نشانه دیگری از کاهش تورم آمریکا؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نشانه دیگری از کاهش تورم آمریکا؟


چند قرائت اخیر تورم در ایالات متحده بسیار کمتر از حد انتظار بوده است که نشان دهنده شتاب نزولی چشمگیر در نرخ تورم است. در واقع، تورم ماه نوامبر کمتر از ژانویه گزارش شده است. دسامبر ممکن است به دلیل کج شدن تقاضا در تعطیلات کمی استثنا باشد.

اما ارزش دلار با انتظارات مربوط به سیاست نرخ بهره فدرال رزرو در ماه های آینده گره خورده است. که به نوبه خود تا حد زیادی به جهت تورم بستگی دارد. یکی از سؤالات اصلی این است که آیا فدرال رزرو در حالی که اقتصاد کند می شود، نرخ بهره را بالا نگه می دارد؟ اگر تورم بالا بماند، احتمال “چرخش” فدرال رزرو از بین می رود. با این حال، در اینجا شاخصی وجود دارد که می‌تواند فشار فزاینده بر تورم را نشان دهد که می‌تواند به فدرال رزرو فضای بیشتری برای راضی‌شدن بدهد.

چی شد؟

ابتدا باید بین تورم اصلی و اصلی تفاوت قائل شویم. مورد دوم عمدتاً به دلیل افزایش هزینه های انرژی است که تمایل به نوسانات بیشتری دارد. تورم اصلی مطابق با قیمت سوخت کاهش می یابد. اما فدرال رزرو معمولاً این معیار را نادیده می گیرد و بیشتر بر نرخ اصلی تمرکز می کند، که هزینه های انرژی یا غذا را در نظر نمی گیرد.

با کمی عمیق تر به داده های مربوط به تورم اصلی در چند ماه گذشته، می بینیم که بزرگترین عامل کاهش، سرد شدن بازار مسکن بوده است. ارقام CPI قیمت خانه ها را در نظر نمی گیرند، اما اجاره را در نظر می گیرند. و اجاره بها در راستای کاهش فروش مسکن به شدت کاهش می یابد زیرا نرخ بهره باعث افزایش هزینه وام مسکن می شود.

داده های جدید

فرض بر این است که اگر قیمت اجاره به روند فعلی خود ادامه دهد، تورم اصلی به کاهش خود ادامه خواهد داد. و سنج جدیدی که توسط بانک فدرال رزرو کلیولند ایجاد شده است به این سمت اشاره دارد. این شاخص به تغییر میزان اجاره بهای پرداخت شده توسط مستاجران جدید نگاه می کند و آن را با مستاجران فعلی مقایسه می کند. اساساً، میزان پرداختی افراد برای اجاره یک مکان جدید را در مقایسه با نرخ اجاره فعلی خود اندازه می‌گیرد.

قیمت اجاره به آرامی در حال افزایش است، زیرا مذاکره برای اجاره های جدید برای مالکان و مستاجران زمان می برد. اما قیمت اجاره در بازار می تواند به سرعت در نوسان باشد. اگر تقاضا وجود داشته باشد، قیمت قراردادهای جدید به سرعت افزایش خواهد یافت. اگر تقاضای کمتری وجود داشته باشد، قیمت اجاره‌های جدید توافقی کاهش می‌یابد. این حتی اگر مالکان اجاره بهای درخواستی را افزایش دهند. در داده ها منعکس نمی شود مگر اینکه قراردادی واقعاً امضا شود.

روندها و آینده

آنچه این شاخص نشان می دهد این است که اجاره های جدید در سال 2021 و اوایل سال 2022 افزایش یافته است و نشان می دهد که مردم با قیمت های 13 درصد بالاتر از سال قبل اجاره می دهند. اما از ماه سپتامبر این افزایش قیمت ها شروع به کاهش چشمگیر کرده است.

مردم همچنان با افزایش 5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل در ماه نوامبر، اجاره بها بیشتری پرداخت می کنند. اما روند کاهشی حتی سریعتر از افزایش در سالهای گذشته را نشان می دهد. در واقع، این سریعترین سقوط در تاریخ است.

اگر این روند ادامه پیدا کند، این می تواند به بازگشت تورم اصلی به کمتر از حد انتظار کمک کند. این به نوبه خود می‌تواند به فدرال رزرو دلیل بیشتری بدهد که اجازه ندهد نرخ‌های بهره تا این حد بالا برود و به طور بالقوه امکان بازگشت به سمت پایین را در مقطعی فراهم کند.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده