چرا قیمت نفت در همه جا بالا رفته است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چرا قیمت نفت در همه جا بالا رفته است


قیمت نفت خام از ابتدای سال جاری تا حدودی افزایش یافته است. از افت ناگهانی در روزهای اول ژانویه، در هفته سوم صعود کرد، اما چند روز پیش کاهش شدیدی داشت.

طبیعتاً رویدادهای خبری بود که منجر به این حرکت ها شد که در یک لحظه به آنها خواهیم رسید. با این حال، موضوع اصلی عدم قطعیت عمومی است. بدون یک جهت روشن برای اقتصاد جهانی، معامله گران به سرعت از خوش بینی به بدبینی حرکت می کنند. این به نوبه خود منجر به نوسانات بیشتر در کالاها می شود که فشارسنج های فعالیت اقتصادی هستند. نفت البته یکی از کالاهای برتر است که به انتظارات برای عملکرد اقتصادی بستگی دارد. اگر اقتصاد خوب پیش می رود، انرژی بیشتری نیاز است. اگر اقتصاد ضعیف عمل کند، تقاضا برای نفت کاهش خواهد یافت.

رانندگان

رشد غافلگیرکننده تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه گذشته چیزی شبیه یک شمشیر دولبه بود. از یک طرف، این حس مثبت وجود داشت که دومین اقتصاد بزرگ جهان بدون اینکه تحت تأثیر جدی قرار گیرد، از وضعیت کووید عبور کرد. از سوی دیگر، این بدان معناست که از چین می‌توان انتظار بازگشت کمتری داشت، زیرا در ابتدا آنقدر افت نکرده بود.

از این رو، افزایش قیمت نفت تا حدودی شکننده بوده است. ممکن است به سادگی تصحیح شده باشد زیرا به نقطه ای رسیده است که برای کسب سود خوب است. اما مجموعه ای از داده های اقتصادی وجود داشت که به جاده ای بالقوه پر از دست انداز پیش روی ایالات متحده اشاره می کرد. نکته مهم این بود که خرده فروشی بسیار کمتر از حد انتظار بود. با توجه به اینکه ایالات متحده بزرگترین مصرف کننده سوخت در جهان است، جای تعجب نیست که قیمت نفت نوسان داشته باشد.

این فقط ایالات متحده نیست

اوضاع در اروپا نیز پیچیده است. اروپا در چند هفته گذشته هوای غیرعادی گرم داشته است. اما انتظار می‌رود که در آخر هفته یک سرماخوردگی رخ دهد که می‌تواند انرژی را تحت فشار قرار دهد. پیش بینی آب و هوا شاید سخت تر از بازار باشد. و عدم اطمینان نسبی می تواند معامله گران نفت را عصبی کند.

علاوه بر این، کارگران پالایشگاه فرانسه در اعتصاب هشداردهنده یک روزه در مورد دستمزدها دست به اعتصاب هشداردهنده یک روزه زدند زیرا این کشور با فشارهای فزاینده هزینه های زندگی مواجه است. اقدامات صنعتی بیشتر می تواند به طور قابل توجهی تقاضای نفت خام را کاهش دهد. اگر خواسته‌های کارگران برآورده نشود، ممکن است اعتصاب طولانی‌تری را انتخاب کنند که می‌تواند ظرفیت پالایشگاه‌های اروپایی را کاهش دهد و قیمت‌ها را افزایش دهد. ایالات متحده برای تامین تقاضای خود به واردات فرآورده های نفتی تصفیه شده متکی است.

چشم انداز بعداً صاف می شود

آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی مصادف با گزارش ماهانه اوپک است که نشان می دهد در کوتاه مدت عرضه زیادی وجود خواهد داشت. این در شرایط اقتصاد جهانی که انتظار می‌رود تحت فشار انقباض بانک مرکزی ضعیف‌تر عمل کند.

اما آژانس بین‌المللی انرژی همچنین هشدار می‌دهد که این وضعیت مازاد عرضه می‌تواند هر لحظه بسته به سرعت بهبود اقتصاد چین دوباره متعادل شود. یا اگر عامل دیگری وجود داشته باشد که به کشورهای OECD کمک می کند تا به فرود نرم و اجتناب از رکود برسند. پس از آن، انتظار می رود مصرف جهانی نفت خام در اواخر سال جاری به رکورد جدیدی برسد.

استراتژی خود را در مورد چگونگی عملکرد نفت در Orbex آزمایش کنید

باز کردن یک حساب زنده