عرضه و تقاضای جهانی نفت و گاز

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
عرضه و تقاضای جهانی نفت و گاز


عرضه و تقاضا نیروی محرکه حرکات بازار هستند زیرا تعیین می کنند چه چیزی باعث حرکت بازارها و رابطه بین خریداران و فروشندگان می شود. خواه کالاهای مصرفی روزمره باشد یا بازارهای مالی مانند فارکس، سهام و کالاها، عرضه و تقاضا اقدامات خریداران و فروشندگان را شکل می دهند. اگر عرضه و تقاضا متعادل نباشد، قیمت ها تغییر می کند. اساساً، کمبود کالا زمانی اتفاق می‌افتد که تقاضا بیش از عرضه باشد و این باعث افزایش قیمت‌ها می‌شود، زیرا مصرف‌کنندگان مجبورند برای خرید محصول از یکدیگر پیشی بگیرند. از سوی دیگر، زمانی که عرضه بیشتر از تقاضا باشد، مازاد وجود دارد، زیرا مصرف کنندگان کمتر از محصول برای صرفه جویی در هزینه استفاده می کنند که قیمت را پایین می آورد.

عرضه و تقاضای جهانی نفت و گاز

معامله گران بزرگ نفت شاهد تقاضای ثابت هستند

به گفته تاجران ارشد نفت در کنفرانس نفت خام آرگوس اروپا در ژنو، مشکلات اقتصادی هنوز به میزان قابل توجهی تقاضای جهانی نفت را کاهش نداده است. پیش‌بینی‌های مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ تجارت کالا در جهان ممکن است پس از ترس از رکود که باعث کاهش 25 درصدی قیمت‌ها در سه ماه گذشته به نزدیک به 90 دلار در هر بشکه شد، قیمت‌های نفت انعطاف‌پذیرتر را تقویت کند.

بازار به دلیل کاهش قیمت نفت و ماه‌ها نوسان شدید وحشت زده شد. کشورهای عمده مصرف کننده همچنان از ذخایر استراتژیک برای کاهش قیمت ها استفاده می کنند، در حالی که صادرکنندگان پیشرو در ائتلاف اوپک پلاس ممکن است نظر مخالف داشته باشند و تولید را افزایش دهند.

کاهش قیمت نفت ممکن است کند شود

نظرسنجی رویترز نشان داد که کاهش اخیر قیمت نفت در سه ماهه پایانی سال 2022 و تا سال 2023 کاهش می یابد زیرا تمرکز از ترس ضربه رکودی به تقاضا برای کاهش عرضه جهانی تغییر می کند.

اقتصاددانان و تحلیلگران پیش بینی می کنند که میانگین قیمت نفت خام برنت در سال جاری 100.45 دلار و در سال 2023 به 93.70 دلار خواهد رسید.

برنت در حال حاضر حدود 90 دلار معامله می شود. این مقدار بسیار کمتر از محدوده 120 تا 130 دلاری است که در اوایل سال جاری پس از اعمال تحریم های غرب علیه مسکو به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین، که تا حدی با افزایش ارزش دلار و انتظارات کاهش رشد اقتصادی جبران شد، است.

جیووانی استانوو، تحلیلگر UBS، گفت که ترس از رکود ممکن است تنها در کوتاه مدت بر قیمت ها تأثیر بگذارد و سپس تمرکز به مسائل عرضه معطوف شود.

Staunovo افزود: “ممنوعیت اتحادیه اروپا بر روی نفت خام و محصولات پالایش شده روسیه به احتمال زیاد باعث اختلال در عرضه به روسیه خواهد شد و پایان فروش SPR (ذخایر استراتژیک نفت) عرضه بیشتر را از بازار حذف خواهد کرد.”

تحلیلگران گفتند که جنگ در اوکراین به ویژه پس از ممنوعیت تقریباً کامل نفت خام روسیه توسط اتحادیه اروپا از دسامبر، تعیین کننده خواهد بود.

همچنین، احتمالاً افزایش خطرات عرضه، اوپک یا اوپک پلاس می توانند کاهش تولید 5 را اعلام کنند.هفتم اکتبر.

به گفته تحلیلگران، تقاضای جهانی نفت پس از میانگین 98.5 تا 101.5 میلیون بشکه در روز در سال 2023 به حدود 101 تا 102 میلیون بشکه در روز در سال 2023 خواهد رسید، در حالی که بازار نیز به دقت محدودیت های چین را برای کووید-19 رصد می کند.

این نظرسنجی پیش‌بینی کرد که میانگین قیمت نفت خام آمریکا در سال 2022 به 95.73 دلار در هر بشکه و 88.70 دلار در سال آینده برسد که نسبت به توافق ماه گذشته 99.91 دلار و 92.48 دلار بیشتر است، اما بسیار بالاتر از قیمت‌های فعلی حدود 80 دلار است.

معامله گران انتظار نوسانات بیشتری در بازارهای کالا دارند

معامله گران انتظار دارند که نوسانات بیشتری در بازارهای جهانی نفت و گاز طی 12 ماه آینده در دو طرف عرضه و تقاضا وجود داشته باشد زیرا اعوجاج ناشی از جنگ روسیه با اوکراین در معرض خطر گسترش است. این پیامی بود که در انجمن هوش انرژی توسط سه شرکت بزرگ تجارت انرژی مستقل Vitol، Trafigura و Gunvor بیان شد. آنها چشم انداز کوتاه مدت را “نامشخص” توصیف کردند.

راسل هاردی، مدیر اجرایی ویتول، که بیش از 7 میلیون بشکه نفت در روز به بازار عرضه می کند و همچنین یکی از بازیگران اصلی گاز و LNG است، گفت که عرضه نفت به نظر “کافی” است. با این حال، او گفت که نوسانات ممکن است تا پایان سال به دلیل سقف قیمتی اتحادیه اروپا بر صادرات نفت روسیه افزایش یابد. او پیش‌بینی کرد که روسیه مانند ماه‌های اخیر، جریان نفت بیشتری را به سمت بازارهای آسیایی منحرف خواهد کرد، اما ممکن است مجبور شود مقداری از تولید خود را متوقف کند.

به گفته بن لاکوک، یکی از مدیران تجارت نفت در ترافیگورا مستقر در سنگاپور، با ورود اروپا به رکود، افزایش تورم و افزایش فشار قیمت ها، بازار باید سیگنال های خود را دوباره تأیید کند.

توربیورن تورنکویست، رئیس و مدیر عامل Gunvor گفت: «ناشناخته بزرگ» بر تقاضا و میزان تأثیر تحریم‌ها علیه روسیه متمرکز است. او همچنین گفت که روسیه بشکه های بیشتری را به چین و هند می فرستد، اما ممکن است برای یافتن خانه های جدید برای دیزلی که در اروپا می فروشد مشکل داشته باشد. این می تواند قیمت ها را افزایش دهد.

عرضه و تقاضای جهانی نفت و گاز

عدم اطمینان در بازارهای گاز بیشتر است

معامله گران توافق کردند که عدم اطمینان در بازارهای گاز بیشتر است زیرا سقوط صادرات روسیه به اروپا منجر به کاهش شدید تقاضا شد و باعث شد

خریداران اروپایی به دنبال جایگزین هستند. هاردی گفت که دیدن تغییرات سرسام آور فعلی قیمت ها در یک سال سخت است. وی گفت: حجم گاز روسیه از دست رفته به اروپا معادل حدود 100 میلیون تن در سال گاز طبیعی مایع است که اروپا حدود 40 میلیون تن از آن را با استفاده از منابع جدید تامین بازیابی کرده است. در نتیجه، وی خاطرنشان کرد که تقاضای صنعتی اروپا 20 تا 25 درصد کاهش یافته است.

تورنکویست نسبت به قیمت‌ها چندان خوش‌بین نبود و گفت: در واقع در اروپا مازاد گاز وجود دارد که جایگزین «تقریباً همه چیزهایی که از منابع روسیه از دست می‌رود» شده است و پیش‌بینی کرد که اگر زمستان آنقدرها بد نباشد، قیمت‌ها شروع به کاهش خواهند کرد. او گفت که قیمت های بالای معاملات آتی TTF هلند باعث شده است تقاضا در اروپا حدود 5 درصد کاهش یابد. لاکاک گفت که کاهش تقاضای اروپا “به خوبی درک شده است” و از قبل در قیمت های فعلی گاز لحاظ شده است. با این حال، او هشدار داد که شرایط ممکن است سال آینده بسیار سخت تر باشد.

معامله گران همچنین توافق کردند که انتقال انرژی که در دو سال گذشته کند شده است، باید تسریع شود زیرا جهان بر امنیت انرژی تمرکز می کند. لوکاک ترافیگورا با اشاره به افزایش تولید زغال سنگ در چین و سایر نقاط جهان اذعان کرد که انتقال یک “گام به عقب” برداشته است، اما گفت که این امر می تواند به تغییر به سمت انرژی سبزتر فوریت بیشتری بیافزاید. با این حال، او تاکید کرد که این یک کار “عظیم” خواهد بود، زیرا 85 تا 87 درصد از سوخت های فسیلی هنوز نیاز به جایگزینی دارند. رئیس ویتول گفت که اروپا اکنون به شدت برای انرژی‌های تجدیدپذیر فشار می‌آورد، زیرا نیروگاه‌های بادی فراساحلی بیشتری آنلاین شده‌اند و پروژه‌های هیدروژن سبز و آبی در افق هستند، اگرچه به گفته او شانس کمی برای تسریع استقرار وجود دارد.

سلب مسئولیت: این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.

اشتراک گذاری:

عرضه و تقاضای جهانی نفت و گاز
عرضه و تقاضای جهانی نفت و گاز