ژاپن جان تورم و شهادت اوئدا

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ژاپن جان تورم و شهادت اوئدا


پس از تعطیلات چهارشنبه برای تولد امپراتور، ین می تواند در بقیه هفته نوسانات قابل توجهی را تجربه کند. روز سه شنبه، بانک ژاپن مجبور شد برای محافظت از محدودیت های YCC خود وارد عمل شود و 400 میلیارد ین اوراق قرضه خریداری کند. بازارها به وضوح مشتاق این هستند که ببینند ژاپن چه زمانی و چگونه سیاست فوق العاده تسهیل کننده خود را کنار می گذارد.

پاسخ به این سؤالات ممکن است روز جمعه داده شود، زیرا انتظار می رود نامزد پست برتر BOJ در مجلس علیای پارلمان ژاپن شهادت دهد. به یاد داشته باشید که کازوئو اوئدا یک دانشگاه نسبتاً ناشناخته بود و تقریباً در ده سال گذشته هیچ اظهارنظر عمومی در مورد سیاست پولی نداشت. این امر بررسی دقیق دیدگاه او را کمی دشوار می کند. اما مواردی وجود دارد که می‌تواند به درک چگونگی واکنش جفت ین در روزهای آینده کمک کند.

اول، داده ها

مشکل اصلی بانک مرکزی البته افزایش تورم است. در حال حاضر هدف بانک در دسامبر را دو برابر کرده است. انتظار می رود تغییر CPI ژانویه به 4.2٪ افزایش یابد. 4.0 درصد، علیرغم تغییرات سیاستی توسط BOJ قبل از آن.

ژاپن چندین دهه است که نرخ بهره را پایین نگه داشته است، در حالی که بانک مرکزی ژاپن سال ها با کاهش تورم مبارزه کرده است. تقریباً تمام دوره تصدی کورودا در راس BOJ مربوط به افزایش تورم بوده است. اما اکنون که تورم بالاتر است، BOJ واقعا ناراحت کننده است زیرا این نوع تورم “اشتباه” است.

دوراهی تسهیل

قیمت ها در ژاپن به دلیل عوامل خارجی، عمدتاً افزایش هزینه کالاها و خدمات، در حال افزایش است. این اثر با کاهش ارزش ین در سال گذشته که کالاهای وارداتی را به میزان قابل توجهی گرانتر کرد، تشدید شد. این تورم «ناسالم» تلقی می‌شود، زیرا ناشی از افزایش تقاضای داخلی ناشی از یک اقتصاد پر جنب و جوش نیست. در واقع، قیمت‌های بالاتر می‌تواند یک ضربه اضافی بر اقتصاد باشد.

به همین دلیل، شروع پیاده روی مانند سایر بانک های مرکزی برای بانک مرکزی ژاپن آسان نیست. تولید ناخالص داخلی در سه ماهه گذشته با نرخ سالانه تنها 0.6 درصد رشد کرد و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری به میزان کم‌میک 1.8 درصد رشد کند. سایر بانک های مرکزی به شدت رشد کرده اند و همچنان انتظار می رود که بتوانند با کندی های اقتصادی جزئی کنار بیایند. اما اگر BOJ نرخ ها را حتی با نرخ نسبتاً آهسته بانک مرکزی اروپا افزایش دهد، می تواند پیامدهای بسیار جدی تری برای اقتصاد داشته باشد.

خیلی تنگ اما…

به همین دلیل است که وقتی شنیده شد Ueda نامزد شده است، یک واکنش صعودی اولیه در ین وجود داشت، زیرا این امر به عنوان یک انحراف از فوق العاده آسان کورودا تلقی می شد و اوئدا در گذشته از کاهش قیمت انتقاد کرده بود. اما این حرکت کوتاه مدت بود. اوئدا بعداً مصاحبه ای انجام داد و در آن مجدداً حمایت از سیاست فعلی را تأیید کرد، اما اذعان کرد که این سیاست باید در آینده پایان یابد.

اظهارات اوئدا به پارلمان می تواند از خط مشی مشابهی پیروی کند. در حالی که او ممکن است از نظر آکادمیک موافق باشد که نرخ های بسیار پایین یک مشکل بلندمدت است، چگونه می توان سیاست را بدون آسیب رساندن به اقتصاد تغییر داد، سوال بسیار پیچیده تری است. از آنجایی که دولت اکثریت پارلمان را در اختیار دارد، بعید است که نامزد دولت در طول جلسه استماع با سؤالات دشواری مواجه شود.

استراتژی خود را در مورد چگونگی عملکرد JPY با Orbex آزمایش کنید

باز کردن یک حساب زنده