چه چیزی بر جفت USD/JPY تأثیر می گذارد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چه چیزی بر جفت USD/JPY تأثیر می گذارد


بسیاری از مردم فکر می کنند که معامله ین ژاپن در برابر دلار آمریکا (USD/JPY) بسیار دشوار است. با این حال، اگر ین ژاپن (JPY) بر حسب اوراق خزانه داری ایالات متحده درک شود، ممکن است درک نیروهای محرک این جفت ارز آسان تر باشد.

علاوه بر اوراق قرضه، نرخ بهره در ژاپن و ایالات متحده نیز محرک های اصلی این جفت ارز هستند. این به این معنی است که جفت یک معیار ریسک است که نشان می‌دهد که آیا USD/JPY بر حسب نرخ بهره باید خرید یا فروخت. حرکت این جفت تحت تأثیر حرکت نرخ بهره است.

تعریف جفت ارز USD/JPY

نرخ مبادله بین دلار آمریکا و ین ژاپن با علامت اختصاری USD/JPY نشان داده می شود. این جفت نشان می دهد که برای خرید یک دلار آمریکا چند ین مورد نیاز است. JPY به عنوان ارز مظنه و USD به عنوان ارز پایه عمل می کند. نرخ ارز این جفت ارز یکی از نقدشونده ترین و همچنین یکی از پرمعامله ترین نرخ ها در جهان است. این به این دلیل است که ین، مانند دلار آمریکا، یک ارز ذخیره است.

چه چیزی بر جفت USD/JPY تأثیر می گذارد

کسانی که ارزها را معامله می کنند به طور کلی می دانند که زمان بهینه برای معامله این جفت ارز بین ساعت 8 صبح تا 11 صبح به وقت شرقی است. از آنجایی که در این بازه زمانی سه ساعته تحرک و تلاطم بیشتری در بازار وجود دارد، شانس بیشتری برای شناسایی بزرگترین حرکات قیمت وجود دارد. حتی اگر بازارهای توکیو بسته باشند، بازارهای لندن و نیویورک باز هستند.

درک جفت ارز USD/JPY

جفت USD/JPY به ین ژاپن به ازای هر دلار آمریکا بیان می شود. به عنوان مثال، اگر جفت با قیمت 150 معامله می شود، به این معنی است که یک دلار آمریکا 150 ین ارزش دارد. با توجه به موقعیت ژاپن به عنوان سومین اقتصاد بزرگ جهان و یک صادرکننده مهم، USD/JPY یکی از نقدشونده ترین و پرمعامله ترین جفت ارز در جهان است.

نرخ مبادله USD/JPY تحت تأثیر متغیرهایی است که بر ارزش دلار آمریکا و ین ژاپن نسبت به یکدیگر و سایر ارزها تأثیر می‌گذارند. تفاوت در نرخ بهره بین فدرال رزرو و بانک ژاپن (BoJ) تأثیر قابل توجهی بر نرخ مبادله USD/JPY دارد. نرخ‌های بهره بالاتر باعث جذابیت بیشتر یک ارز می‌شود و به صاحبان دارایی‌های مربوط به آن ارز اجازه می‌دهد بازده بیشتری دریافت کنند.

به عنوان مثال، اگر نرخ وجوه فدرال از نزدیک به صفر به 2 درصد افزایش یابد در حالی که نرخ بهره بانک مرکزی ژاپن در حدود صفر باقی بماند، دلار تمایل به تقویت در برابر ین خواهد داشت زیرا سرمایه گذاران می توانند بازدهی بسیار بیشتری را به دلار کسب کنند. بازارهای پول

در واقع، زمانی که بانک مرکزی ژاپن نتوانست از سایر بانک های مرکزی در افزایش نرخ بهره پیروی کند، ین در اواسط سال 2022 در برابر دلار به پایین ترین حد 24 سال اخیر سقوط کرد. بانک ژاپن و دولت ژاپن همچنان شاهد کاهش قیمت بلندمدت هستند. به عنوان خطر بزرگ تر ناشی از تورم کوتاه مدت ناشی از افزایش قیمت نفت.

USD/JPY: پناهگاه امن؟

به دلیل پایین بودن نرخ بهره داخلی ژاپن در بحبوحه کاهش تورم، ین به یک ارز امن تبدیل شده است و در زمان آشفتگی بازار ارزش آن افزایش می یابد. در دوره‌های استرس بازار، جریان سرمایه سرمایه‌گذاری ژاپنی به ارزهای خارجی با بازده بالاتر مانند دلار آمریکا، معکوس می‌شود و باعث افزایش ارزش ین در برابر دلار می‌شود.

در طول رکود بزرگ، زمانی که نرخ مبادله USD/JPY از 120 در سال 2007 به حدود 90 تا سال 2009 کاهش یافت، این امر مشهود بود. در مقابل، با افزایش تحمل ریسک در بازارهای مالی، ین تمایل به کاهش داشت. با احیای اقتصاد جهان در سال های پس از رکود بزرگ، ارزش ین به تدریج در برابر دلار آمریکا کاهش یافت. این وخامت در سال 2013 و زمانی که بانک مرکزی ژاپن نرخ بهره را افزایش داد بدتر شد.

ارگان های اصلی موثر بر USD/JPY

1. وزارت دارایی

وزارت دارایی (MoF) مهمترین سازمان سیاسی و پولی ژاپن است. تاثیر آن بر سیاست ارزی بیشتر از وزارت دارایی ایالات متحده، بریتانیا یا آلمان است. مقامات خزانه داری اغلب اعلامیه های اقتصادی می کنند که تأثیر قابل توجهی بر ین دارد. این اظهارات شامل یک مداخله شفاهی با هدف جلوگیری از افزایش / کاهش ارزش ین نامطلوب بود.

2. بانک ژاپن

ژاپن مقررات جدیدی را در سال 1998 اجرا کرد که به بانک مرکزی (BoJ) استقلال عملیاتی از وزارت دارایی داد. در حالی که BoJ اکنون کنترل کاملی بر سیاست پولی دارد، خزانه داری همچنان مسئول سیاست ارز خارجی است.

بانک ژاپن (BoJ) که به مداخلات زیاد در بازار شهرت دارد، بیشترین تأثیر را بر USD-JPY دارد. بانک ژاپن نرخ های بهره را به صورت ماهانه منتشر می کند، همراه با اعلام نرخ بهره که به معامله گران و سرمایه گذاران ایده ای از جهت گیری سیاست های آینده را ارائه می دهد.

3. نرخ بهره

اصلی ترین نرخ سود کوتاه مدت بین بانکی نرخ مکالمه شبانه است. نرخ تماس توسط عملیات بازار باز بانک ژاپن تعیین می شود که هدف آن مدیریت نقدینگی است. نرخ بهره توسط بانک ژاپن برای انتقال تغییرات در سیاست پولی که بر ارز تأثیر می گذارد استفاده می شود.

اداره آمار ژاپن همچنین به طور مرتب آمارهای کلیدی را منتشر می کند که می تواند تأثیر قابل توجهی بر مبادله USD-JPY داشته باشد. از آنجایی که اقتصاد ژاپن مبتنی بر صادرات است، داده هایی مانند تراز تجاری، تولید ناخالص داخلی و حساب جاری تقریباً همیشه باعث نوسانات قابل توجهی در نرخ مبادله USD/JPY می شوند.

فدرال رزرو آمریکا هشت بار در سال نرخ بهره را منتشر می کند. آژانس هواشناسی ژاپن سازمان مهمی است که می تواند بر قیمت USD-JPY تاثیر بگذارد زیرا ژاپن مستعد زلزله است. بازار USD/JPY ممکن است تحت تاثیر هشدارهای زلزله شدید ارسال شده توسط سیستم هشدار زودهنگام زلزله (EEW) قرار گیرد که ممکن است بر ین ژاپن فشار بیاورد.

چه چیزی بر جفت USD/JPY تأثیر می گذارد

4. وزارت اقتصاد، تجارت و صنعت

یک نهاد دولتی که هدف آن ارتقای منافع صنعت ژاپن و حفاظت از رقابت تجاری بین المللی شرکت های ژاپنی است. نفوذ و دیده شدن METI آن چیزی نیست که در دهه 1980 و اوایل دهه 1990 بود، زمانی که مسائل تجاری ایالات متحده و ژاپن ” داغ ترین” موضوعات در دنیای ارز خارجی بود.

5. داده های اقتصادی

مهم ترین داده های اقتصادی برای ژاپن شامل تولید ناخالص داخلی، نظرسنجی تانکان (بررسی فصلی احساسات و انتظارات تجاری)، تجارت خارجی، بیکاری، تولید صنعتی و عرضه پول است.

6. نیکی

مهمترین شاخص سهام ژاپن کاهش متوسط ​​ین اغلب باعث افزایش سهام شرکت های صادرات محور می شود که منجر به افزایش کل شاخص سهام می شود. رابطه نیکی-ین گاهی اوقات می تواند معکوس شود، به نظر می رسد که باز شدن نیکی قوی باعث تقویت ین می شود زیرا پول سرمایه گذار به شرکت های ین جریان می یابد.

7. اثر ضربدری

نرخ مبادله USD/JPY گاهی اوقات تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز متقابل مانند EUR/JPY و GBP/JPY قرار می گیرد. افزایش USD/JPY (افزایش دلار و کاهش ین) ممکن است نتیجه افزایش ارزش پوند/ین باشد نه تقویت مستقیم دلار. افزایش نرخ متقاطع می تواند به دلیل احساسات متفاوت بین ژاپن و بریتانیا باشد.

چه چیزی بر جفت USD/JPY تأثیر می گذارد

افکار نهایی

قوانین اقتصادی عرضه و تقاضا که ارتباط نزدیکی با قیمت گذاری اوراق قرضه در کشورهای مربوطه دارند، در بررسی رابطه بین جفت ارز USD/JPY در نهایت نقش مهمی در قیمت گذاری ایفا خواهند کرد. معاملات حمل و نقل، همچنین به عنوان شورت USD/JPY شناخته می شود، یکی از روش هایی است که سرمایه گذاران می توانند نظرات خود را در مورد این جفت بیان کنند. بازار اغلب معاملات حمل و نقل را برای اقتصاد ژاپن بد می بیند، زیرا ارزش پول این کشور را کاهش می دهد.

با این حال، اگر ژاپن ین خود را به کشور خود بازگرداند، برای USD/JPY و یک شاخص خرید مثبت خواهد بود زیرا باعث تضعیف ارز و تحریک اقتصاد آن می شود.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.

مشترک شدن در خبرنامه ما

لطفا توجه داشته باشید که ایمیل شما فقط برای اهداف بازاریابی استفاده خواهد شد. لطفا برای اطلاعات بعدی قوانین خصوصی ما را مطالعه کنید