مدل Uber Technologies Inc: چگونه کار می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
مدل Uber Technologies Inc: چگونه کار می کند


فناوری های اوبر، شرکت یک شرکت آمریکایی است که خدمات مرتبط با تحرک ارائه می دهد. پیشنهاد اصلی آن یک برنامه گوشی هوشمند است که به افراد امکان می دهد از رانندگانی که وسایل نقلیه خود را دارند درخواست حمل و نقل کنند. این برنامه همچنین از یک الگوریتم رایانه ای برای تعیین نرخ کرایه سواری استفاده می کند که بر اساس عواملی مانند مسافت و تقاضای بازار است. اوبر درصدی از هر رزرو را به عنوان کمیسیون برای خدمات خود دریافت می کند.

ایده Uber از کجا آمد؟

به گفته وب سایت اوبر، مفهوم اوبر از یک حادثه خاص ناشی می شود، زمانی که تراویس کالانیک و گرت کمپ در پاریس سرگردان بودند و برای یافتن تاکسی مشکل داشتند. این اتفاق باعث شد تا آنها به ایده استفاده از تلفن هوشمند برای درخواست سفر از مکان فعلی خود بیفتند. این مفهوم نوآورانه نیاز به انتظار و جستجوی خودرو را که برای بسیاری از افراد جذاب بوده است را از بین می برد. در نتیجه، اوبر در شهرهای بزرگی مانند پاریس و سانفرانسیسکو محبوبیت گسترده ای به دست آورد.

مدل Uber Technologies Inc: چگونه کار می کند

رشد اوبر

اوبر از زمان آغاز به کار خود در سال 2009 رشد قابل توجهی را تجربه کرده است و از یک استارتاپ که منحصراً در سانفرانسیسکو فعالیت می کند به یک شرکت جهانی گسترش یافته است. این شرکت خدمات اضافی مانند تحویل غذا، تحویل بسته و حمل و نقل بار و غیره را اضافه کرده است. با وجود این گسترش، اوبر در چندین کشور به دلیل بحث و جدل پیرامون تأثیر آن بر بازارهای محلی ممنوع شد. منتقدان می گویند که اختلال در صنعت تاکسیرانی توسط این شرکت باعث فقیر شدن رانندگان تاکسی سنتی شده است در حالی که کار برای اوبر از نظر مالی غیرقابل تحمل است.

در سال 2008، کارآفرینان Garrett Camp و Travis Kalanick ایده UberCab را مطرح کردند که بعداً Uber شد. کمپ در ابتدا یک شرکت خودروی سیاه رنگ با خدمات کامل را برای حرفه ای ها پیشنهاد کرد که می توانست از طریق یک برنامه گوشی هوشمند به آن دسترسی داشته باشد، اما کالانیک در مورد داشتن ماشین و گاراژ مردد بود. در پایان، آن‌ها تصمیم گرفتند که تنها بر روی اپلیکیشن سواری تمرکز کنند و اوبر با دادن آیفون‌های رایگان همراه با یک اپلیکیشن از پیش نصب‌شده به رانندگان حرفه‌ای برای خدمات خودروهای سیاه و لیموزین، خودروها و رانندگان را به دست آورد. این ایده برای رانندگانی که می‌توانستند از کرایه‌های UberCab برای پر کردن اقامت خود استفاده کنند، جذاب بود.

مدیر عامل اوبر

مدیریت یک شرکت جهانی با بیش از 16000 کارمند به مهارت و دانش قابل توجهی نیاز دارد. رایان گریوز، اولین مدیرعامل تمام وقت اوبر، توسط کمپ و کالانیک از طریق یک پست توییتر کشف شد. بعداً، در دسامبر 2010، کالانیک به عنوان مدیرعامل شرکت کرد و گریوز به سمت مدیر کل و معاون ارشد عملیات جهانی منصوب شد.

از سال 2017، دارا خسروشاهی، تاجر ایرانی-آمریکایی، به عنوان مدیر عامل اوبر انتخاب شد. او قبل از پیوستن به اوبر، مدیرعامل Expedia، یک شرکت مسافرتی آنلاین بود. او همچنین یکی از حامیان سرسخت پناهندگان در شرایط سخت است که در جریان انقلاب زمانی که تنها 9 سال داشت از ایران گریخت.

Uber: Go Global

در سال 2010، اوبر پس از نمایش خدمات خود در رویدادی به نام SF AppShow، شروع به ارائه وسایل سواری در سانفرانسیسکو کرد. اگرچه گرانتر از تاکسی های سنتی است، اما راحتی سفارش سواری از طریق تلفن هوشمند به سرعت کاربران را به خود جلب کرد و اوبر به سایر شهرهای بزرگ ایالات متحده گسترش یافت. تا پایان سال 2012، اوبر در مراکز بین المللی مانند پاریس، لندن و آمستردام راه اندازی شد.

در سال 2012، اوبر با رقابتی از Lyft مواجه شد که جایگزینی ارزان‌تر با استفاده از وسایل نقلیه شخصی ارائه می‌کرد. اوبر برای گسترش پایگاه مشتریان خود، UberX را در ژوئیه 2012 معرفی کرد که به صاحبان خودروهای هیبریدی و SUV اجازه می داد سواری را با قیمت های تخفیف دار ارائه دهند. این سرویس به محبوب ترین سرویس اوبر تبدیل شده است.

با سرمایه گذاری ها از شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر، اوبر به رشد خود ادامه داد و خدمات جدیدی مانند UberPOOL و Uber Eats را معرفی کرد. این شرکت همچنین پس از جذب 1.2 میلیارد دلار سرمایه گذاری به بازارهای جدید از جمله چین گسترش یافته است. تا جولای 2015، این شرکت با ارزش 51 میلیارد دلار به با ارزش ترین استارت آپ تحت حمایت سرمایه گذاران خطرپذیر تبدیل شد.

جنجال با اوبر

اوبر در سال 2016 شکست نادری را متحمل شد و بازوی چینی شکست خورده خود را به رقیب دیدی چاکسینگ فروخت. در آن سال، این شرکت 3.5 میلیارد دلار دیگر از صندوق های سرمایه گذاری دریافت کرد.

با این حال، اوبر در سال 2017 با جنجال‌های متعددی مواجه شد که با واکنش‌های منفی علیه صندلی مدیر عامل کالانیک در شورای مشورتی اقتصادی دونالد ترامپ آغاز شد که منجر به تحریم #DeleteUber شد.

سوزان فاولر، کارمند سابق، سپس یک پست وبلاگی منتشر کرد که اوبر را به یک فرهنگ جنسیتی در محل کار متهم کرد. تحقیقات داخلی انجام شد که منجر به اخراج 20 کارمند و 47 توصیه برای بهبود فرهنگ محیط کار شد.

طبق مقاله ای در نیویورک تایمز، اوبر از ابزار نرم افزاری به نام Greyball برای فریب عمدی مجریان قانون در شهرهایی استفاده می کند که خدماتش با مقررات مطابقت ندارد. هنگامی که افسران سعی کردند اوبر را به عنوان بخشی از یک عملیات ضربتی تشویق کنند، آنها “سفید شدند” – به این معنی که می توانستند ماشین ها را در برنامه نزدیک ببینند، اما هیچ یک از آنها آنها را نگرفتند. این به رانندگان Uber اجازه داد تا از صدور بلیط توسط مقامات جلوگیری کنند.

پس از انتقاد سهامداران، کالانیک از سمت مدیرعاملی استعفا داد و دارا خسروشاهی در آگوست 2017 جایگزین او شد. خسروشاهی اقداماتی را برای بهبود وضعیت مالی و وجهه شرکت انجام داد، از جمله عرضه اولیه اولیه سهام در می 2019 که کمتر از انتظارات بود و منجر به اخراج بیش از 1000 کارمند شد. اعضا.

مدل Uber Technologies Inc: چگونه کار می کند

حرکت به سوی آینده: برنامه های اوبر

اوبر اعلام کرده است که قصد دارد یک سرویس کاملاً بدون راننده را با کمک موشنال راه اندازی کند. موشنال یک شرکت استارت آپی است که در زمینه رباتیک تخصص دارد و از سال 2018 خدمات رباتیک را در لاس وگاس ارائه می دهد.

این خودروهای خودران ابتدا فقط در لاس وگاس در دسترس خواهند بود، اما برنامه‌هایی برای گسترش خدمات در آینده وجود دارد.

این روبات ها به دو “عملیات خودرو” برای نظارت بر فناوری و ارائه کمک به مسافران مجهز خواهند شد.

هاچ بک سایز متوسط ​​هیوندای آیونیک 5 سفارشی سازی شده برای کاربرانی که درخواست سواری دارند در دسترس خواهد بود.

این حرکت بخشی از تلاش اوبر برای فاصله گرفتن از مدل تجاری فعلی خود است که به شدت به رانندگانی که به طور مستقل استخدام شده اند متکی است. این شرکت در سال های اخیر با مشکلات حقوقی مرتبط با این مدل کسب و کار، از جمله شکایت از Waymo، واحد مستقل گوگل، به اتهام اسرار تجاری و سرقت مالکیت معنوی مواجه شده است. علاوه بر این، ابتکار خودران اوبر در سال 2018 زمانی که یکی از وسایل نقلیه آزمایشی آن با یک عابر پیاده در آریزونا برخورد کرد و آن را کشت، با شکست مواجه شد. دولت بایدن در حال حاضر قوانین کاری جدیدی را پیشنهاد می‌کند که می‌تواند میلیون‌ها کارگر گیگ را به عنوان کارمند طبقه‌بندی کند. این می تواند برای شرکت هایی مانند Uber مشکلاتی ایجاد کند، زیرا آنها به روش های کم هزینه کار متکی هستند. قانون کار جدید معیارهای مورد استفاده برای تعیین صلاحیت برای حمایت از حداقل دستمزد و اضافه کاری را گسترش می دهد و هدف آن جلوگیری از طبقه بندی اشتباه کارگران به عنوان پیمانکاران مستقل است.

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.