• خانه
  • وبلاگ
  • محدودیت‌های صادرات تراشه‌های فلزی چین: تأثیر فارکس؟

محدودیت‌های صادرات تراشه‌های فلزی چین: تأثیر فارکس؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
محدودیت‌های صادرات تراشه‌های فلزی چین: تأثیر فارکس؟


در اوایل این هفته، چین محدودیت هایی را برای صادرات دو فلز کلیدی مورد استفاده در صنایع تراشه سازی و خورشیدی اعلام کرد. تأثیر مستقیم بر بازارهای ارز بلافاصله آشکار نشد، اما به طور کلی تجارت و مسائل ژئوپلیتیکی معمولاً در ارزها منعکس می شوند. تشدید اخیر در اختلافات تجاری بین چین، ایالات متحده و اروپا حداقل ممکن است پیامدهایی برای ارزهای کالا داشته باشد.

پاورقی وبلاگ برنامه تلفن همراه EN

چه چیزی در خطر است؟

اقدام چین برای محدود کردن – نه متوقف کردن – صادرات دو فلز خاکی کمیاب کلیدی به عنوان اعمال “گزینه هسته ای” در تجارت توصیف شده است. چین تامین کننده اصلی بسیاری از عناصری است که برای توسعه برنامه های کاربردی کلیدی با فناوری پیشرفته، مانند تراشه های کامپیوتری و باتری های وسایل نقلیه الکتریکی، حیاتی هستند. تا همین اواخر، اکثر کشورها به تولید از چین متکی بودند که مواد تصفیه شده را با قیمت رقابتی تامین می کرد.

اتکای بیش از حد به یک صادرکننده مواد خاص اخیراً مورد توجه قابل توجهی قرار گرفته است. فروپاشی زنجیره‌های تامین در طول همه‌گیری کووید زنگ هشداری بود برای اینکه چقدر دنیا به چین متکی است. حمله روسیه به اوکراین نشان داد که چگونه می توان از چنین وابستگی به لحاظ ژئواستراتژیک استفاده کرد. یک حرکت قوی در میان اقتصادهای بزرگ برای “معکوس کردن” و “ریسک زدایی” وجود دارد که چین را در موقعیت بسیار نامطلوبی قرار می دهد. به خصوص با توجه به مشکلات اقتصادی داخلی که غول آسیایی با آن مواجه است. یوان به طور کلی در چند ماه گذشته به از دست دادن ارزش خود ادامه داده است و قیمت کالاهای ساخت چین را کاهش داده و به طور کلی به کاهش تورم جهانی کمک کرده است.

برندگان چه کسانی هستند؟

با تهدید اختلال در تامین مواد اولیه کلیدی به دلیل اختلافات تجاری یا حرکت‌های ژئواستراتژیک، بسیاری از کشورها احتمالاً تنوع منابع خود را تسریع می‌کنند. این می تواند برای کشورهایی که روش های معدنی و منابع طبیعی بسیار توسعه یافته ای دارند، یک موهبت باشد. شرکت‌های بریتانیایی در حال استخراج معادن لیتیوم در غرب آفریقا هستند، در حالی که معدن‌کاران استرالیایی در حال خرید مجوز در آرژانتین و پرو هستند.

توسعه این پروژه‌ها می‌تواند جریان‌های نقدی به بازارهای نوظهور ایجاد کند و ارزهای مربوطه را بالاتر ببرد. استرالیا، کانادا و مکزیک مناطق وسیعی دارند که برای مواد معدنی کمیاب اکتشاف نشده اند، فقط به این دلیل که خرید آنها از چین ارزان تر و راحت تر بود. آفریقای جنوبی در حال حاضر به عنوان منبع برخی از فلزات کمیاب خاکی دیده می شود. نروژ اخیراً یک ذخایر بزرگ فسفات کشف کرده است که به طور بالقوه جایگزین واردات از روسیه و چین می شود – و در این فرآیند کرون نروژ را تقویت می کند.

اولین گام

به خودی خود، اقدام برای محدود کردن صادرات چندین فلز از چین بعید است که تأثیر زیادی بر بازارها داشته باشد. اما این یک حرکت مهم در جهتی است که می تواند به طور قابل توجهی بخش کالا را متزلزل کند که به نوبه خود می تواند بر بازارهای ارز تأثیر بگذارد.

یک کشف بزرگ زمین کمیاب در استرالیا می تواند در نهایت تولید سنگ آهن را از نظر ارزش صادرات تحت الشعاع قرار دهد. این ممکن است حتی بیشتر مربوط به کانادا باشد، که ممکن است با کاهش بازده صادرات اصلی خود، نفت خام مواجه شود. از آنجایی که مردم به طور فزاینده ای در مورد انتشار کربن نگران می شوند، کاهش سرعت تولید سوخت فسیلی ممکن است به این معنی باشد که صادرات کالاهای اصلی کانادا در آینده نزدیک باید تغییر کند. و این مطمئنا بر دلار کانادا تأثیر خواهد گذاشت.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات عمیق بازار است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده