طلا تا کجا می تواند رالی کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
طلا تا کجا می تواند رالی کند؟


قیمت طلا بیش از یک ماه است که در حال افزایش است و از ابتدای نوامبر بیش از 10 درصد افزایش یافته است. طبیعتاً این سؤال را ایجاد می کند که آیا اوج جدیدی در راه است یا اینکه آیا فلز گرانبها در سال آینده به روند صعودی خود ادامه خواهد داد. دورنمای تورم در اوایل سال 2023 می تواند سرمایه گذاران را وادار کند که به دنبال مکانی برای ذخیره ثروت باشند. اما کارهایی وجود دارد که بانک های مرکزی می توانند انجام دهند که می تواند روندها را کاهش دهد.

برای پیش‌بینی اینکه آیا قیمت طلا به روند فعلی خود ادامه می‌دهد یا خیر، مهم است که ایده خوبی در مورد اینکه چرا آنها به روشی که تاکنون داشته‌اند، داشته باشیم. اگرچه می توان به عوامل مختلفی اشاره کرد، اما بزرگترین عامل کاهش ارزش دلار است. در واقع، از ابتدای نوامبر، دلار در برابر سبد ارزهای خود 8.5 درصد کاهش داشته است. با فرض اینکه اگر بخواهیم بدانیم روند فعلی طلا ادامه خواهد داشت یا خیر، باید ببینیم که آیا احتمال تضعیف دلار تا پایان سال وجود دارد یا خیر.

چه اتفاقی می افتد؟

ارزش دلار عمدتاً در شرایطی از دست داد که سرمایه گذاران به این باور رسیدند که انقباض فوق العاده فدرال رزرو رو به پایان است. دلار در سال گذشته جذاب‌تر از سایر ارزها بوده است زیرا فدرال رزرو تهاجمی‌ترین بانک مرکزی در تلاش برای مهار تورم بوده است. این بدان معناست که نگهداری بدهی به دلار نسبت به سایر ارزها سودآورتر است.

اما در حالی که فدرال رزرو شروع به “دور شدن” از موضع تهاجمی خود می کند، انتظار می رود سایر بانک های مرکزی به آرامی عقب نشینی کنند. انتظار می رود مزیت اصلی دلار در ماه های آینده کاهش یابد. سپس این سوال مطرح می شود که در نیمه اول سال آینده، زمانی که اکثر اقتصاددانان فکر می کنند ایالات متحده به رکود خواهد رفت، چه اتفاقی خواهد افتاد. و یکی از آن بحث های تعریف فنی مانند اوایل امسال نیست. آیا فدرال رزرو شرکتی را با نرخ بهره بالاتر در طول رکود برای کاهش تورم نگه خواهد داشت؟ یا اینکه تسلیم فشارهای سیاسی می شوند و برای حمایت از اقتصاد شروع به تسهیل می کنند؟

عامل چینی

به دلیل اینکه چین ظاهراً از سیاست سختگیرانه خود برای مقابله با کووید صفر فاصله گرفته و به یک سیاست اقتصادی سازگارتر در برابر کووید صفر رفته است، به ضعف دلار افزوده می شود. این می تواند به چشم انداز جهانی کمک کند زیرا چین می تواند به خرید مواد خام بیشتر بازگردد و زنجیره تامین در ماه های آینده کاهش می یابد. افزایش بهره‌وری در پایه صنعتی جهانی، همراه با ضعیف‌تر شدن یوان، می‌تواند به کاهش تورم و کاهش برخی نگرانی‌های مربوط به رکود کمک کند.

بازارها با افزایش 50 واحدی در ثانیه نسبت به فدرال رزرو در ماه دسامبر قیمت گذاری می کنند که اخیراً سرعت آن کاهش یافته است. این امر آن را در مسیر افزایش 25 bps در پایان ژانویه قرار می دهد. سپس گزینه افزایش دیگری در نیمه اول سال وجود دارد که نرخ پایانه را بیش از 5.0٪ باقی نمی گذارد. بنابراین اگر فدرال رزرو در هفته آینده عرضه کند و در پایان سال روند صعودی در بازارها وجود داشته باشد، طلا می تواند در کوتاه مدت به افزایش خود ادامه دهد. اما اگر فدرال رزرو لفاظی های خود را دو چندان کند، به ویژه با توجه به اعداد شغلی درخشان در روز جمعه، دلار می تواند جای خود را پیدا کند. و طلا می تواند کمی نوسان داشته باشد.