پلتفرم معاملاتی چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
پلتفرم معاملاتی چیست؟


پلت فرم معاملاتی یک سیستم نرم افزاری است که ارز، کالاها، سهام و انواع دیگر ابزارهای مالی را می توان به صورت آنلاین معامله کرد. معامله گران از یک پلت فرم معاملاتی برای ورود و بستن روزانه چندین معامله استفاده می کنند. تراکنش ها معمولاً از طریق یک کارگزار آنلاین، بانک یا سایر مؤسسات مالی تسهیل می شوند. آنها به عنوان واسطه های مالی شناخته می شوند.

پلتفرم معاملاتی چیست؟

انواع بسترهای معاملاتی

دو نوع پلتفرم معاملاتی وجود دارد که عبارتند از پلتفرم های تجاری prop (اختصاصی) و پلتفرم های تجاری تجاری.

  • پلتفرم های معاملاتی خود: نرم افزار معاملاتی طراحی شده توسط شرکت های کارگزاری بزرگ و سایر سازمان های مالی که برای فعالیت ها و نیازهای تجاری خود سفارشی شده است. برای استفاده عمومی نیست.
  • بسترهای معاملاتی برای معاملات: پلتفرم های تجاری آسان با هدف سرمایه گذاران خرده فروشی و معامله گران روزانه. آنها معمولاً دارای طیف وسیعی از ویژگی های مفید و ابزار آموزشی هستند.

معامله گر روزانه چیست؟

معامله گر روزانه شخصی است که معمولاً حجم زیادی از معاملات را در روز انجام می دهد تا از حرکت سریع قیمت سود ببرد. پوزیشن ها معمولا قبل از پایان روز معاملات بسته می شوند تا ریسک های مرتبط با موقعیت های یک شبه کاهش یابد. متغیرهایی مانند حرکت قیمت (نوسان‌پذیری)، نقدینگی و حجم برای یک معامله‌گر روزانه مهم هستند تا به سود بالقوه پی ببرند.

انتخاب پلت فرم معاملات آنلاین

عوامل مختلفی وجود دارد که یک معامله گر باید هنگام انتخاب یک پلت فرم معاملات آنلاین مناسب در نظر بگیرد.

ویژگی ها، منابع آموزشی و قابلیت استفاده

یک رابط کاربری آسان برای اطمینان از اینکه معامله گر می تواند به راحتی معامله کند، بسیار مهم است. همچنین مجموعه ای از ویژگی های مفید است که نیازهای انواع مختلف معامله گران را برآورده می کند. این شامل ابزارهای معاملاتی برای تجزیه و تحلیل فنی، تحقیقات، نمودارها و شاخص های پیشرفته، گزارش های فعالیت و امکان دسترسی سریع به اطلاعات عمق بازار است. بعلاوه، پلتفرمی که منابع آموزشی روشنگر، تقویم اقتصادی، و اخبار و رویدادهای مالی و سیاسی روزانه را ارائه می دهد، برای معامله گرانی که به دنبال درک بهتر بازارها، ارتقای مهارت های خود و راحت شدن با معامله هستند، کلیدی است.

واسطه یا دلال

انتخاب یک واسطه یا کارگزار معتبر قبل از متعهد شدن به یک پلتفرم تجاری خاص برای انجام معامله، حیاتی است. شفافیت و پشتیبانی مشتری در سطح بالا برای تجربه مشتری با کیفیت بسیار اساسی است. درک ساختار حق الزحمه کارگزار نیز ضروری است. پس تحقیق کن از وب سایت آنها دیدن کنید و سؤالات متداول آنها را بخوانید تا مطمئن شوید که قبل از تصمیم گیری در مورد یک کارگزار، بهتر مطلع هستید.

الزامات تجارت

هر پلتفرم تجارت آنلاین دارای مجموعه ای از الزامات خاص خود است که به شما امکان می دهد حساب باز کنید و/یا معاملات انجام دهید. برخی از شرکت های کارگزاری ممکن است به شما اجازه دهند بدون سرمایه گذاری اولیه حساب باز کنید. با این حال، قبل از اینکه بتوانید تجارتی را باز کنید، حساب باید تامین مالی شود. تعیین کنید که برای انجام معاملات به چه مقدار در حساب خود نیاز دارید. این اغلب با توجه به نوع حسابی که می خواهید باز کنید تعیین می شود. معمولاً محدودیتی برای تعداد حساب های کارگزاری که می توانید باز کنید وجود ندارد.

پلتفرم معاملاتی چیست؟

تجارت فارکس

یک معامله گر فارکس، ارزها را از طریق بازار فارکس، یکی از بزرگترین و نقدشونده ترین بازارهای جهان با حجم معاملات روزانه بیش از 6 تریلیون دلار معامله می کند. برای معامله گران جدید فارکس، باز کردن یک حساب آزمایشی با یک کارگزار CFD قابل اعتماد فارکس یک راه موثر برای تمرین معاملات فارکس با پول مجازی است.

یک حساب آزمایشی به معامله گر اجازه می دهد تا در زمان واقعی معامله کند و استراتژی های معاملاتی مختلف را آزمایش کند تا نتایج بالقوه (زیان و سود) را ببیند، گویی با پول واقعی معامله می کند. این یک محیط معاملاتی زنده را شبیه‌سازی می‌کند و در عین حال به شما امکان دسترسی به داده‌های بازار در زمان واقعی و بینش‌های متخصص را می‌دهد. حساب دمو همچنین فرصتی را برای معامله گر فراهم می کند تا قبل از انتخاب و ثبت حساب، با شرایط و مفاهیم مختلف بازار آشنا شود.

CFD ها چیست؟

CFD ها توافقاتی بین یک کارگزار و یک معامله گر برای خرید مابه التفاوت قیمت یک دارایی از زمان گشایش قرارداد تا زمان بسته شدن آن هستند. CFD ها محصولات مشتقه هستند زیرا می توانید CFD ها را بر روی دارایی های زیربنایی مختلف بدون داشتن آنها معامله کنید. شما در حال گمانه زنی در مورد حرکت قیمت دارایی هستید.

CFD های موجود در سهام یا سهام CFD هایی هستند که بر روی سهام شرکت های سهامی عام معامله می شوند. هنگامی که یک موقعیت CFD در سهام باز می کنید، موافقت می کنید که تفاوت قیمت سهام شرکت را بین زمان باز شدن و بسته شدن قرارداد معامله کنید.

بازارهای CFD دو قیمت را فهرست می کنند، قیمت فروش (یا خرید) و قیمت خرید (یا درخواست). تفاوت بین قیمت خرید و فروش اسپرد نامیده می شود. قیمت CFD بر اساس قیمت ابزار اساسی است. اگر معامله‌گری حدس بزند که قیمت CFD سهام در بازار سهام افزایش خواهد یافت، معمولاً خرید می‌کند (قیمت سهام پایه را طولانی می‌کند). با این حال، اگر معامله‌گری حدس بزند که ارزش سهام کاهش می‌یابد، معمولاً می‌فروشد.

چه قیمت ها در حال افزایش یا کاهش باشند، معاملات CFD می تواند به معامله گر فرصتی برای کسب سود بالقوه ارائه دهد.

معاملات سهام CFD

تجارت سهام از طریق CFD ها روز به روز محبوب تر می شود. این ممکن است به مزایایی که معاملات CFD ارائه می دهد، مانند اهرم و توانایی طولانی و/یا کوتاه بودن مربوط باشد.

قدرت نفوذ

CFD ها محصولات اهرمی هستند. این بدان معنی است که معامله گران می توانند موقعیت های برجسته تری را باز کنند زیرا می توانند با مارجین معامله کنند، هیچ الزامی برای سپرده گذاری کل ارزش معامله وجود ندارد. یک معامله گر باید درصدی از ارزش موقعیت (حاشیه) را برای باز کردن یک موقعیت اهرمی سپرده گذاری کند.

اهرم می تواند به معامله گران کمک کند تا دسترسی خود را به موقعیت های بزرگتر افزایش دهند و سرمایه را برای معاملات بیشتر آزاد کنند. هنگامی که بازار به طور مطلوب تغییر کند، آنها از سود بیشتری بهره مند خواهند شد. اگر بازار بر خلاف معامله گر حرکت کند، اهرم می تواند زیان را افزایش دهد. به همین دلیل بسیار مهم است که ریسک خود را به درستی مدیریت کنید و با استاپ ضرر معامله کنید تا زیان های بزرگ را کاهش دهید.

انتخاب پلتفرم آنلاین معاملات CFD

یک پلت فرم معاملاتی سهام CFD باید با نیازها، الزامات و سبک معاملاتی شما مطابقت داشته باشد. باید نرم افزاری با کاربری آسان و رابط کاربری ساده اما امن داشته باشد. این پلتفرم باید ویژگی ها و ابزارهای مختلفی را ارائه دهد تا به شما کمک کند تاجر بهتری شوید.

انتخاب یک کارگزار CFD و حساب معاملاتی

در فرآیند انتخاب حساب معاملاتی، معامله گران باید موارد زیر را در نظر بگیرند:

  • مبلغی که معامله گر قصد دارد به حساب خود واریز کند (تا حد زیادی به میزان سرمایه معامله گر و الزامات کارگزار CFD بستگی دارد که ممکن است به سپرده اولیه بیشتری نیاز داشته باشد)
  • سطح ریسکی که معامله گر مایل به پذیرش آن است
  • دسترسی به ابزارهای تجاری پیشرفته
  • مدت زمانی که یک معامله گر باید به معامله اختصاص دهد
پلتفرم معاملاتی چیست؟

متاتریدر 4 (که معمولاً به آن MT4 گفته می شود) یکی از محبوب ترین پلتفرم های معاملاتی در سراسر جهان است. MT4 که در سال 2005 توسط MetaQuotes توسعه یافت، به طور گسترده در معاملات فارکس استفاده می شود. معامله گران همچنین از این پلت فرم برای معامله CFD ها، معاملات آتی، شاخص ها و موارد دیگر استفاده می کنند. MT4 بهترین پلتفرم معاملاتی آنلاین سهام CFD برای مبتدیان در نظر گرفته می شود، زیرا می توان آن را بر اساس نیاز معامله گران و نیازهای معاملاتی به راحتی سفارشی کرد. MT4 را می توان به راحتی در ویندوز، آیفون، اندروید و هر مرورگر وب از طریق یک کارگزار آنلاین دانلود کرد.

سایر مزایای MT4

MT4 یک تجربه کاربری بصری با دسترسی آسان به اطلاعات (نمودارها، شاخص‌ها، قیمت‌ها) و عملکردهای واضح ارائه می‌دهد. مورد استفاده معامله گران جهانی در چند سال گذشته، MT4 را به یک انتخاب قابل اعتماد تبدیل می کند. توانایی دانلود آسان MT4 در طیف وسیعی از دستگاه های تلفن همراه به این معنی است که معامله گران می توانند در هر کجا که هستند و در هر زمان معامله کنند.

به طور خلاصه

نظارت بر حرکات بازار، نوسانات قیمت، اخبار و رویدادهای مالی اخیر، بی ثباتی ژئوپلیتیکی، و استفاده منظم از منابع آموزشی به شما کمک می کند تا به یک معامله گر آگاه تر تبدیل شوید. با این دانش، انتخاب یک پلت فرم معاملاتی CFD سهام برای معاملات CFD می تواند آسان تر شود.

سلب مسئولیت: این اطلاعات توصیه سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه ارتباطات بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.

اشتراک گذاری:

پلتفرم معاملاتی چیست؟ پلتفرم معاملاتی چیست؟