• خانه
 • وبلاگ
 • شاخص های فنی که هر معامله گر باید بداند

شاخص های فنی که هر معامله گر باید بداند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
شاخص های فنی که هر معامله گر باید بداند


تحلیل فنی یک جنبه اساسی از تجارت است که شامل استفاده از ابزارهای مختلف برای تجزیه و تحلیل داده های بازار و تصمیم گیری آگاهانه در معاملات است.

اندیکاتورهای فنی یکی از رایج ترین ابزارهای مورد استفاده معامله گران برای ارزیابی روند بازار و تعیین نقاط ورود و خروج برای معاملات هستند. این شاخص ها محاسبات ریاضی بر اساس قیمت و/یا حجم یک دارایی هستند و به معامله گران کمک می کنند تا روندها و الگوهای بالقوه در بازار را شناسایی کنند.

بسیاری وجود دارد شاخص های فنی موجود است و هر کدام هدف خاصی را دنبال می کند. در این مقاله برخی از محبوب ترین اندیکاتورهای فنی مورد استفاده توسط معامله گران را بررسی خواهیم کرد.

شاخص های فنی که هر معامله گر باید بداند

نمای کلی نشانگر فنی

اندیکاتور فنی ابزاری است که از داده‌های گذشته مانند قیمت‌ها، حجم و سود باز برای کمک به معامله‌گران برای پیش‌بینی روندهای آینده بازار استفاده می‌کند. این با استفاده از یک فرمول ریاضی برای ایجاد یک سری نقاط داده که می تواند با نمودار قیمت برای تجزیه و تحلیل مقایسه شود، کار می کند. با درک رفتار و روانشناسی سرمایه گذاران، این شاخص ها می توانند راهنمایی هایی را در مورد روند قیمت در آینده ارائه دهند.

انواع مختلفی از شاخص های فنی در دسترس هستند، از جمله مواردی مانند خواندن حرکت، الگوهای حجم و میانگین متحرک. با استفاده از این ابزار، معامله گران به طور بالقوه می توانند از آن سود ببرند حرکات بازار.

چرا از شاخص های فنی استفاده کنیم؟

اندیکاتورها سه نقش اصلی دارند: ارائه سیگنال های هشدار دهنده، اعتبارسنجی دیگران ابزارهای تحلیل تکنیکالو در مورد تغییرات قیمت در آینده پیش بینی کنید.

هنگامی که به عنوان یک سیگنال هشدار استفاده می شود، این اندیکاتور می تواند نیاز به بررسی دقیق تر اقدامات قیمت را نشان دهد. به عنوان مثال، اگر سرعت حرکت کند می شود، این ممکن است نشان دهنده نیاز به مراقبت برای شکست احتمالی پشتیبانی باشد. از سوی دیگر، اگر واگرایی مثبت قابل توجهی وجود داشته باشد، ممکن است نشان دهنده نیاز به جستجوی شکست مقاومت باشد.

همچنین می توان از اندیکاتورها برای بررسی صحت سایر ابزارهای تحلیل تکنیکال استفاده کرد. اگر نمودار قیمت یک شکست را نشان دهد، عبور متناظر از میانگین متحرک می تواند شکست را تأیید کند. در نهایت، برخی از معامله گران و سرمایه گذاران بر این باورند که می توان از شاخص ها برای پیش بینی حرکات آتی قیمت استفاده کرد.

شاخص های فنی که هر معامله گر باید بداند

انواع شاخص های فنی

دو نوع اصلی از شاخص های فنی وجود دارد: نوسانگرها و روکش ها.

1. اسیلاتورها

نوسانگر یک نشانگر فنی است که بین نقطه A و B به جلو و عقب حرکت می کند و معمولاً سیگنال خرید یا فروش را نشان می دهد. ویلیامز %R، استوکاستیک و شاخص قدرت نسبی (RSI) چند نمونه از اسیلاتورها هستند.

دو نوسانگر رایج وجود دارد:

شاخص پیشرو وضعیت فعلی بازار را ارزیابی می کند تا ایده ای از آنچه انتظار می رود در آینده اتفاق بیفتد ارائه دهد. معمولاً اندیکاتورهای پیشرو همراه با اندیکاتورهای عقب مانده استفاده می شوند.

اندیکاتورهای عقب مانده اندیکاتورهایی هستند که بر رویدادهای گذشته اخیر مانند MA، EMA و MACD تکیه دارند. با استفاده از دو نوسانگر در ترکیب، تجزیه و تحلیل دقیق تری از احساسات بازار به دست می آید که منجر به پیش بینی بهبود یافته تغییرات بالقوه قیمت می شود.

چرا معامله گران از اسیلاتورها استفاده می کنند؟

از آنجایی که آنها در یک محدوده کلی تعریف شده در نوسان هستند، معامله گران و سرمایه گذاران از نوسانگرها برای تعیین تغییرات قیمت در بازارهای نوسان استفاده می کنند.

اسیلاتورها روی این ایده کار می کنند که اگر حرکت تغییر کند و شروع به کند شدن کند، خریداران کمتری (اگر در روند صعودی هستند) یا فروشندگان کمتری (اگر در روند نزولی هستند) مایل به معامله با قیمت فعلی هستند. تغییر در حرکت معمولاً نشان دهنده تضعیف روند فعلی است.

اگر قیمت پس از انقضای روند قبلی جهت خود را تغییر دهد، یک نوسانگر یک معکوس روند احتمالی را نشان می دهد.

تحلیلگران فنی ممکن است استفاده از چندین نوسانگر در یک نمودار را غیر ضروری بدانند زیرا فرمول های ریاضی، عملکرد و ظاهر آنها بسیار شبیه به هم هستند.

2. لایه ها

روکش استفاده می شود نمودارهای سهام برای نمایش داده‌ها در همان مقیاس قیمت‌ها، با شاخص‌های همپوشانی که در بالای داده‌های قیمت ترسیم شده‌اند. در زیر چند نمونه از روکش ها آورده شده است.

 • VWAP لنگر انداخته
 • باندهای بولینگر
 • خروجی لوستر
 • میانگین متحرک نمایی دوگانه (DEMA)
 • میانگین متحرک بدنه (HMA)
 • ایچیموکو ابری
 • میانگین متحرک تطبیقی ​​کافمن (KAMA)
 • کانال های کلتنر
 • میانگین های متحرک
 • نوار وسط کشویی
 • پاکت های متوسط ​​متحرک
 • سهموی SAR
 • نقاط لنگر
 • کانال های قیمت
 • میانگین متحرک نمایی سه گانه (TEMA)
 • حجم برای قیمت
 • قیمت میانگین وزنی حجمی (VWAP)
 • زیگ زاگ
شاخص های فنی که هر معامله گر باید بداند

شاخص های فنی محبوب

1. خط تجمع/توزیع (خط A/D)

خط انباشت/توزیع ابزاری است که اغلب برای تخمین جریان نقدی اوراق بهادار استفاده می شود. این اندیکاتور صرفاً بر قیمت بسته شدن اوراق بهادار و محدوده معاملاتی برای دوره مشخص تمرکز دارد. اگر خط A/D روند صعودی داشته باشد، نشان دهنده افزایش علاقه خرید است، در حالی که خط A/D نزولی نشان دهنده روند نزولی است.

2. حجم ترازنامه (OBV)

مفهوم حجم در دفتر (OBV) برای اوراق بهادار در طول یک دوره اعمال می شود و جریان حجم معاملات را اندازه گیری می کند. افزایش OBV نشان دهنده افزایش علاقه خریدار برای ورود به بازار است. برعکس، اگر حجم فروش از حجم خرید بیشتر شود، کاهش OBV به معنی قیمت های پایین تر است. در نتیجه، OBV می تواند به عنوان یک نشانگر تأیید برای یک روند ادامه دار عمل کند.

3. واگرایی میانگین متحرک همگرایی (MACD)

معامله گران از واگرایی میانگین متحرک (MACD) برای نظارت بر حرکت و جهت روند استفاده می کنند که سیگنال های معاملاتی مختلفی را ایجاد می کند. اگر قیمت در حال حرکت به سمت بالا باشد، MACD بالای صفر خواهد بود، در حالی که MACD زیر صفر نشان دهنده یک فاز نزولی است.

4. میانگین جهت نشانگر (ADX)

سرمایه گذاران و بازرگانان از شاخص جهت گیری متوسط ​​(ADX) برای ارزیابی حرکت و قدرت روند استفاده کنید. اگر ADX از 40 بیشتر شود، نشان می دهد که یک روند صعودی یا نزولی قوی در پیش است. اما اگر این اندیکاتور زیر 20 باشد، نشان دهنده روند ضعیف یا عدم وجود است.

ترکیب چند شاخص فنی

تحلیلگران فنی شاخص های فنی را به صورت جداگانه تجزیه و تحلیل می کنند تا تغییرات بالقوه در رفتار هر شاخص را شناسایی کنند. رفتار برخی از شاخص های فنی به دلیل تغییرات ساختاری در بازارهای مالی مختلف قابل توجه می شود. این منجر به طیف گسترده‌ای از ترکیبات شاخص‌های فنی می‌شود که درک و استفاده از برخی از آنها پیچیده است، در حالی که برخی دیگر ساده‌تر هستند، به‌ویژه زمانی که به هر شاخص وزن داده می‌شود.

یکی از نمونه‌های ترکیب شاخص فنی، شاخص روند Commodex است که شامل انواع دیگر تحلیل تکنیکی ذهنی مانند متقاطع‌های میانگین متحرک سریع و آهسته، بهره باز، حرکت حجمی و انحلال است.

تحلیل تکنیکال بیشتری می خواهید؟

IronFX تجزیه و تحلیل فنی متخصص و دوره هایی را ارائه می دهد که به هر کسی کمک می کند تا اصول تحلیل تکنیکال را درک کند و دانش خود را گسترش دهد. نگاهی بیاندازید مدرسه IronFX منابع و شروع به خواندن وبلاگ فارکس ما کنید برای آخرین اخبار و تحلیل بازار

سلب مسئولیت:

این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.