نگرانی چین: اعتراضات یا موارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نگرانی چین: اعتراضات یا موارد؟


اعتراضات علیه قرنطینه کووید در چین در آخر هفته تشدید شد و در اوایل روز دوشنبه بر احساسات ریسک‌پذیر تأثیر گذاشت. نگرانی‌های زیادی وجود داشته است که به افزایش علاقه به پناهگاه‌های امن مانند دلار کمک کرده است. اما آنچه که ممکن است در چین اتفاق بیفتد منجر به تحلیل متفاوتی از سمت و سوی بازارها شده است.

این به این دلیل است که با علنی شدن نارضایتی مردم از قرنطینه، موارد کووید همچنان در حال افزایش است. تجربه در کشورهای دیگر نشان می‌دهد که تجمع‌های بزرگ مردم، مانند یک اعتراض، نیز به گسترش ویروس کمک می‌کند. با توجه به اینکه چندین شهر بزرگ در روزهای آتی آزمایشات انبوه را آغاز می کنند، احتمالا موارد بیشتری نیز گزارش می شود.

مشکلات زنجیره تامین بازگشته است

از یک طرف، افزایش تعداد موارد می تواند به این معنی باشد که قرنطینه های اضافی مورد نیاز است. برخی از صنایع در حال حاضر به دلیل محدودیت ها برای تامین منابع از چین با مشکل مواجه هستند. در حالی که تمرکز بیشتر بر روی رکود در شهرهایی است که کارخانه ها در آن قرار دارند، حمل و نقل یکی دیگر از مسائل مهم در چین است. محدودیت‌های کووید، حمل و نقل کالا از شهری به شهر دیگر را دشوار می‌کند، حتی اگر قرنطینه وجود نداشته باشد. طبق گزارش ها، کشاورزان در شاندونگ و هنان به سادگی محصولات خود را از بین می برند زیرا نمی توانند آنها را برای فروش به شهرها منتقل کنند و باید برای کاشت فصل آینده جا باز کنند.

سرکوب ناآرامی های اجتماعی توسط دولت علاوه بر افزایش موارد ممکن است وضعیت لجستیکی را بدتر کند. این یکی از عواملی است که به کاهش قیمت کالاها در همه جا از نفت گرفته تا سنگ آهن کمک می کند. حداقل در کوتاه‌مدت، نگرانی‌هایی وجود دارد که چین به واردات محصولات خود ادامه دهد، اگر مشکلات فزاینده‌ای در رساندن آن محصولات از بنادر به کارخانه‌ها و مصرف‌کنندگان وجود داشته باشد.

یک نقطه روشن بالقوه؟

طرف دیگر این است که فشار اجتماعی بر دولت بسیاری را به این گمانه‌زنی سوق داده است که این امر می‌تواند منجر به تسریع پایان سیاست‌های مقابله با کووید صفر توسط مقامات چینی شود. حداقل به صورت خصوصی، زیرا اعلام عمومی پایان برنامه احتمالاً به عنوان نشانه ای از ضعف و اعتراف به اشتباه تفسیر می شود. از آنجایی که هیچ جدول زمانی رسمی برای پایان دادن به سیاست های صفر کووید وجود ندارد، مقامات خصوصی می توانند با برداشتن محدودیت ها موافقت کنند.

به عنوان مثال، ارومچی، جایی است که اعتراضات پس از کشته شدن 10 نفر در یک ساختمان قفل شده آغاز شد. مقامات پس از اعتراضات شدید، لغو تدریجی محدودیت ها را اعلام کردند و گفتند که این اقدام برای “بازگرداندن نظم” است. البته مقامات نگفتند که پایانی برای سیاست صفراوی کووید وجود دارد. و هیچ نشانه ای در شهرهای دیگر وجود ندارد که فعالیت هایی مانند آزمایش انبوه انجام نشود.

پول کجاست

با این حال، به نظر می رسد برخی از معامله گران روی پایان سریعتر سیاست صفر کووید چین شرط بندی می کنند. در حالی که کل بازار سهام به دلیل ریسک کلی اقتصادی سقوط کرد، “بازگشایی” سهام شاهد جهش بود. سهام کاتای اقیانوس آرام و فرودگاه گوانگژو افزایش یافت، اما UTour (یک اپراتور تورهای بزرگ در چین) بهترین سهام در جلسه آسیایی بود.

باید دید مقامات چینی چگونه در برخورد با افزایش تعداد موارد کووید و ناآرامی های مردمی بر سر سیاست ضد کووید تعادل ایجاد می کنند. چین هنوز اجازه استفاده از واکسن‌های mRNA را نداده است، که مقدم بر پایان محدودیت‌های کووید در بقیه جهان است.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم. اکنون حساب Orbex خود را باز کنید.