پیش بینی ین 2023 – وبلاگ تجارت فارکس Orbex

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پیش بینی ین 2023 - وبلاگ تجارت فارکس Orbex


ین سال بسیار فعالی را پشت سر گذاشته است و به نظر می رسد سال آینده نیز بسیار پرنوسان باشد. در سال 2022، بیشتر سال تحت سلطه تضعیف ین بود زیرا بانک‌های مرکزی در سراسر جهان نرخ‌های بهره را افزایش دادند در حالی که بانک ژاپن کاهش فوق‌العاده خود را حفظ کرد.

ین آنقدر ضعیف شد که دولت ژاپن وارد عمل شد و به BOJ دستور داد تا حداقل دو بار از سقوط آن جلوگیری کند. گمانه زنی بی حد و حصر وجود داشت مبنی بر اینکه BOJ و فدرال رزرو برای جلوگیری از سقوط ارز متحد می شوند. سپس وضعیت تثبیت می شود. تورم شروع به افزایش کرد و به نظر می رسید که فدرال رزرو به پایان چرخه افزایش خود نزدیک می شود.

شوکی که همچنان ادامه دارد

تقریباً اواخر سال بود که بانک مرکزی ژاپن با گسترش دالان کنترل منحنی بازدهی، بازارها را شوکه کرد و عملاً اجازه داد بازده اوراق قرضه افزایش یابد. این باعث شد که ارزش دلار-ین در دهه های اخیر کاهش یابد. BOJ گفت که این یک اصلاح فنی است و به معنای تغییر در سیاست نیست.

اما از آنجایی که ژاپن برای مدت طولانی نرخ های بهره منفی داشته است، این تغییر کوچک به عنوان پیشگوی رویدادهایی تلقی می شود که ممکن است در سال 2023 رخ دهد. این بزرگترین محرک قدرت ین بود و می تواند موضوع ماه های آینده باشد.

چه چیزی در پیش است

یکی از دلایلی که این حرکت چنین تأثیری داشت این بود که یکی از سیاست‌هایی بود که احتمالاً جایگزین کورودا توصیه می‌کرد. استاندار در پایان دوره ریاست خود در فروردین ماه از سمت خود کناره گیری می کند و انتظار می رود استاندار جدید موضع سخت تری اتخاذ کند. طبق کتابی که اوایل سال جاری توسط جانشین احتمالی کورودا منتشر شد، اولین قدم به سمت عادی سازی سیاست همان چیزی است که قبلاً اتفاق افتاده است: گسترش دامنه YCC.

گام‌های بعدی حذف کامل YCC و سپس افزایش ۲۵bps نرخ‌ها، اولین بار در دهه‌های اخیر است. اکنون بسیاری از اقتصاددانان پیش بینی می کنند که این اتفاق در سال آینده رخ خواهد داد. در واقع، یکی از اولین اقدامات استاندار جدید می تواند حذف کنترل ها بر روی منحنی بازدهی در اولین جلسه خود در ماه آوریل باشد.

این فقط به ژاپن بستگی ندارد

تورم در ژاپن رو به افزایش بوده است که بیشتر توسط عوامل خارجی مانند زنجیره تامین و هزینه های انرژی بالاتر هدایت می شود. ین ضعیف تر نیز به افزایش قیمت های داخلی کمک کرد. اگر بانک مرکزی ژاپن از موضع افراطی خود دور شود، ین قوی تر می تواند به کاهش برخی از فشارهای تورمی کمک کند. این بدان معنی است که بازارها ممکن است دوباره از خودشان جلوتر باشند.

در حالی که بانک مرکزی ژاپن به دنبال کمی تهاجمی تر است، سایر بانک های مرکزی ممکن است فرصتی برای افزایش نرخ بهره نداشته باشند. به عبارت دیگر، ین دلایلی برای تقویت دارد در حالی که سایر ارزها، به ویژه دلار، دلایلی برای ادامه تضعیف دارند. این امر می تواند باعث شود USDJPY بخش قابل توجهی از عملکرد خود را از امسال بازگرداند.

استراتژی خود را در مورد نحوه عملکرد ین در برابر Orbex آزمایش کنید

باز کردن یک حساب زنده