• خانه
  • وبلاگ
  • چرا بحران اوراق قرضه بریتانیا دیگر بانکداران مرکزی را به وحشت انداخت

چرا بحران اوراق قرضه بریتانیا دیگر بانکداران مرکزی را به وحشت انداخت

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
چرا بحران اوراق قرضه بریتانیا دیگر بانکداران مرکزی را به وحشت انداخت


سقوط ناگهانی پوند و مداخله اضطراری BOE عمدتاً به انتشار “کوارتنگ کوچک” صدراعظم، حداقل در رسانه ها نسبت داده می شود. این تصور را ایجاد می کند که این موضوع منحصراً یک مشکل بریتانیا است که از سیاست مالی ناشی می شود. اما این توضیح نمی دهد که چرا بانک های مرکزی دیگر، مانند RBA و اخیراً اعضای شورای حاکم بانک مرکزی اروپا، به دلیل آنچه در بریتانیا اتفاق می افتد، تغییر سیاست خود را در نظر بگیرند.

اگرچه رویداد شتاب‌دهنده، عدم قطعیت در امور مالی بریتانیا بود که توسط «بودجه کوچک» آشکار شد، اما مشکل مهم دیگری را آشکار کرد: کمبود نقدینگی. و فراتر از انگلستان است. در حالی که BOE با صندوق های تامینی تحت حمایت صدراعظم درگیر می شود، خطر یک رویداد “قوی سیاه” که می تواند یک بحران مالی جهانی گسترده تر را آغاز کند، افزایش یافته است.

اظهارات غافلگیر کننده

RBA در آخرین جلسه خود نرخ ها را آنچنان که انتظار می رفت افزایش نداد و دلایل متعددی را ذکر کرد. از جمله وضعیت بازار اوراق قرضه بریتانیا بود. این واقعاً تغییر چندانی در بازار ایجاد نکرد زیرا در آن زمان توافق بر این بود که BOE وضعیت را مدیریت خواهد کرد.

با این حال، اوایل امروز، یک شاهین برجسته بانک مرکزی اروپا برای کم اهمیت جلوه دادن تهاجمی بودن افزایش نرخ بهره در آینده در منطقه یورو ظاهر شد. او پیشنهاد کرد که نرخ خنثی می تواند حدود 2.0 درصد برای بانک مرکزی اروپا باشد، که بسیار پایین تر از سطوحی است که قبلاً توسط همتایان به دست آمده است. اگرچه او مستقیماً در مورد وضعیت بریتانیا اظهار نظر نکرد، اما سخنان دی کوس اسپانیایی را تکرار کرد که هشدار داد شوک‌ها در مورد سناریوی منفی تحقق یافته است. این ها چه هستند؟

پول کجاست

بازارهای مالی اروپا در حال حاضر با یک مشکل جدی روبرو هستند که نیازمند کمک مالی است: بحران انرژی. شرکت‌های انرژی قراردادهای آتی را پوشش داده‌اند تا از طریق پوشش دارایی‌های خود، عرضه‌های پایدار را حفظ کنند. جهش ناگهانی در قیمت انرژی مقادیر قابل توجهی از نقدینگی را تخلیه کرد زیرا شرکت های انرژی مجبور به افزایش وثیقه برای اجتناب از نیاز به حاشیه شدند.

وضعیت مشابهی در مورد صندوق‌های بازنشستگی رخ داد، که مجبور شدند نقدینگی بیشتری را برای محافظت از پوشش‌های پوششی خود که توسط بدهی بریتانیا حمایت می‌شد، اختصاص دهند. با این حال، جهش ناگهانی در نرخ بهره نشان می دهد که علاقه بسیار کمی به خرید اوراق قرضه وجود دارد. ترکیبی از عدم قطعیت جهانی و تورم بالا باعث می‌شود نگهداری بدهی با نرخ‌های نسبتاً پایین برای دوره‌های زمانی طولانی به سرمایه‌گذاری ضعیفی تبدیل شود.

بحران بالقوه

«نقدینگی» چیزی است که بازارها را ادامه می دهد. این بدان معنی است که اگر شخصی نیاز به فروش دارایی داشته باشد، کسی وجود دارد که می خواهد آن را بخرد. این باعث حفظ ثبات می شود. زیرا اگر کسی نباشد که دارایی در حال فروش را بخرد، تا زمانی که کسی بخواهد بخرد، قیمت پایین می آید.

افزایش نرخ بهره نقدینگی را تخلیه می کند زیرا مردم را تشویق می کند که پول نقد نگه ندارند. اگر بحران نقدینگی وجود داشته باشد، به این معنی است که بازارها می توانند ناگهان سقوط کنند، زیرا کمبود خریدار باعث توقف می شود و بازار را مجبور به سقوط می کند.

معمولاً صحبت از کمبود نقدینگی قبل از سقوط بزرگ بازار و نیاز به مداخله بانک‌های مرکزی است. ممکن است در حال حاضر چنین نباشد، اما با توجه به نگرانی‌های نقدینگی، بانک‌های مرکزی ممکن است در ادامه تشدید تحریم‌ها تردید بیشتری داشته باشند. حتی اگر داده ها (مانند تورم) نشان دهد که نرخ ها باید به افزایش خود ادامه دهند.

استراتژی خود را در مورد چگونگی عملکرد GBP آزمایش کنید! حساب Orbex خود را باز کنید و اکنون تجارت را شروع کنید.