• خانه
  • وبلاگ
  • معامله گران ارز چقدر باید نگران بحران SVB باشند؟

معامله گران ارز چقدر باید نگران بحران SVB باشند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
معامله گران ارز چقدر باید نگران بحران SVB باشند؟


شاخص های سهام ایالات متحده دیروز به شدت کاهش یافتند که در راس آن نزدک بود و باعث فروش عمومی در سراسر جهان شد. کاهش حدود 2 درصدی در بازار سهام آنقدرها هم غیرعادی نیست، اما این بار ناشی از افت شدید بخش بانکی است. و هنگامی که بانک ها در مشکل هستند، معامله گران فارکس بهتر است بنشینند و توجه کنند، زیرا بانک ها هستند که تمام پول ها را مدیریت می کنند.

چی شد؟

این موضوع از برخی اخبار بد از بانکی ناشی می‌شود که خارج از صحنه استارت‌آپ فناوری نسبتاً ناشناخته است، بانک سیلیکون ولی، که متعلق به SVB Financial (و معمولاً به سادگی با نام SVB شناخته می‌شود). این امر باعث ایجاد موجی از وحشت در بخش فناوری شد، اما نگرانی هایی را در بین بانک های خرده فروشی ایالات متحده ایجاد کرد که به همه موسسات مالی بزرگ سرایت کرد. علت بحران SVB بلافاصله مشخص نشد و بسیاری از سرمایه گذاران نگران سلامت کلی بانک ها هستند زیرا فدرال رزرو تلاش می کند نقدینگی را از بازار تخلیه کند.

این مشکل زمانی آشکار شد که شرکت مادر SVB اعلام کرد که 21 میلیارد دلار اوراق بهادار از پرتفوی خود فروخته است و پس از آن پرونده ای برای فروش 2.25 میلیارد دلار سهام برای تقویت موقعیت سرمایه خود ارائه کرد. قیمت سهام متعاقباً 60 درصد سقوط کرد و همه بانک‌های دیگر را پایین آورد. دلیل آن خروج غیرمنتظره زیاد سپرده ها از بانک است. در همان زمان، SVB هدایت سود خالص خود را کاهش داد.

چه مفهومی داره

مشکل خروج بیش از حد سپرده گذاران از بانک زمانی که بسیاری از سرمایه گذاران خطرپذیر شروع به بیرون کشیدن پول خود از بانک کردند سرعت گرفت. به طور برجسته، این شامل صندوق بنیانگذاران پیتر تیل است که به مدیران سبد سهام خود دستور داده است که قرار گرفتن در معرض SVB را محدود کنند. این حرکت جرقه ای را زد که به طور موثر اولین نشانه از رکود بانکی بود. مدیر عامل یک کنفرانس تلفنی با مشتریان اصلی خود برگزار کرد و سعی کرد آنها را آرام کند و از فروپاشی کامل جلوگیری کند. تعدادی از VCها گفتند که به بانک پایبند خواهند بود.

بحران SVB با بسته شدن ناگهانی Silvergate Capital مصادف شد که به شدت در معرض صنعت کریپتو قرار گرفت. SVB تنها بانک سهامی عام است که بر سیلیکون ولی و استارت آپ های فناوری آن تمرکز دارد. با افزایش نرخ بهره اما تورم که نرخ بهره واقعی را پایین می آورد، به ویژه استارت آپ های فناوری در تلاش برای جذب سرمایه های خطرپذیر هستند. این امر SVB را به ویژه در برابر رکود در فضای فناوری آسیب‌پذیر کرد، زیرا استارت‌آپ‌ها مجبور بودند وجوه خود را برای ادامه فعالیت در یک محیط گران‌تر خارج کنند.

الان چه خبره

بهترین سناریو این است که فروش دارایی برداشت ها را پوشش دهد و سرمایه گذاران اطمینان حاصل کنند. برخی معتقدند که دولت فدرال برای حفظ اعتماد بازار باید SVB را نجات دهد.

آنچه شاخص بانکی را به پایین‌ترین سطح خود در سه سال اخیر کشاند و باعث تغییر به سمت پناهگاه‌های امن شد، این نگرانی است که این تنها نوک کوه یخ است. افزایش ناگهانی نرخ بهره برای بانک هایی که اوراق قرضه کم بازده دارند آسیب پذیری ایجاد می کند که نمی توانند بدون متحمل شدن زیان قابل توجه آن را بفروشند. این بدان معناست که اگر دسته ای از مشتریان نیاز به برداشت وجوه خود داشته باشند، بانک باید دارایی ها را با ضرر بفروشد.

SVB نزدیک به مقیاسی نیست که آن را به “لحظه Lehman” تبدیل کند، اما غافلگیری برای بازار می تواند منجر به ارزیابی مجدد ثبات بخش بانکی شود. اینکه وضعیت Silvergate و SVB در روزهای آینده چگونه پیش می‌رود، می‌تواند برای اینکه آیا بازار به ریسک بیشتری تبدیل شود یا خیر، بسیار مهم است.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده