• خانه
  • وبلاگ
  • چرا سیاست BOJ چنین تغییر شگفت انگیزی داشت؟

چرا سیاست BOJ چنین تغییر شگفت انگیزی داشت؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چرا سیاست BOJ چنین تغییر شگفت انگیزی داشت؟


بنابراین ین بیش از 300 پیپ افزایش یافت و بازار سهام توکیو سقوط کرد. این حرکت به قدری بزرگ بود که معاملات آتی اوراق قرضه ژاپنی قطع کننده مدار شد و مجبور شد برای مدتی متوقف شود. مقالات متعددی در مورد چگونگی تأثیرات جهانی این حرکت صحبت می کنند. همین دیروز همه فکر می کردند جلسه BOJ یک «مه» دیگر خواهد بود. چی شد؟

درک BOJ

اولاً، در میان اقتصاددانان مورد نظرسنجی بلومبرگ پیش از نشست اتفاق نظر وجود داشت که BOJ سیاست خود را در این جلسه تغییر نخواهد داد. همانطور که دیروز بحث کردیم، پتانسیل بانک ژاپن برای تعدیل سیاست کنترل منحنی بازده وجود داشت. و این کار را انجام داد – خیلی زودتر از حد انتظار.

این چیزی است که در مورد BOJ وجود دارد: دوست دارد بازارها را غافلگیر کند. سایر بانک های مرکزی ترجیح می دهند برای آماده سازی بازارها و کاهش هرج و مرج احتمالی، حرکت های تلگرافی انجام دهند. BOJ معتقد است که اگر بازارها غافلگیر شوند، سیاست می تواند مؤثرتر باشد و واکنش قوی تری ایجاد کند. این احتمالاً توضیح می دهد که چرا آنها اکنون با این تنظیم خط مشی پیش رفتند و هیچ هشداری در مورد آمدن آن ارائه نکردند.

چه مفهومی داره؟

در سال 2016، BOJ سیاستی به نام “کنترل منحنی بازده” را اجرا کرد. این به این معنی است که اگر بازده اوراق قرضه بالاتر یا کمتر از یک محدوده مشخص شود، BOJ وارد عمل می شود و خرید (یا فروش) برای بازگرداندن اوراق به آن محدوده انجام می دهد. این “نوار کنترل عملکرد” ​​نامیده می شود. وسط باند جایی است که آنها می خواهند بازده بماند. در مورد اوراق قرضه 10 ساله معیار، این 0 درصد است.

تا دیروز پهنای باند 25bps بود. این بدان معناست که بازار می تواند 25 واحد در ثانیه از 0 درصد بالا یا پایین حرکت کند. اگر بالاتر از این باشد، BOJ وارد عمل شده و اوراق قرضه را خریداری (یا فروش) خواهد کرد تا بازدهی را به محدوده بازگرداند. ترفند این است که چون تهدید BOJ بسیار بزرگ بود، بازار جرات حرکت قابل توجهی از خشم را نداشت. به این ترتیب، بانک ژاپن می‌تواند بازده اوراق قرضه را حفظ کند و نرخ بهره پرداختی روی اوراق را بدون نیاز به خرید آن در محدوده مشخصی نگه دارد.

BOJ چه کرد؟

آنها هدف خود از کنترل معدن را تغییر ندادند. برای اوراق قرضه 10 ساله هنوز 0 درصد است. کاری که آن‌ها انجام داده‌اند این است که دامنه را افزایش داده‌اند و به بازده اجازه می‌دهند تا از 0% به 50bps برسد. از آنجایی که تمام فشارها به دلیل نرخ تورم بالاتر رو به بالاست، این در واقع به این معنی است که بانک مرکزی ژاپن سقف بازده اوراق قرضه دولتی ژاپن را افزایش داده است. در عمل، این بدان معنی است که بدهی ژاپنی می تواند نرخ بهره بالاتری را پرداخت کند.

این تغییر در نرخ بهره رسمی نیست، اگرچه کورودا در گذشته به آن اشاره کرده است. اما اثر مشابهی دارد و هزینه استقراض به ین را افزایش می دهد. این پیامدهای جهانی به دلیل تجارت حمل و نقل دارد. بسیاری از سرمایه گذاران به ین وام گرفتند تا بتوانند ارزهای دیگری را با نرخ بهره بالاتر مانند دلار (ایالات متحده، استرالیا، کانادا)، یورو و سهام بازارهای نوظهور خریداری کنند. در حال حاضر هزینه وام برای این عملیات افزایش یافته است که ممکن است بخشی از سرمایه را برای بازگشت به ژاپن تشویق کند.

خط پایین از ین به روشی مانند افزایش نرخ حمایت می کند. سیاست کنترل منحنی بازده همچنان پابرجاست و BOJ حتی قول داد که اوراق قرضه بیشتری بخرد تا حاشیه سود گروهی را که به آنها اجازه داده است، تقویت کند. کورودا استدلال کرد که هدف بهبود نقدینگی در بازار اوراق قرضه است. اما بسیاری از سرمایه گذاران آن را اولین گام به سمت عادی سازی سیاست می دانند. برخی حتی پیشنهاد می کنند که BOJ ممکن است در سال آینده نرخ بهره را افزایش دهد.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم

باز کردن یک حساب زنده