• خانه
  • وبلاگ
  • شایعات زغال سنگ چینی AUD را افزایش می دهد

شایعات زغال سنگ چینی AUD را افزایش می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شایعات زغال سنگ چینی AUD را افزایش می دهد


AUDUSD دیروز به دلیل شایعاتی مبنی بر اینکه چین ممکن است ممنوعیت واردات زغال سنگ از استرالیا را لغو کند، اندکی افزایش یافت. این می تواند تأثیر مهمی بر پول استرالیا داشته باشد. اما همچنین نمی تواند مؤثر واقع شود زیرا این شایعه قبلاً وجود داشته است. با توجه به شرایط، خوب است بدانید که تاثیر بالقوه آن چه خواهد بود تا معامله گران بتوانند برای هر احتمالی آماده باشند.

حقایق

چین، البته، بزرگترین شریک تجاری استرالیا است و در گذشته بزرگترین خریدار زغال سنگ استرالیا بود. چین همچنین تقاضای زیادی برای زغال سنگ دارد. هم برای تولید فولاد و هم برای تولید برق.

تبلیغات NFP از 6 ژانویه

اما برای درک وضعیت، مهم است که به یاد داشته باشید که همه زغال سنگ یکسان نیستند. زغال سنگ مورد استفاده برای تولید فولاد – زغال سنگ کک – کمیاب تر و گران تر است. به علاوه در استرالیا مقدار زیادی از آن وجود دارد. می توان از آن برای تولید برق استفاده کرد، اما زغال سنگ حرارتی را نمی توان برای تولید فولاد استفاده کرد. زغال سنگ حرارتی در سرتاسر جهان بسیار فراوانتر است و استرالیا نیز آن را تولید می کند. اما چین هم همینطور.

رو به وخامت و بهبود وضعیت

چین واردات زغال سنگ از استرالیا را در سال 2020 پس از اتخاذ موضع سختگیرانه در قبال کووید، به طور غیر رسمی ممنوع کرد. دولت استرالیا تحت رهبری موریسون حتی خواستار تحقیق در مورد منشا ویروس شد و انگشت اتهام را به سمت مقامات چینی نشانه رفت. از آن زمان، چین تقریباً هیچ زغال سنگ حرارتی یا کک‌سازی وارد نکرده است. قبل از اعمال این ممنوعیت، چین سالانه بیش از 9.0 میلیارد دلار زغال سنگ وارد می کرد.

دولت جدیدی در کانبرا وجود دارد و آلبانیز بازسازی روابط با پکن را در اولویت قرار داده است. او اواخر سال گذشته پس از سفر وزیر خارجه استرالیا به چین در تلاش برای بهبود روابط، با شی گفتگوی تلفنی انجام داد. اعتقاد بر این است که چین ممکن است بخشی از ممنوعیت زغال سنگ را به عنوان بخشی از گرم شدن روابط بین دو کشور لغو کند.

عوامل دیگری که باید در نظر گرفته شوند

این اولین بار نیست که این شایعه منتشر می شود. در ماه جولای، گزارش‌هایی در مطبوعات منتشر شد مبنی بر اینکه چین می‌خواهد این ممنوعیت غیررسمی را لغو کند. طبیعتاً در ماه های بعد این اتفاق نیفتاد. تفاوت این بار این است که این شایعه پس از مذاکرات سطح بالا بین دو طرف منتشر می شود.

عامل دیگر این است که چین با چالش های انرژی مواجه است. این کشور به دنبال سبزتر کردن ماتریس انرژی خود و حذف تدریجی زغال سنگ است. به ویژه با توجه به این که چین زغال سنگ قهوه ای تولید می کند که می تواند برای تولید برق استفاده شود، اما آلودگی بسیار بیشتری نسبت به زغال سنگ حرارتی ارائه شده توسط استرالیا دارد. در سال گذشته چین به دلیل مجموعه ای از عوامل مانند محدودیت های محیطی، خشکسالی و قیمت بالای سوخت های جایگزین مانند نفت به دلیل جنگ در اوکراین با محدودیت های انرژی مواجه شد.

با بازگشایی چین از کووید و انتظار می رود تقاضا برای انرژی و فولاد در ماه های آینده افزایش یابد، منطقی است که فکر کنیم چین به دنبال تامین ذغال سنگ خواهد بود. افزایش تجارت می تواند به معنای تقاضای بیشتر برای دلار استرالیا باشد که از این ارز حمایت می کند. از این گذشته، زغال سنگ کمتر از 10 درصد از کل صادرات سنگ معدن استرالیا به چین را تشکیل می دهد.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده