چه اتفاقی برای نفت می افتد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چه اتفاقی برای نفت می افتد؟


قیمت نفت خام در یک ماه و نیم گذشته چیزی شبیه به ترن هوایی بوده است. در حالی که تحلیلگران به اخبار جداگانه در مورد هر حرکت قیمت اشاره می کنند، کنترل روند کلی بسیار پیچیده تر است.

کلاس کارشناسی ارشد 728 در 90 [EN]

وضعیت نفت نمایانگر – یا شاید ناشی از – عدم اطمینان عمومی در بازارها است. تعداد زیادی از معامله گران انتظار نوعی رکود در آینده نزدیک را دارند که باعث نوسانات زیادی در قیمت دارایی ها در همه جا خواهد شد. اما زمان برای طیف گسترده ای از بحث ها باز است. بحثی که می تواند در سه ماهه دوم سال شدیدتر شود و نوسانات در بازارها از جمله نفت را تشدید کند.

برش ها کار نکرده است

نوسانات رادیکال اخیر هم بر ژئوپلیتیک و هم بر اقتصاد تأثیر می گذارد و احتمالاً این موضوع در مورد رویدادهای منتهی به نشست اوپک در ژوئن نیز صادق است. امروز، کارتل نفتی گزارش ماهانه خود را منتشر خواهد کرد که می تواند نوسانات کوتاه مدتی را به بازار بدهد. اما بیشتر نگاه ها به نشست ژوئن است که انتظار می رود در وین شرکت کند. بر خلاف جلسات مجازی که معمولاً توافقات موجود را باطل می کند، معمولاً یک ملاقات حضوری به عنوان راهی برای ارائه مسیر جدید در نظر گرفته می شود.

در پایان ماه مارس، اعضای اوپک پلاس به طور داوطلبانه تولید خود را کاهش دادند که باعث افزایش قیمت نفت شد. اما افزایش قیمت در هفته های بعد به دلیل انتشار اطلاعات بد از چین به طور کامل پاک شد. قیمت نفت خام هفته گذشته قبل از اینکه ادعای بهبودی چشمگیر داشته باشد، به پایین‌ترین حد در دو سال اخیر رسید، اما پایین‌تر از سطحی باقی ماند که اوپک پلاس در آن کاهش تولید اعلام کرد. پیشنهاد این است که کارتل ممکن است تولید را بیشتر کاهش دهد تا قیمت ها را بالا ببرد.

چقدر روغن نیاز دارید؟

نوسانات قیمت به دلیل تردید در مورد تقاضای کوتاه مدت است که در تضاد با آنچه انتظار می رود در بلندمدت مشکلات عرضه باشد. این باعث نوسانات قیمتی چشمگیرتر می شود زیرا سرمایه گذاران سعی می کنند ریسک های کوتاه مدت را در مقابل سودهای بلندمدت قیمت گذاری کنند.

با توجه به اینکه انتظار می رود اقتصاد جهانی در نیمه دوم سال منقبض شود، اگر وارد رکود تمام عیار نشود، انتظار می رود عرضه کوتاه مدت از تقاضا بیشتر شود. اما پس از آن بازه زمانی، انتظار می‌رود که کمبود سرمایه‌گذاری در تولید نفت باعث کاهش طبیعی تولید شود، حتی با افزایش تقاضا در بهبود بالقوه پس از رکود.

رسیدن به قله

با تغییر به سمت انرژی سبز، تردیدهایی در مورد دوام بلندمدت سرمایه گذاری در بخش نفت وجود دارد. فشار ESG وجوه موجود برای اکتشاف و تولید جدید را کاهش داده است و باعث شده چندین شرکت بزرگ نفتی به سادگی از آنچه در اختیار دارند بهره برداری کنند و سود حاصل از آن را به مصرف کنندگان منتقل کنند. در حالی که این به افزایش قیمت کوتاه مدت سهام این شرکت ها با سود سهام و بازخرید بالا کمک می کند، به این معنی است که تولید نفت جدید کمتری جایگزین کاهش تولید خواهد شد.

بنابراین انتظار می رود قیمت نفت در آینده بالاتر باشد و این بدان معناست که سرمایه گذاران بلندمدت به دنبال «خرید کف» هستند. از سوی دیگر، انتظار می‌رود قیمت نفت در نقطه‌ای به پایان برسد، که فروشندگان کوتاه‌مدت را وادار می‌کند تا قیمت را پایین بیاورند. تا زمانی که وضعیت اقتصادی کمی امن‌تر شود، قیمت نفت خام در ماه‌های آینده به شدت نوسان خواهد داشت.

استراتژی خود را در مورد چگونگی عملکرد نفت در Orbex آزمایش کنید

باز کردن یک حساب زنده