مزایا و معایب تجارت فارکس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مزایا و معایب تجارت فارکس


تجارت فارکس علیرغم خطرات و نوسانات بالا در سال های اخیر به طور فزاینده ای محبوب شده است. این را می‌توان به پیشرفت‌های فناوری در صنعت، دسترسی آسان، نقدینگی بالا و بازارهای ارزی که 24 ساعت و 5 روز هفته باز هستند نسبت داد. اما در حالی که تجارت فارکس می تواند سودآور باشد، سطح قابل توجهی از غیرقابل پیش بینی بودن را به همراه دارد که می تواند به همان سرعت به ضررهای بزرگ منجر شود. در این مقاله، مزایای تبدیل شدن به یک معامله گر فارکس و همچنین برخی از معایب معاملات فارکس را بررسی خواهیم کرد.

مزایا و معایب تجارت فارکس

زمان بیشتر برای تجارت

برخلاف بازارهای سهام معمولی، بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز در مناطق مختلف جهان، 5 روز هفته، از یکشنبه ساعت 17:00 به وقت شرقی تا جمعه 4:00 بعد از ظهر به وقت شرقی باز است. این تا حد زیادی به دلیل مناطق مختلف زمانی بین‌المللی و این واقعیت است که معاملات به‌جای یک صرافی فیزیکی که در یک زمان خاص بسته می‌شود، به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. در نتیجه این ساعات طولانی، معامله‌گران فارکس می‌توانند به راحتی برای یک دوره 24 ساعته معامله کنند.

هزینه معاملات کمتر است

معاملات فارکس معمولاً با هزینه کم با کارمزد یا کمیسیون کارگزاری کم یا بدون کارگزاری ارائه می شود. با این حال، این بستگی به نوع معاملات فارکس انجام شده و مدت زمان باز نگه داشتن معاملات دارد. کارگزاران فارکس معمولاً از اسپرد بین جفت ارزهای فارکس سود می برند.

اسپرد فارکس چیست؟

اسپرد فارکس تفاوت بین قیمت فروش و قیمت خرید یک جفت ارز است. اسپرد فارکس می تواند بر اساس موارد زیر افزایش یا کاهش یابد:

 • زمانی از روز که تجارت باز شد
 • بی ثباتی رویدادهای ژئوپلیتیکی و اقتصادی
مزایا و معایب تجارت فارکس

نقدینگی بالا

بازار فارکس به دلیل حجم و حجم معاملات روزانه، بزرگترین بازار مالی جهان با نقدینگی بالا محسوب می شود. بنابراین، دستکاری قیمت عملا غیرممکن می شود و حتی می توان بزرگترین سفارشات معاملات فارکس را اجرا کرد. این همچنین قیمت ها را با الگوهای قیمتی مشابه (با نوسانات متغیر) در طول روز معاملاتی (به استثنای رویدادهای پیش بینی نشده که ممکن است باعث نوسانات بازار یا نوسانات شدید قیمت شود) نسبتاً ثابت نگه می دارد.

طیف گسترده ای از سبک های معاملات فارکس

یک فرد می تواند با استفاده از سبک معاملاتی که به بهترین وجه با مهارت ها، تحمل ریسک، خلق و خوی و زمان در دسترس او مطابقت دارد، به یک معامله گر موفق فارکس تبدیل شود. سبک‌های معاملاتی مختلفی وجود دارد که یک معامله‌گر فارکس می‌تواند برای تجارت موفق‌تر اتخاذ کند. این شامل:

 • معامله گر روز: چندین معامله کوتاه مدت را در روز باز و بسته می کند (معمولاً تمام پوزیشن ها را قبل از پایان روز معاملاتی برای کاهش ریسک یک شبه بسته می کند). معامله گران روزانه معمولا از تحلیل تکنیکال استفاده می کنند. اگرچه می توان سود زیادی به دست آورد، معاملات روزانه نیز ریسک نسبتا بالایی دارد و زیان به سرعت افزایش می یابد.
 • تاجر نوسان: تلاش برای کسب سود از نوسانات کوتاه مدت قیمت. ممکن است از تحلیل تکنیکال و بنیادی برای تصمیم گیری در معاملات استفاده کند. او معمولاً بیش از یک روز، و گاهی تا چند هفته، موقعیت‌هایی را برای خرید در تاپ تاب دار و فروش در تاپ تاب دار (یا برعکس) نگه می‌دارد. معامله‌گران نوسانی در طول شب‌ها و آخر هفته‌ها که ممکن است تفاوت قیمت‌ها رخ دهد، در معرض ریسک بازار قرار دارند. این می تواند منجر به خسارات قابل توجهی شود.
 • موقعیت معامله گر: تغییرات کوتاه مدت قیمت را نادیده می گیرد و در عوض معاملات را برای مدت طولانی تری نگه می دارد. یک معامله گر موقعیت معمولاً از تحلیل تکنیکال و بنیادی برای شناسایی روندها و سرمایه گذاری استفاده می کند که از آن روند سود می برد.
 • اسکالپینگ فارکس: سبکی از معاملات روزانه که شامل انجام چندین معامله کوتاه مدت برای کسب سود از معاملات کوچک و تکراری است. این امر مستلزم زمان قابل توجهی و استفاده از تحلیل تکنیکال است.

سرمایه کمی برای شروع لازم است

یک معامله گر فارکس معمولاً برای شروع تجارت فارکس به مقدار زیادی پول نیاز ندارد. تصمیم گیری در مورد میزان سرمایه گذاری تا حد زیادی به اهداف معاملاتی معامله گر فارکس و میزان ریسک گریز بودن آنها بستگی دارد. دسترسی به اهرم نیز بر میزان سرمایه مورد نیاز برای شروع معاملات فارکس تأثیر می گذارد.

اهرم چیست؟

اهرم اساساً وجوه قرض گرفته شده است. یک معامله گر فارکس مقدار معینی از سرمایه (پول) را از یک کارگزار فارکس وام می گیرد تا در معاملات بزرگتر سرمایه گذاری کند (فراتر از آنچه که معمولاً بر اساس موجودی نقدی معامله گر به تنهایی امکان پذیر است). سطح اهرمی که یک معامله گر فارکس انتخاب می کند معمولاً بر اساس تحمل ریسک و توانایی آنها در مدیریت صحیح اهرم بدون متحمل شدن زیان های بزرگ است. اگرچه اهرم پتانسیل کسب سود بزرگ برای معامله گر فارکس را دارد، اما اگر به درستی مدیریت نشود، می تواند باعث شود که معامله گر به همان سرعت ضرر کند.

درک مدیریت ریسک در معاملات فارکس

مدیریت ریسک فرآیند تعیین ریسک یک تصمیم (یا معامله) سرمایه گذاری خاص است. از طریق این فرآیند، معامله‌گر تلاش می‌کند تا زیان‌های احتمالی را تعیین کند و سپس بر اساس اهداف، مهارت‌ها، دانش یا تحمل ریسک خود گام‌های مناسبی برمی‌دارد (یا انجام نمی‌دهد). دانستن نحوه مدیریت صحیح ریسک برای تبدیل شدن به یک معامله گر موفق بسیار مهم است. این به معامله‌گران کمک می‌کند تا در مورد انواع معاملاتی که باز می‌کنند، سطح ریسکی که می‌خواهند بپذیرند و هزینه‌های مربوطه، انتخاب‌های بهتری داشته باشند.

مزایا و معایب تجارت فارکس

سایزهای تجاری مختلف

هنگام باز کردن معامله در بازار فارکس، معامله گر باید اندازه معامله را انتخاب کند. اندازه معامله با تعداد لات هایی که معامله گر می خواهد در یک معامله بخرد یا بفروشد تعیین می شود. مقدار زیادی معیار واحدهای ارزی است که برای خرید یا فروش مناسب در نظر گرفته می شود. اندازه دسته در واحدها معمولاً به صورت زیر است:

 • لات استاندارد: 100000 واحد ارز
 • مینی لات: 10000 واحد ارز
 • Microlot: 1000 واحد ارز

جفت ارزها بر حسب پیپ (درصد بر حسب پیپ) نقل‌قول می‌شوند و در لات‌های خرد، مینی یا استاندارد معامله می‌شوند. پیپ ها برای اندازه گیری تغییر ارزش یک ارز در برابر ارز دیگر استفاده می شوند.

حساب آزمایشی رایگان برای تمرین تجارت

باز کردن یک حساب آزمایشی با یک کارگزار فارکس قابل اعتماد CFD راهی عالی برای یک معامله گر فارکس برای به دست آوردن مهارت ها و تجربه مورد نیاز برای معامله در بازار فارکس است.

حساب آزمایشی به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا با استفاده از وجوه مجازی معاملات بی‌درنگ انجام دهد و استراتژی‌های معاملاتی را آزمایش کند تا نتایج احتمالی (زیان و/یا سود) را ببیند. حساب آزمایشی یک محیط معاملاتی زنده را تقلید می کند و دسترسی معامله گر را به داده های بازار در زمان واقعی فراهم می کند. این به معامله گر اجازه می دهد تا چندین ماه به طور مداوم معامله کند تا احساس خوبی نسبت به بازار فارکس داشته باشد. همچنین اطلاعات بیشتری در مورد شرایط مختلف بازار برای مقابله با نوسانات بازار و نوسانات قیمت به معامله گر ارائه می دهد.

CFD ها چیست؟

قرارداد برای تفاوت (CFD) توافقی است که بین خریدار و فروشنده (کارگزار و معامله گر) منعقد می شود. در این قرارداد آمده است که خریدار موظف است مابه التفاوت قیمت دارایی را از زمان گشایش قرارداد تا زمان بسته شدن آن به فروشنده بپردازد. یک معامله گر می تواند CFD ها را بر روی دارایی های زیربنایی مختلف بدون داشتن آنها معامله کند. در عوض، معامله گر در مورد حرکت قیمت دارایی گمانه زنی می کند.

CFD ها توسط کارگزاران CFD ارائه می شوند که به عنوان واسطه بین معامله گر و بازار عمل می کنند. CFD ها راه دیگری را برای تجارت جفت ارز فارکس ارائه می دهند. معاملات بر روی جفت ارز انجام می شود و در مورد حرکت قیمت دارایی خاص گمانه زنی می شود. به جای تعیین مقدار به ارز پایه، CFD ها به صورت نقدی تسویه می شوند. بدون تحویل کالا یا اوراق بهادار واقعی. هنگام معامله CFD، معامله گران فارکس می توانند از اهرم برای افزایش اندازه تجارت خود استفاده کنند. با این حال، به خاطر داشته باشید که در حالی که اهرم می تواند سودآور باشد، ضررهای زیادی نیز ممکن است رخ دهد.

منابع آموزشی رایگان

کارگزاران CFD فارکس مانند IRON FX دسترسی به طیف وسیعی از ابزارها و خدمات آموزشی رایگان و اخبار و بینش‌های به روز بازار و ژئوپلیتیک را ارائه می‌دهند تا به شما کمک کنند معامله‌گر فارکس بهتری شوید. تحقیق و دانش بسیار مهم است، به خصوص برای معامله گران جدید فارکس که ممکن است به طور کامل پیچیدگی های بازار فارکس یا معاملات فارکس را درک نکنند.

ریسک در معاملات ارزی

اگرچه معاملات فارکس مزایای زیادی دارد، اما معایبی وجود دارد که یک معامله گر فارکس باید از آنها آگاه باشد:

 • اگرچه بازار فارکس اهرم بالایی را با قرار گرفتن در معرض سود زیاد ارائه می دهد، اما خطر از دست دادن مبالغ هنگفت پول نیز افزایش می یابد. یک معامله گر فارکس باید درک قوی از اهرم، درک خوبی از نحوه تخصیص سرمایه، و خلق و خوی محکم برای کاهش ضررهایی که اهرم در نهایت می تواند به همراه داشته باشد، داشته باشد.
 • بازار فارکس می تواند به شدت نوسان داشته باشد. نرخ مبادله جفت ارز تحت تأثیر بی ثباتی های مختلف اقتصادی و ژئوپلیتیکی در سراسر جهان است. به همین دلیل است که تحلیل تکنیکال و بنیادی کلیدی است. اما اگر معامله گر نتواند داده های مربوطه را به درستی تفسیر کند، معامله می تواند تحت تاثیر منفی قرار گیرد.
 • از آنجایی که بازارها 24/7 باز هستند، معامله گران فارکس در برابر نوسانات غیرمنتظره قیمت آسیب پذیر هستند، بنابراین اغلب توقف ضررهای شدید مشاهده می شود و معمولاً استراتژی های مدیریت ریسک مناسب توصیه می شود.

سلب مسئولیت: این اطلاعات توصیه سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه ارتباطات بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.

اشتراک گذاری:

مزایا و معایب تجارت فارکس
مزایا و معایب تجارت فارکس