معاملات سهام چیست؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
معاملات سهام چیست؟


معاملات سهام به خرید و فروش سهام یا سهام شرکت ها، که معمولاً سهام نامیده می شوند، در بازار مالی اشاره دارد. سرمایه گذاری در سهام می تواند به روش های مختلفی انجام شود. بیشتر معاملات سهام شامل خرید و فروش سهام شرکت های سهامی عام از طریق بورس اوراق بهادار یا به عنوان کالا در بورس است.

هر کشوری دارای بورس اوراق بهادار است که در آن می توان سهام شرکت های سهامی عام را خرید و فروش کرد. هر بورس اوراق بهادار ساعات معاملاتی خاص خود را دارد و این ساعات ممکن است بسته به بخش‌های بازار سهام و مشاغل متفاوت باشد.

چند شمعدان سبز و قرمز مربوط به سرمایه آنلاین

حقوق صاحبان سهام: تعریف

سرمایه گذاران به محض اینکه مالکیت آن دارایی را به دست آورند، حق دریافت بخشی از درآمد حاصل از شرکت را دارند.

سود سهام و رشد سرمایه دو روشی هستند که می توان سود را از طریق آنها تقسیم کرد. سود سهام معمولاً دو بار در سال به عنوان بخشی از سود شرکت تقسیم می شود. در مقایسه با کسب‌وکارهای کوچک‌تر، شرکت‌های بزرگ‌تر و با سابقه‌تر احتمال بیشتری برای پرداخت سود سهام دارند. تقسیم سود اغلب متناسب با سودآوری شرکت افزایش می یابد. علاوه بر این، سهامداران می توانند با فروش سهام یا سهام خود به پولی بیشتر از آنچه برای آنها پرداخت کرده اند، سود ببرند. در نتیجه، به معامله‌گران پیشنهاد رشد سرمایه داده می‌شود. بسیار مهم است که به خاطر داشته باشید که ارزش سهام می تواند نوسان داشته باشد، به این معنی که شما می توانید به طور بالقوه سود یا ضرر داشته باشید.

معاملات سهام

سهام را می توان از طریق یک صندوق سرمایه گذاری، مانند صندوق قابل معامله در بورس (ETF) خرید و فروخت. انواع سهام از مشاغل مختلف توسط صندوق های سهام خریداری می شود. با خرید سهام در شرکت‌هایی از ملل، مناطق و صنایع مختلف، می‌توانید پرتفوی خود را متنوع کنید و ریسک خود را گسترش دهید. در این رویکرد، خرید سهام به شما مالکیت مستقیم دارایی پایه را می دهد. این به این معنی است که در صورت افزایش ارزش سهام می توانید درآمد کسب کنید. با این حال، اگر ارزش سهام کاهش یابد، ممکن است متحمل ضرر شوید.

علاوه بر معاملات ETF، قراردادهای مابه‌التفاوت (CFD) راه دیگری برای معامله در بازارهای سهام است. در این نوع معاملات سهام، شما در واقع مالکیت دارایی پایه را به دست نمی آورید. در عوض، شما در حال حدس و گمان در مورد چگونگی تغییر قیمت آن ابزار هستید. به این معاملات مشتقه می گویند. CFD ها محصولات اهرمی هستند، بنابراین، برای انجام معامله، فقط باید بخشی از ارزش کل معامله را واریز کنید. به این حاشیه نیز می گویند. امکان ایجاد سود بیشتر و همچنین زیان بیشتر وجود دارد زیرا هر دو بر اساس ارزش کل معامله هستند و نه فقط میزان حاشیه.

مزیت معاملات CFD این است که معامله گران سهام به طور بالقوه می توانند از هر دو بازار صعودی و نزولی سود ببرند. آنها در واقع می توانند بلند یا کوتاه باشند. این روش گرفتن موقعیت فروش به معامله گران اجازه می دهد تا در صورت متحمل شدن زیان کوتاه مدت، سبد فیزیکی سهام را پوشش دهند. این را می توان با باز کردن یک موقعیت مخالف مانند CFD در سهام همان شرکت به دست آورد.

تصویری با شهری در پس‌زمینه که پایتخت آنلاین را نشان می‌دهد

انواع سهام چیست؟

بسته به اندازه شرکت می توانید در انواع مختلفی از سهام سرمایه گذاری کنید:

کلاه بزرگ

سهام با سرمایه بزرگ که معمولاً به عنوان سهام “آبی چیپ” شناخته می شود، سهامی است که متعلق به مشاغل بزرگ است. آنها می توانند پرداخت سود سهام و افزایش ثابت قیمت سهام را فراهم کنند.

کلاهک متوسط

سهام شرکت های با اندازه متوسط ​​به عنوان سهام متوسط ​​طبقه بندی می شوند. آنها کمی ریسک بیشتری نسبت به شرکت های بزرگ دارند، اما همچنان سود سهام پرداخت می کنند و ممکن است فضای بیشتری برای رشد داشته باشند.

کلاهک کوچک

سهام با سرمایه کوچک دارای ریسک بالاتری هستند. آنها معمولا سود سهام پرداخت نمی کنند. اما اگر شرکت موفق باشد، قیمت سهام می تواند به شدت افزایش یابد.

بازار سهام

بازاری که در آن سهام شرکت ها چه از طریق بورس اوراق بهادار و چه از طریق بازارهای خارج از بورس منتشر و معامله می شود، به عنوان بازار سهام شناخته می شود. یکی از مهمترین جنبه های اقتصاد بازار است و به آن بازار سهام نیز می گویند. این به کسب‌وکارها اجازه می‌دهد تا دسترسی به منابع مالی را گسترش دهند و به سرمایه‌گذاران سهام این فرصت را می‌دهد تا از سرمایه‌گذاری خود بسته به نحوه توسعه تجارت در آینده سود ببرند.

هنگام معامله سهام، خریداران و فروشندگان سهام در بازارهای سهام گرد هم می آیند. سهام عمومی یا آنهایی که در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده اند یا سهام خصوصی معامله می شوند، دو نوع اوراق بهادار قابل معامله در بازار سهام هستند. بازارهای خارج از بورس بازارهایی هستند که در آن سهام خصوصی اغلب از طریق دلالان معامله می شود.

بورس نیویورک، نزدک، بورس اوراق بهادار توکیو، بورس شانگهای و یورونکست اروپا برخی از بزرگترین بورس ها یا بورس های جهان هستند.

شرکت ها سهام خود را در بورس اوراق بهادار فهرست می کنند تا برای گسترش فعالیت های خود پول جمع کنند. بازار سرمایه نوعی تامین مالی است که در آن شرکت درصدی از مالکیت را با سرمایه مبادله می کند. این پول سپس برای مقاصد مختلف تجاری استفاده می شود. تامین مالی از طریق بدهی، که از وام و انواع دیگر استقراض برای به دست آوردن سرمایه استفاده می کند، برعکس تامین مالی سهام است.

H2: تفاوت بین سهام و سهام

بازار سهام و بازار سهام یکسان هستند. هیچ تفاوتی بین آنها وجود ندارد. هر دو اصطلاح به معنای مبادله سرمایه شرکت است. سهامی که در بورس اوراق بهادار داد و ستد می شوند به عنوان نماینده سهام عمل می کنند. بازار سهام امکان مالکیت خصوصی سهام در شرکت ها را فراهم می کند.

انواع مختلفی از سهام و سهام وجود دارد که می توانید آنها را معامله کنید و به شما امکان انتخاب گزینه ها را می دهد. سهام عادی و سهام ممتاز دو دسته سهامی هستند که شرکت ها منتشر می کنند. از آنجایی که سهام عادی اغلب توسط مشاغل منتشر می شود، اغلب نیز معامله می شود. سهام ممتاز حق دریافت سهم بیشتری از دارایی ها و سود شرکت را دارد.

نمودار شمعدانی که سرمایه آنلاین را نشان می دهد

مزایای معاملات سهام

  1. در دوره های طولانی تر، سرمایه گذاری های بازار سهام اغلب از سایر طبقات سرمایه گذاری بهتر است. سهام ترجیحاً برای 3-5 سال نگهداری می شوند زیرا ممکن است در کوتاه مدت بازدهی کمتر یا حتی بازدهی منفی داشته باشند.
  2. وقتی تورم وجود دارد، سهام بالاترین بازده را دارد. بنابراین، سهام موثرترین راه برای محافظت در برابر تورم است. این مهم است زیرا به شما امکان می دهد سبک زندگی خود را بدون کاهش بودجه حفظ کنید.
  3. همچنین درست است که سهام دارای ریسک بالاتری نسبت به سرمایه گذاری در یک حساب پس انداز یا سپرده ثابت است. اگرچه ریسک بالاتر است، اما پاداش ها بهتر است. هدف شما به عنوان یک معامله گر سهام باید مدیریت ریسک باشد، نه فقط تعقیب پاداش. مدیریت ریسک می تواند عملکرد شما را در بازار سهام بهبود بخشد.
  4. اکثر سهام شرکت های معتبر و با سابقه به طور منظم سود سهام پرداخت می کنند. یک شرکت به سهامداران خود مقدار ثابتی از درآمد خود را به عنوان سود سهام پرداخت می کند. این امر درآمد پایدار از سهام را تضمین می کند.
  5. از سهام می توان در برنامه ریزی مالی برای ایجاد درآمد در بلندمدت استفاده کرد. شما می توانید به طور مستقیم از طریق حساب های معاملاتی سهام یا به طور غیر مستقیم از طریق صندوق های سرمایه گذاری سهام در سهام سرمایه گذاری کنید.

سلب مسئولیت: این اطلاعات توصیه سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است

اشتراک گذاری:

معاملات سهام چیست؟ معاملات سهام چیست؟