• خانه
  • وبلاگ
  • منظور بانک مرکزی از نرخ سود «خنثی» چیست؟

منظور بانک مرکزی از نرخ سود «خنثی» چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
منظور بانک مرکزی از نرخ سود «خنثی» چیست؟


پس از افزایش شدید نرخ بهره در سراسر جهان، طبیعی است که بپرسیم بانک های مرکزی در چه مقطعی متوقف خواهند شد. اینجاست که بانکداران شروع به استفاده از یک اصطلاح فنی می کنند: “سطح خنثی”. مسئله این است که دقیقاً چه چیزی “سطح خنثی” را تشکیل می دهد کمی پیچیده تر و تا حدودی عمدا مبهم است. و این می تواند برای بازاریاب هایی که سعی در موقعیت یابی خود دارند کمی چالش برانگیز باشد.

مشکل بزرگ با خنثی شدن نرخ بهره این است که کل پویایی بازار تغییر خواهد کرد. در حال حاضر، ارزها به ویژه توسط انتظارات در مورد نرخ بهره و تورم هدایت می شوند. این امر به ویژه در مورد EURUSD و GBPUSD صادق است، زیرا “اسپرد واقعی” (تفاوت در نرخ بهره با در نظر گرفتن تورم) یکی از توضیحات اصلی برای تقویت دلار است.

پیدا کردن خنثی

مفهوم اساسی “سطح خنثی” برای نرخ بهره بسیار ساده است. وقتی می‌خواهیم این را در چارچوب سیاست تفسیر کنیم، اوضاع کمی پیچیده می‌شود. بنابراین، تصور عمومی این است که نرخ بهره خاصی وجود دارد که در آن تأثیر بانک مرکزی «متعادل» است. یعنی نرخ بهره نه خیلی پایین است (که منجر به تورم بیشتر می شود) و نه خیلی بالا (که به اقتصاد آسیب می زند).

نکته این است که «خیلی کم» و «خیلی زیاد» تا حدودی ذهنی هستند و همیشه تغییر می کنند. بنابراین، در حالی که بانک‌های مرکزی دوست دارند در مورد رسیدن به یک «سطح خنثی» صحبت کنند، اما معمولاً تمایلی به بیان این سطح ندارند. 2.0٪؟ 3.0٪؟ 15 درصد؟ “خب، ما باید به داده ها نگاه کنیم.”

کاربرد آن در تجارت

مشکل معامله گران این است که ارزش ارزها، به خصوص در حال حاضر، بستگی به این دارد که نرخ ها چقدر بیشتر شود. به عنوان مثال یورو را در نظر بگیرید. نرخ بهره فعلی 0 درصد است. اگر بانک مرکزی اروپا فکر می کند که “نرخ خنثی” حدود 2.0٪ است، به این معنی است که آنها در آینده بسیار نزدیک، نرخ ها را چهار برابر (یا کمتر اگر مقادیر بیشتر) افزایش دهند. اما اگر آنها فکر می کنند که نرخ خنثی 3.0٪ است، باید نرخ ها را 6 برابر افزایش دهند. و احتمال افزایش آن به میزان 50 یا حتی 75bps در یک زمان بیشتر خواهد بود. بدیهی است که این امر رفتار جفت های یورو را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.

بنابراین تلاش برای درک اینکه بانک‌های مرکزی فکر می‌کنند نرخ خنثی کجاست، کمک می‌کند تا بفهمیم بازارها چگونه رفتار خواهند کرد و به نوبه خود چگونه معاملات خود را در موقعیت قرار دهیم. اما معمولاً بانک‌های مرکزی راهنمایی‌های مبهم‌تری ارائه می‌کنند، مانند «هنوز از بی‌طرفی فاصله دارند» یا «به سمت بی‌طرفی نزدیک می‌شوند» یا «احتمالاً در کوتاه‌مدت به خنثی می‌رسند».

پشت سر گذاشتن مقداری تجربه گرایی

بانک‌های مرکزی تمایلی به ارائه عدد دقیق ندارند، زیرا این یک پیش‌بینی مشخص‌تر می‌شود. به عنوان مثال، اگر بگویید “تقریباً بی طرف هستیم” در 1.5%، ادامه افزایش نرخ ها آسان تر است. به جای اینکه بگوییم “خنثی 2.0٪ است” و سپس باید نرخ ها را به 2.25 یا 2.50٪ افزایش دهیم.

با این حال، نکته اصلی این است که تعریف هنوز سرعت را تعریف می کند. بانک‌های مرکزی ممکن است در مورد اینکه نرخ خنثی باید کجا باشد، نظراتی داشته باشند، اما همه این نظرات با هم همگرا خواهند شد زیرا داده‌ها نشان می‌دهند که تورم شروع به مطابقت با هدف کرده و اقتصاد همچنان در حال رشد است. یا اگر اقتصاد آسیب ببیند یا تورم به افزایش خود ادامه دهد، نظرات شروع به متفاوت شدن خواهند کرد.

در حالی که ارزش حدس و گمان را دارد، مگر اینکه تورم چندین ماه کاهش مشخصی داشته باشد، صحبت از نرخ “خنثی” تقریباً یک تمرین آکادمیک است. اما احتمالاً با نزدیک شدن به زمان کاهش یا توقف کلی افزایش نرخ بهره، این موضوعی است که بانک‌های مرکزی به طور فزاینده‌ای درباره آن صحبت خواهند کرد.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم. اکنون حساب Orbex خود را باز کنید.