت از حدود 60 تا 70 دلار در هر بشکه متغیر بود. میانگین قیمت 65 دلار در هر بشکه در سال 2019، با در نظر گرفتن تورم، به دلار امروزی کمی بیش از 75 دلار در هر بشکه خواهد بود. از آنجایی که قیمت نفت خام به کمتر از 70 دلار در هر بشکه می رسد، این بدان معناست که قیمت نفت در شرایط واقعی کمتر از سطح قبل از همه گیری بوده است.

سیاست دخالت می کند

ایالات متحده میلیون ها بشکه نفت خام از ذخایر استراتژیک نفت خود (SPR) را به عنوان بخشی از تلاش ها برای کاهش قیمت کالاها به فروش می رساند. پس از زمستانی ملایم تر از حد انتظار و نگرانی از رکود قریب الوقوع، قیمت نفت اخیرا تحت فشار قرار گرفته است. کاخ سفید متعهد شده است در صورتی که قیمت WTI به کمتر از 70 دلار در هر بشکه برسد، SPR را دوباره پر کند. بخشی از انگیزه حمایت از ادامه سرمایه گذاری در فضا بود، زیرا بسیاری از تحلیلگران هشدار دادند که چشم انداز کاهش بازده سرمایه گذاران را از فضای نفت دور نگه می دارد. بنابراین، انتظار می‌رود عرضه نفت با چالش‌های فزاینده‌ای برای پاسخگویی به تقاضای فزاینده پیش‌بینی‌شده در سال‌های آینده مواجه شود.

با این حال، پس از اینکه WTI به زیر 70 دلار در هر بشکه سقوط کرد، دولت ایالات متحده گفت که به سرعت برای جایگزینی SPR اقدام نخواهد کرد و نشان می دهد که خرید تا پایان سال آغاز نخواهد شد. گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد این موضوع باعث عصبانیت مقامات سعودی شده و انگیزه‌ای برای کاهش تولید بوده است. گزارش شده است که کاخ سفید با توجه به هماهنگی ریاض با روسیه و چین، از جمله تسویه فروش نفت به این کشور با استفاده از یوان، از عملکرد ریاض ناراضی است.

نقطه عطف

روسیه اخیراً کاهش تولید خود را به میزان 500 هزار بشکه در روز اعلام کرد و اعلام کرد که این کاهش تا پایان سال جاری باقی خواهد ماند. این بخشی از پیام اوپک نیست. گزارش های مطبوعاتی متعددی حاکی از آن است که اوپک تولید فعلی را در نشست بعدی اوپک پلاس حفظ خواهد کرد. به همین دلیل است که این برش ها یک سورپرایز بزرگ محسوب می شوند.

عربستان سعودی رهبر این کاهش داوطلبانه بود، به این معنی که آنها مشمول توافق سهمیه بندی اوپک نبودند. کشورهایی که کاهش تولید می‌کنند همچنان سهمیه‌های اوپک را دارند که می‌توانند به میل خود از آنها بازگردانند. عربستان سعودی 500 هزار بشکه در روز کاهش داد. عراق 221 هزار بشکه در روز کاهش داد، اما در حال حاضر با تعلیق موقت صادرات از کردستان از طریق ترکیه، صادرات خود را 450 هزار بشکه در روز کاهش داده است. سایر کشورهای عضو شامل امارات متحده عربی و کویت با کاهش کل 1.15 میلیون بشکه در روز هستند.

انتظار می رود JMMT اوپک پلاس اواخر امروز تشکیل جلسه دهد و این اقدام را تایید کند. از نظر فنی، اوپک می تواند سهمیه های فعلی تولید خود را همانطور که انتظار می رود حفظ کند، به طوری که کشورها به سادگی سهمیه های خود را به طور داوطلبانه برآورده نمی کنند. قیمت نفت خام قابل حمایت است، اما برخلاف توافق رسمی اوپک، این کاهش داوطلبانه می تواند در هر زمانی لغو شود. به عنوان یک حرکت ژئوپلیتیک آشکار، معکوس کردن کاهش ها به تصمیمات سیاستی بستگی دارد که پیش بینی آن برای بازار دشوار است و منجر به افزایش عدم اطمینان می شود.

استراتژی خود را در مورد چگونگی عملکرد نفت با Orbex آزمایش کنید

باز کردن یک حساب زنده