• خانه
  • وبلاگ
  • نرخ بهره بانک مرکزی و رکود بازار سهام را تحت فشار قرار داده است

نرخ بهره بانک مرکزی و رکود بازار سهام را تحت فشار قرار داده است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
نرخ بهره بانک مرکزی و رکود بازار سهام را تحت فشار قرار داده است


سهام ایالات متحده در ماه آگوست بیش از 2 درصد سقوط کرد که بزرگترین افت خود در 2 ماه اخیر را نشان می دهد و منعکس کننده نگرانی ها در مورد رکود بالقوه و افزایش بیشتر نرخ بهره است.

سهام فناوری سقوط کرد زیرا چشم انداز اقتصادی بدبینانه به نظر می رسید، در حالی که اقتصاددانان نگران بودند اعضای فدرال رزرو صعودی باقی بمانند و از افزایش بیشتر نرخ بهره حمایت کنند.

اخبار تلخ اقتصادی

اخبار اقتصادی تیره و تار بود زیرا داده ها نشان می داد که فعالیت اقتصادی در چین به دلیل عفونت های جدید کووید، مشکلات در بخش املاک و بدترین موج گرما در دهه های اخیر کند شده است. سرمایه گذاران از سهام چین دوری کردند زیرا داده ها نشان می داد که دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه دوم کند شده است و تنها 4 درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است. با کاهش فعالیت کارخانه ها در اقتصاد چین، سهام آسیایی تضعیف شد.

بورس شانگهای نیز با انتشار اخباری مبنی بر قرنطینه در شهر چنگدو چین که محل سکونت 16 میلیون نفر است، سقوط کرد. این تلاشی برای مهار شیوع کووید-19 است که احتمالاً ضربه دیگری به اقتصاد در حال حاضر متزلزل وارد می کند.

تورم اصلی منطقه یورو در ماه اوت به افزایش خود ادامه داد و انتظارات برای افزایش چشمگیر نرخ بهره از سوی بانک مرکزی اروپا در نشست بعدی آن را افزایش داد.

نگرانی در مورد کاهش عرضه گاز از روسیه بر ترس از مقررات انرژی در برخی از بزرگترین اقتصادهای اروپا در زمستان آینده افزوده است.

بحران انرژی باعث تشدید بحران هزینه زندگی برای مصرف کنندگان و مشاغل شده است که همچنان خواستار حمایت بیشتر دولت ها هستند.

پس از اینکه تورم منطقه یورو به بالاترین حد خود رسید، اوراق قرضه آلمان ضعیف عمل کردند.

نرخ بهره بانک مرکزی و رکود بازار سهام را تحت فشار قرار داده است

کدام سهام سقوط می کند؟

S&P 500 وال استریت کاهش یافت، در حالی که در هر بخش افت داشت، سهام های فناوری و گروه های مصرف کننده مانند آمازون و تسلا در میان بزرگترین بازندگان بودند. نزدک کامپوزیت نیز سقوط کرد.

سهام‌های فناوری که نوید رشد بلندمدت را می‌دهند، به‌ویژه مستعد افزایش نرخ‌های بهره هستند، زیرا نرخ‌های بالاتر ارزش نسبی درآمدهای آتی را کاهش می‌دهد.

FTSE 100 انگلیس در اواخر ماه اوت به شدت سقوط کرد زیرا سهام معدنی باعث کاهش شاخص کالاها شد. نگرانی‌ها در مورد افزایش بیشتر نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی و تأثیر آن بر تقاضای مصرف‌کننده، همراه با داده‌های ضعیف از آسیا بر چشم‌انداز تاریک اقتصاد جهانی افزوده است.

افزایش نرخ بهره در اقتصادهای بزرگ

در حالی که انتظارات نرخ بهره بالاتر در ایالات متحده وجود دارد، در بریتانیا بانک مرکزی انگلیس به دلیل انقباض در هزینه زندگی مجبور به کاهش نرخ بهره خواهد شد.

بانک مرکزی اروپا به زودی تصمیم خود درباره نرخ بهره را اعلام خواهد کرد. اوایل تابستان امسال برای اولین بار در بیش از یک دهه گذشته با دوبرابر کردن نرخ بهره از 0.5 واحد درصد به صفر، هزینه های استقراض را افزایش داد.

مورگان استنلی و سایر مؤسسات وال استریت انتظار دارند در نشست سپتامبر بانک مرکزی اروپا، رشدی بزرگتر از 0.75 درصد داشته باشند.

مورگان استنلی گفت: “ما فکر می کنیم این یک تماس بسیار نزدیک است، با استدلال های خوبی از طرف هر طرف، اما در نهایت فکر می کنیم کسانی که برای افزایش بیشتر بحث می کنند پیروز خواهند شد، زیرا سپتامبر بهترین فرصت برای ارسال سیگنال روشنی از عزم راسخ است.”

افزایش نرخ بهره فدرال رزرو باعث کاهش سهام می شود

نزدک در مرکز نااطمینانی نرخ بهره در بازار سهام قرار دارد و تحلیلگران می‌گویند که با تندرو فدرال رزرو و آماده شدن برای افزایش بیشتر نرخ بهره، منطقی است که بازار احساس آشفتگی کند.

فدرال رزرو در سال جاری سه بار نرخ بهره را افزایش داده است تا بتواند تورم فزاینده را مدیریت کند و آن را از بالاترین سطح 40 سال اخیر پایین بیاورد. مقامات فدرال رزرو خاطرنشان کردند که بانک مرکزی ایالات متحده هنوز کارهای زیادی برای انجام دارد و باید انتظار نرخ بهره بیشتری را داشت.

تحلیلگران نگران این هستند که بازار سهام با ریسک های نزولی بیشتری مواجه شود و حتی اگر بازار سهام افزایش یابد، این یک تسکین موقتی باشد.

جی پاول، رئیس فدرال رزرو، قبلاً قصد خود برای ادامه افزایش شدید نرخ بهره را به صراحت اعلام کرده است. پاول در یک سخنرانی در کنفرانس بانک‌های مرکزی در جکسون هول، وایومینگ، گفت: فدرال رزرو برای مهار فشارهای تورمی، نرخ‌های بهره را افزایش داده و برای مدتی بالا نگه می‌دارد. همانطور که او گفت، بانک مرکزی “تا زمانی که کار تمام شود” در مورد تورم به کار خود ادامه خواهد داد.

جان ویلیامز، رئیس فدرال رزرو نیویورک روز سه شنبه در مصاحبه ای با وال استریت ژورنال گفت که بانک مرکزی برای کنترل تورم بالا باید نرخ بهره را در سال 2023 بالا نگه دارد.

نرخ بهره بانک مرکزی و رکود بازار سهام را تحت فشار قرار داده است

آیا سهام بیشتر سقوط خواهد کرد؟

سرمایه گذاران متعجبند که آیا سهام به اندازه ماه ژوئن سقوط خواهد کرد. سپتامبر از نظر تاریخی ماه بدی برای بازارها است. پس از اظهارات تندروانه اخیر مقامات فدرال رزرو که مصمم بودند فدرال رزرو به افزایش بیشتر نرخ بهره ادامه دهد، بازار سهام ممکن است در معرض خطر قرار گیرد. با این حال، تحلیلگران خاطرنشان می‌کنند که در صورت وجود داده‌های منفی اقتصادی، مانند تجدیدنظر در سود که بدتر از انتظارات سرمایه‌گذاران باشد، سهام ممکن است بیشتر سقوط کند.

سپتامبر در حال حاضر تیره به نظر می رسد، زیرا بازارهای سهام جهانی به دلیل داده های ضعیف چین و قرنطینه های جدید Covid-19 دچار رکود شده اند.

تحلیلگران نگران هستند که بازارها همچنان تحت تأثیر تهاجم مداوم روسیه به اوکراین قرار بگیرند، که به ویژه به اروپا آسیب رسانده و بحران های غذایی و انرژی را تشدید کرده است، همچنین سخت گیری های مالی چین و مسائل مربوط به کووید. اگرچه افزایش تورم عامل کاهش در نیمه اول سال بود، اما تحلیلگران هشدار دادند که زیان بیشتر با کاهش حاشیه سود شرکت ها مرتبط است.

پسندیدن فایننشال تایمز انتظارات از سیاست های پولی سخت تر و رکود طولانی مدت نگرانی هایی را در مورد سلامت مالی کسب و کارها ایجاد کرده است.

چشم انداز جهانی نگران کننده

بازارها هنوز نمی توانند پس از افت اخیر بهبود یابند و سرمایه گذاران انتظار روزهای سخت تری را در پیش رو دارند. ترس از رکود اقتصادی و چین آشفته همچنان نگرانی اصلی باقی خواهد ماند.

همانطور که اقتصاددانان خاطرنشان می کنند، با توجه به اینکه دو اقتصاد بزرگ جهان تحت فشار هستند، چشم انداز فعلی ضعیف و ناامید کننده است.

برای کسانی که سهام را به صورت آنلاین از طریق کارگزاران سهام CFD آنلاین معامله می کنند، نظارت دقیق بر آخرین اطلاعیه های بانک مرکزی و اخبار نرخ بهره، و همچنین اخبار روسیه، آسیا و منطقه یورو، تصویر واضح تری از نحوه پاسخگویی بازارها ارائه می دهد. تورم، ترس از رکود، بحران های انرژی و هزینه زندگی، و قرنطینه کووید-19 همچنان بازارهای سهام و به طور کلی بازارهای مالی را متلاطم خواهد کرد.

برای اینکه انگشت خود را روی نبض آخرین اخبار بازار نگه دارید، حتما به مدرسه IronFX مراجعه کنید و آخرین اخبار مالی را مطالعه کنید. وبلاگ IronFX همچنین طیف گسترده ای از مقالات و تحلیل های بازار را در مورد ابزارهای تجاری مورد علاقه شما ارائه می دهد.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.

اشتراک گذاری:

نرخ بهره بانک مرکزی و رکود بازار سهام را تحت فشار قرار داده است
نرخ بهره بانک مرکزی و رکود بازار سهام را تحت فشار قرار داده است