پیش بینی یورو: چرا سقف قیمت مهم نیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پیش بینی یورو: چرا سقف قیمت مهم نیست؟


در چند روز گذشته، یورو در حال افزایش بوده و به برابری خود بازگشته است. این در زمانی تا حدی کنجکاو با توجه به زمینه بریتانیا انجام می شود. با این حال، باید توجه داشت که بازارها دیروز به دلیل انتظارات مبنی بر اینکه فدرال رزرو زودتر از آنچه قبلاً انتظار می‌رفت معکوس کند، جهش بیشتری داشتند.

این غیرعادی نیست که بازارها پس از بیش از یک ماه روند نزولی، دوز خوش بینی داشته باشند. سهام ایالات متحده به پایین ترین سطح خود در سال رسید و دوباره برگشت. ضعف دلار طبیعتا به یورو کمک خواهد کرد. اما اینجا چیزهای بیشتری در جریان است.

همه هزینه ها برابر نیستند

پوند هفته گذشته پس از اعلام برنامه‌های صدراعظم برای سقف قیمت سوخت که می‌تواند تا 200 میلیارد پوند هزینه داشته باشد و مشوق‌های مالیاتی که به طور بالقوه درآمد مالیاتی بریتانیا را 45 میلیارد پوند کاهش می‌دهد، کاهش یافت. این موضوع شوک‌هایی به بازار وارد کرد و حتی بر تصمیم RBA برای نرخ بهره تأثیر گذاشت و آشفتگی در بریتانیا را یکی از دلایل حرکت غافلگیرکننده برای افزایش نرخ‌ها کمتر از حد انتظار عنوان کرد.

با این حال، در پایان هفته، آلمان سقف قیمت انرژی را حدود 200 میلیارد یورو اعلام کرد زیرا اتحادیه اروپا برای مقابله با افزایش قیمت ها تلاش می کند. با این حال هیچ واکنش مناسبی در بازارها مشاهده نشد. آلمان مجددا بر تعهد خود به ترمز بدهی تاکید کرد و در سال آینده اقدامات ریاضتی احتمالی را پیشنهاد کرد. در واقع، یورو قوی‌تر شد و هیچ اشاره‌ای مبنی بر اینکه بانک مرکزی اروپا باید مداخله کند وجود نداشت.

آلمان می تواند بیشتر هزینه کند

نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی یک جنبه مهم از چگونگی تورم مخارج دولت است. نسبت آلمان کمی کمتر از دستورالعمل ماستریخت 59.8 درصد است (این نسبت قبل از همه گیری است). بریتانیا با 85.4 درصد بسیار بالاتر است. این محدودیتی را در مورد اینکه بانک مرکزی تا چه حد می تواند نرخ بهره را افزایش دهد، بدون اینکه هزینه سرویس دهی به بدهی دولت به طور قابل توجهی بر بودجه تأثیر بگذارد، ایجاد می کند. بنابراین، تاجران چندان نگران هزینه های دولت آلمان نیستند.

با این حال، موضوع یورو آخرین دور مذاکرات برای گسترش ظرفیت سایر کشورها برای حمایت از بدهی است. نه تنها اکثر کشورهای اتحادیه اروپا از پیروی از قوانین ماستریخت دور هستند، بلکه برخی از آنها نیز بیش از دو برابر مجاز نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی هستند، مانند ایتالیا. در مجموع، نسبت بدهی منطقه یورو به تولید ناخالص داخلی بالاتر از بریتانیا است.

روند آینده، رویداد آینده، روندی که در آینده پیش خواهد رفت

در حالی که بانک مرکزی اروپا نرخ بهره پایین تری نسبت به BOE دارد، مشکل بدهی چندان برجسته نیست. با این حال، چندین شاخص وجود دارد که نشان می‌دهد نرخ‌ها به طور بالقوه بیشتر از بریتانیا افزایش خواهند یافت. تورم همچنان در حال افزایش است، بانک مرکزی اروپا نگران “تضعیف” انتظارات است و تولید ناخالص داخلی منطقه یورو در سه ماهه گذشته 4.1 درصد رشد کرد که به بانک مرکزی آزادی عمل بیشتری داد.

به عبارت دیگر، بسته به نحوه عملکرد اقتصاد، یورو از واکنش بازار مشابه آنچه برای کابل رخ داد مصون نیست. احتمالاً در آینده نزدیک نه. اما اگر وضعیت اقتصادی در زمستان بدتر شود، دولت ها ممکن است به دنبال افزایش هزینه ها برای حمایت از مصرف کنندگان و مشاغل باشند.

بعید است اتحادیه اروپا همان اعلامیه آشفته و بدون جزئیات را داشته باشد که منجر به کاهش ناگهانی اعتماد شد که در بریتانیا اتفاق افتاد. به عبارت دیگر، این حرکت ممکن است آنقدر ناگهانی نباشد، اما ممکن است آنقدر بزرگ باشد که نیاز به مداخله بانک مرکزی اروپا داشته باشد.

استراتژی خود را در مورد نحوه عملکرد یورو با Orbex آزمایش کنید – اکنون حساب خود را باز کنید.