چه اتفاقی برای دلار افتاد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چه اتفاقی برای دلار افتاد؟


دیروز، ایالات متحده اطلاعات سرفصل و اصلی CPI را بسیار کمتر از انتظارات گزارش کرد. با کاهش بازدهی، بازارهای سهام در سراسر جهان جهش کردند و دلار تضعیف شد. بازار چشم انداز خود را برای افزایش نرخ کاهش داده است. کالاها نیز رونق گرفتند. آیا این شروع یک روند جدید است یا این حرکت محو خواهد شد؟ بیایید به زیر سرفصل ها نگاه کنیم تا بهتر بفهمیم چه اتفاقی می افتد و چه اتفاقی می تواند بیفتد.

مهمترین نتیجه گیری

همانطور که در اوایل هفته ذکر شد، داده ها تأثیر مهمی بر انتظارات در مورد سیاست های آینده فدرال رزرو دارد. قبل از انتشار، اقتصاددانان به طور مساوی در مورد اینکه آیا فدرال رزرو در نشست بعدی خود نرخ بهره را 25 واحد یا 50 واحد در ثانیه افزایش خواهد داد، اختلاف نظر داشتند. پس از انتشار، درصد اقتصاددانانی که 25 واحد در ثانیه را پیش‌بینی می‌کردند به بیش از 85 درصد رسید و بازار به سمت افزایش قیمت پایین‌تر پیش رفت.

نه تنها این، بلکه بازار افزایش نرخ نهایی خود را برای فدرال رزرو مجددا ارزیابی کرده است. پیش از این تصور می شد که فدرال رزرو به بالای 5.00 درصد برسد. در حال حاضر 4.00 درصد است که به معنای حرکت بیش از چهار 25 bps به پایان چرخه انتقال است. این در حال حاضر به قیمت نهایی دوباره قیمت گذاری شده است در زیر 5.00٪ بنابراین وجود خواهد داشت بیشترین افزایش 100bps طی پنج ماه آینده. این بر اساس برآوردهای فعلی است.

مسیر آینده

این می تواند به معنای 25bps در ماه دسامبر باشد، و سپس حتی احتمال توقف در ژانویه. یا فقط سه افزایش بیشتر در هر یک چهارم امتیاز. این امر به طور قابل توجهی بازده اوراق قرضه دولتی ایالات متحده را کاهش داد که به نوبه خود باعث کاهش ارزش دلار شد. اما سوال بزرگ اینجاست: آیا این روند ادامه خواهد داشت؟ چون تا دیروز تورم رو به رشد بود. این فقط می‌تواند یک اصلاح کوتاه‌مدت در یک روند جاری باشد – یا رقم CPI می‌تواند با انتشار بعدی بازنگری شود.

اگر نگاه دقیق‌تری به مؤلفه‌های CPI بیندازیم، چند چیز برجسته می‌شوند. اول، کاهش اجاره بها بود، که بزرگ‌ترین عامل در پیش‌بینی نبود. همزمان با رکود بزرگ در بازار مسکن، قیمت اجاره بها کاهش یافت زیرا افزایش نرخ سود باعث گرانی خرید مسکن شد. با کاهش قیمت مسکن، اجاره بها افزایش نمی یابد.

ورود به جزئیات

دو حوزه دیگر که در آن افت قیمت غیرمنتظره وجود داشت، پوشاک و خودروهای دست دوم بود. هر دو تحت تأثیر شرایط مالی سخت تر بودند آمریکایی ها برای 18 ماه متوالی شاهد کاهش دستمزد واقعی خود بوده اند. با هزینه‌های وام‌گیری بالاتر، برای آمریکایی‌ها سخت‌تر است که برای خرید چیزها اعتبار خود را کاهش دهند.

با تقویت دلار، قیمت کالاهای وارداتی کاهش یافت. اما با این انتظار که فدرال رزرو تا این حد افزایش نخواهد یافت، دلار ضعیف خواهد شد و کالاهای وارداتی شروع به افزایش قیمت خواهند کرد. لازم به یادآوری است که تولید ناخالص داخلی در سه ماهه گذشته عمدتاً به این دلیل مثبت بود که مصرف کنندگان کالاهای وارداتی کمتری خریداری کردند. مثل لباس اگر دلار به روند نزولی خود ادامه دهد، می تواند تورم اصلی را بازگرداند و بر نتیجه تولید ناخالص داخلی این سه ماهه تاثیر بگذارد.

اگرچه سخنگویان فوری فدرال رزرو پس از انتشار اطلاعات به کاهش نرخ بهره اشاره کردند، اما نتیجه این است که کاهش نرخ تورم بستگی زیادی به نرخ بهره دارد. در طول ماه آینده، انتظارات نرخ بهره ممکن است کمتر شود و این ممکن است تورم را کمی بالاتر ببرد و تغییر در ارزیابی آنچه در جلسه بعدی فدرال رزرو اتفاق خواهد افتاد. یادم می آید؛ داده های CPI برای نوامبر یک روز قبل از FOMC در ماه دسامبر منتشر می شود.

استراتژی خود را در مورد نحوه عملکرد USD با Orbex آزمایش کنید – اکنون حساب خود را باز کنید.