نشست BOE و آینده کابل

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نشست BOE و آینده کابل


اجماع بسیار محکمی وجود دارد که BOE 75 bps دیگر افزایش خواهد داد. اما با توجه به تحولات اخیر بازار، بسیاری از تحلیلگران کمی از شرط بندی خود جلوگیری می کنند. به خصوص در مورد رای گیری که در بسیاری از موارد تاثیر بیشتری بر بازار دارد تا نتیجه. اگر انتظارات نسبتاً محکمی از کاری که BOE انجام خواهد داد وجود داشته باشد، بازار آن را از قبل قیمت گذاری می کند.

BOE اندکی در تنگنا قرار دارد، که دانستن اینکه دقیقاً چه کاری قرار است انجام دهند کمی دشوارتر می شود. آخرین ماه اتفاقات غیرمنتظره دولت بر بازارها سنگینی کرده و به حالت عادی بازنگشته است. تایید جرمی هانت به عنوان صدراعظم و انتخاب سوناک به عنوان نخست وزیر احتمالا به اعضای هیئت مدیره کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری کنند. هر دو سیاستمدار تکنوکرات هستند و عموماً دیدگاهی نسبت به اقتصاد دارند که بین شهر و BOE مشترک است.

هر چند صاف نیست

افت بودجه کوچک سپتامبر نه تنها در سیستم مالی بریتانیا بلکه در بازارهای مالی در سراسر جهان یک ضعف را نشان داد: کمبود کلی نقدینگی. حتی با افزایش نرخ بهره، سرمایه گذاران به دلیل عدم اطمینان اقتصادی نمی خواهند پول خود را در تعهدات بلندمدت قرار دهند. تورم هنوز بسیار بالاتر از نرخ بهره است، به این معنی که سرمایه گذاری در اوراق قرضه یک سرمایه گذاری زیانده است.

وارد اولین تلاش BOE برای تسهیل کمی از زمان شروع بحران ساب پرایم در یک دهه و نیم پیش شوید. برخلاف فدرال رزرو، BOE هرگز نتوانسته است دارایی های خود را بفروشد. همین چند هفته پیش، مجبور شد با خرید بدهی بلندمدت برای تثبیت بازار مداخله کند. BOE اکنون در آزمون نقدینگی بازار در انتهای کوتاه‌تر منحنی مربوط به سیاست، بیش از سه چهارم میلیارد را در کوتاه‌مدت گیلت ارائه می‌کند.

تا اینجای کار خیلی خوبه

مبلغ پیشنهادی کمتر از آن چیزی بود که خزانه داری بریتانیا معمولاً ارائه می دهد و عملیات بدون مشکل انجام شد، که نشان می دهد هنوز نقدینگی کافی در بازارها برای حمایت از اقدامات سیاستی وجود دارد. اما با توجه به اینکه دولت با بودجه 40 میلیارد پوندی مواجه است، ممکن است مجبور شود از بازارها برای دریافت وجوه بیشتر استفاده کند و BOE 6 میلیارد پوند اضافی را طی چند ماه آینده به بازارها بیاورد. معامله گران احتمالاً در طول حراج های آتی هرگونه نشانه ای از عدم نقدشوندگی بازار را از نزدیک مشاهده می کنند.

مشکل دیگر مسیر سرعت است. اگرچه بسیاری از اقتصاددانان انتظار افزایش تهاجمی دیگری را در این نشست دارند، اجماع فزاینده ای وجود دارد که مهمات BOE رو به اتمام است. این به معنای سرعت آهسته تر انتقال به جلو است. و این را می توان نه تنها با شمارش آرا، بلکه با توجه به اینکه چه کسی از کدام گزینه ها حمایت می کند، قضاوت کرد.

شمارش آرا

آخرین جلسه شاهد یک انشعاب سه جانبه بود که 25، 50 و 75 bps همگی رای دریافت کردند. این بار نیز احتمالاً رأی‌ها تقسیم می‌شود و اگر رأی‌های بیشتری برای گزینه‌های کوچک‌تر وجود داشته باشد، می‌تواند سرمایه‌گذاران را به این فکر بیندازد که افزایش بعدی نرخ بهره در دسامبر کمتر از آنچه در حال حاضر انتظار می‌رود، باشد.

پس از اقدام فدرال رزرو، این می تواند از ضعف بیشتر پوند حمایت کند. از سوی دیگر، احتمالاً به بهبود شرایط نقدینگی کمک می کند و رواناب ترازنامه را کمتر نگران کننده می کند.

استراتژی خود را در مورد چگونگی عملکرد GBP آزمایش کنید! حساب Orbex خود را باز کنید و اکنون تجارت را شروع کنید.