• خانه
  • وبلاگ
  • ونزوئلا در برابر ایران: تحریم های چه کسی برداشته می شود؟

ونزوئلا در برابر ایران: تحریم های چه کسی برداشته می شود؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
ونزوئلا در برابر ایران: تحریم های چه کسی برداشته می شود؟


تصمیم اوپک پلاس برای کاهش تولید 2 میلیون بشکه در روز بالاترین محدوده در میان تحلیلگران بود و برای بازارها تعجب آور بود. با توجه به اینکه روسیه حدود 1.3 میلیون بشکه در روز به هدف خود نرسیده است، کاهش واقعی بیش از 700 میلیون بشکه در روز است. یا تقریباً معادل آخرین افزایش، که اهداف تولید را به جایی که در ژوئیه بودند برمی‌گرداند.

با توجه به اینکه اکثر کشورهای عضو کارتل حتی برای رسیدن به هدف تولید تلاش می کنند، این حرکت قابل توجه به سمت سعودی ها رفت. هدف آنها 500 هزار بشکه در روز کاهش یافت، که احتمالاً با دقت بیشتری نشان دهنده میزان تولید کمتر در بازار در عمل است. گمانه زنی های گسترده ای مبنی بر اینکه کاهش قیمت در راه است وجود داشت، بنابراین قیمت نفت خام در آستانه جلسه افزایش یافته بود.

مفاهیم گسترده تر

این یک لحظه ناخوشایند برای کاخ سفید بود. این امر پس از آن صورت می گیرد که بایدن چند ماه پیش اساساً برای تقاضای افزایش تولید به عربستان سعودی سفر کرده بود. هزینه زندگی تاثیر زیادی بر رای دهندگان در ایالات متحده نیز دارد و قیمت انرژی در صدر فهرست قرار دارد. این واقعیت که این کاهش و متعاقب آن افزایش مورد انتظار در قیمت بنزین در پمپ یک ماه قبل از انتخابات میان دوره ای (و در دوره ای که میلیون ها نفر در حال رای دادن هستند) اتفاق می افتد نیز کار را دشوارتر می کند. به عنوان مرجع، کمتر از دو هفته پیش WTI تا 76.71 دلار در هر بشکه معامله می شد، اما در پایان روز گذشته به 88.22 دلار رسید.

جای تعجب نیست که کاخ سفید خوشحال نشد و اظهار داشت که همه گزینه ها برای مقابله با افزایش قیمت سوخت روی میز است. قبل از اقدام اوپک پلاس، برنامه ای برای آزادسازی 10 میلیون بشکه از ذخایر استراتژیک نفت وجود داشت. اکنون ممکن است نسخه های اضافی در نظر گرفته شود. اما گزینه های دیگر چطور؟

قضیه ونزوئلا

شایعات منتشر شده مبنی بر اینکه کاخ سفید می خواهد تحریم های ونزوئلا را لغو کند تا امکان افزایش تولید فراهم شود. ونزوئلا ظرفیت تئوری تولید تا 3.0 میلیون بشکه را دارد، اما در حال حاضر تنها کمتر از 700 هزار بشکه در روز تولید می کند. با این حال، اینکه چقدر ظرفیت واقعی موجود است، جای سوال دارد زیرا تعمیر و نگهداری زیرساخت کافی وجود نداشته است.

علاوه بر این، ونزوئلا نفت خام «ترش» تولید می کند، به این معنی که حاوی مقدار زیادی گوگرد است. معمولاً دو راه برای تصفیه این نوع روغن وجود دارد: مخلوط کردن آن با «شیرین» (کم گوگرد) یا استفاده از گاز طبیعی. یکی از دلایلی که ایالات متحده قبل از جنگ در اوکراین نفت از روسیه وارد می کرد، مکمل روغن شیرین خود برای مخلوط کردن با ترش بود. و همه ما می دانیم که در بازار گاز طبیعی چه می گذرد. دلیل اصلی افزایش قیمت‌های ایالات متحده فقدان ظرفیت پالایشی است، بنابراین لغو تحریم‌ها علیه ونزوئلا از نظر تئوری می‌تواند قیمت‌های نفت خام را کاهش دهد، اما احتمالاً حداقل سود مستقیم برای ایالات متحده خواهد داشت.

قضیه برای ایران

دولت بایدن تقریباً دو سال است که در تلاش برای احیای برجام بوده است که به دلیل درخواست‌های ایران موفقیت چندانی نداشته است. اما دور اعتراضات در ایران می‌تواند به برهم زدن تعادل کمک کند. سرفصل اعتراضات موضوع روسری است، اما به نظر می رسد که آنها نشان دهنده نارضایتی عمومی اجتماعی از جمله افزایش قیمت ها هستند. امضای قرارداد با ایالات متحده و اتحادیه اروپا امکان هجوم پول را فراهم می کند که به کاهش نارضایتی اجتماعی کمک می کند.

ایران ظرفیتی مشابه ونزوئلا دارد، اما به نظر می رسد که شیوه های نگهداری بهتری دارد. علاوه بر این، ایران نفت خام سبکی تولید می کند که برای پالایش نیازی به مخلوط کردن ندارد. ایالات متحده در حال حاضر در پالایشگاه های بیش از ظرفیت کار می کند و سوخت های تصفیه شده را از اروپا وارد می کند. برقراری مجدد برجام به ایران اجازه می دهد تا نفت خام خود را به اروپا صادر کند تا صادرات بنزین به ایالات متحده را افزایش دهد که می تواند به کاهش قیمت گاز در پمپ بنزین کمک کند. اما، البته، چنین معامله ای نمی تواند قبل از میان دوره ها اجرایی شود.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم. اکنون حساب Orbex خود را باز کنید.