• خانه
  • وبلاگ
  • سیاست صفر کووید پکن به اقتصاد چین آسیب رسانده است

سیاست صفر کووید پکن به اقتصاد چین آسیب رسانده است

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
سیاست صفر کووید پکن به اقتصاد چین آسیب رسانده است


سیاست چین صفر کووید به اقتصاد این کشور آسیب رسانده، تقاضای نفت را کاهش داده و به کاهش ارزش پول این کشور کمک کرده است.

تقاضا برای نفت کاهش خواهد یافت

بزرگترین مصرف کننده انرژی جهان، چین، امسال برای اولین بار در 20 سال گذشته شاهد کاهش تقاضای نفت خواهد بود. سیاست پکن در برابر کووید صفر مردم را در خانه نگه داشته و مصرف سوخت را کاهش داده است.

برای جلوگیری از قرنطینه های غیرقابل پیش بینی کووید-19، انتظار می رود صدها میلیون چینی در خانه بمانند. بسیاری در نوزدهمین جشنواره نیمه پاییز سفر می کنندهفتم سپتامبر، و همچنین آغاز ماه اکتبر برای تعطیلات هفته طلایی.

قرنطینه در مناطق کلیدی، از جمله مرکز مالی شانگهای، کاهش تقاضای نفت در چین در سه ماهه دوم و بهبود آهسته برای بقیه سال پیش‌بینی می‌شود، زیرا این کشور به سیاست‌های مقابله با کووید صفر پایبند است. بزرگترین واردکننده نفت خام جهان ممکن است مجبور شود میزان مصرف خود را کاهش دهد که این امر باعث کاهش قیمت جهانی نفت خواهد شد.

سیاست صفر کووید پکن به اقتصاد چین آسیب رسانده است

کاهش تقاضا برای بنزین، گازوئیل و سوخت جت

به گفته سان جیانان، کارشناس بخش Energy Aspects، تقاضا برای بنزین، گازوئیل و سوخت جت در چین ممکن است با 380000 بشکه در روز کاهش یابد و در سال 2022 به 8.09 میلیون بشکه در روز برسد که این اولین کاهش از سال 2002 خواهد بود. “نقطه اوج.”

در مقابل، تقاضا 450000 بشکه در روز یا 5.6 ​​درصد در سال 2021 افزایش یافت.

واردات نفت خام چین در سال جاری تاکنون 4.7 درصد کاهش یافته است که اولین کاهش در یک دوره هشت ماهه حداقل از سال 2004 است.

انتظار می رود در اوایل سه ماهه اول 23، زمانی که چین عرضه نفت خام را برای سال نو قمری آغاز می کند، واردات به شدت افزایش یابد.

در حالی که پالایشگاه‌های مستقل، که یک پنجم واردات نفت خام چین را به خود اختصاص می‌دهند، به دلیل بررسی مالیاتی فعالیت‌های خود را کاهش می‌دهند، پالایشگاه‌های دولتی در حال افزایش تولید هستند.

هنگامی که در اوایل آگوست صدها مورد کووید در سانیا، یک مقصد گردشگری مهم در جزیره گرمسیری جنوبی هاینان شناسایی شد، شانس سفر تعطیلات را افزایش نداد.

به گفته مقامات محلی در استان‌های پرجمعیت مانند هبی و هنان، انتظار می‌رود ترافیک جاده‌ای در طول جشنواره نیمه پاییز ۲۰۱۹ نسبت به سال گذشته تا ۲۰ درصد کاهش یابد.

رزروهای داخلی در طول تعطیلات 38.5٪ کمتر از 31 ام بودSt بر اساس آماری که توسط ForwardKeys گردآوری شده است، اوت نسبت به سال 2021. پیش‌بینی می‌شود رزرو پرواز در هفته طلایی نسبت به سال قبل 23.8 درصد کاهش یابد.

بر اساس داده های بایدو، ترافیک جاده ای این هفته در شهر چنگدو در جنوب غربی چین 50 درصد کمتر از سال گذشته است. چنگدو قرنطینه کووید را تمدید می کند.

طبق اعلام انرژی اسپکت سان، انتظار می رود تقاضا برای بنزین، دیزل و سوخت جت در سه ماهه چهارم نسبت به سه ماهه سوم با حدود 530 هزار بشکه در روز افزایش یابد و به 8.55 میلیون بشکه در روز برسد، اگرچه در صورت افزایش موارد ابتلا به کووید، تقاضا می تواند بیشتر کاهش یابد.

تقاضا برای سوخت جت در حال حاضر حدود 500000 بشکه در روز است که کمتر از نیمی از تقاضای 1.1 تا 1.2 میلیون بشکه در روز در روزهای قبل از همه گیری است. توسعه کلان بستگی به بازگشت به ترافیک جاده ای و تقاضای دیزل دارد.

مصرف نفت چین ممکن است امسال ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یابد و به ۸.۲ میلیون بشکه در روز برسد زیرا انتظار می‌رود افراد بیشتری پس از کنگره حزب کمونیست در اواسط اکتبر سفر کنند.

قرنطینه کووید در چنگدو و شانگهای

در 33 شهر چین، 65 میلیون نفر در حال حاضر به طور کامل یا جزئی در قرنطینه هستند. مقامات تلاش‌ها را برای مهار شیوع ویروس کرونا به موقع برای بیستمین کنگره حزب کمونیست چین در اواسط اکتبر افزایش داده‌اند.

در این کنگره که هر پنج سال یک بار برگزار می شود، انتظار می رود شی جین پینگ، رئیس حزب، سومین دوره ریاست جمهوری چین را به دست آورد.

اما چند شهر به اندازه چنگدو، مرکز استان سیچوان در جنوب غربی کشور آسیب دیده اند. موج گرما، قطع برق و قطع برق همگی اخیراً در این شهر تجربه شده است. همچنین زمین لرزه ای به بزرگی 6.8 ریشتر که روز دوشنبه این منطقه را لرزاند، 65 قربانی گرفت.

از شانگهای در اوایل سال جاری، این شهر همچنین بزرگترین شهر چین است که مشمول محدودیت‌های کووید است. قرنطینه در ابتدا قرار بود فقط هفت روز طول بکشد، اما تمدید نامحدود باعث افزایش احساس ترس و وحشت در بین بسیاری از ساکنان شده است.

سیاست صفر کووید پکن به اقتصاد چین آسیب رسانده است

قرنطینه صفر کووید به اقتصاد چین آسیب زده است

قرنطینه شانگهای و سایر مناطق کشور برای مهار شیوع گسترده کووید-19 باعث بسته شدن کارخانه‌ها، مسدود شدن جاده‌ها و کاهش مصرف شده است. این نگرانی ها را در مورد اختلالات بیشتر در زنجیره تامین جهانی افزایش داده است. در نتیجه، فعالیت های اقتصادی در چین در ماه آوریل به شدت کاهش یافت. اقتصاد چین نیز در ماه ژوئیه نشانه‌هایی از کندی را نشان داد زیرا سیاست‌های فوق‌العاده سخت‌گیرانه پکن در برابر کووید صفر به اقتصاد آسیب می‌زند و بر خرده‌فروشی و تولید صنعتی تأثیر گذاشته است. با وجود سیاست‌های سایر کشورها در مورد کووید-19، استراتژی عدم تحمل پکن بر ریشه‌کنی کامل ویروس به هر قیمتی تمرکز دارد.

اکنون پیش‌بینی می‌شود که اقتصاد چین به هدف رشد رسمی خود در حدود 5.5 درصد برای سال 2022 دست یابد.

اداره آمار گفت که تضعیف فعالیت های تولیدی به دلیل کاهش شدیدتر تولید و تقاضا بوده است. شیوع کووید، که مکان هایی را در سراسر کشور درگیر کرده است، برخی از کارخانه ها را مجبور به کاهش یا حتی توقف تولید کرده است.

فعالیت در بخش خدمات به دلیل شیوع بیماری کاهش یافت. 19 صنعت از 21 صنعت از جمله حمل و نقل هوایی و پذیرایی با کاهش فعالیت های تجاری مواجه بوده اند.

سفارشات صادراتی جدید نیز در ماه آوریل کاهش یافت، در حالی که سفارشات جدید دریافتی در آوریل با سرعت بیشتری کاهش یافت که نشان دهنده کاهش تقاضای داخلی است.

به گفته بسیاری از شرکت ها، چالش های لجستیک و حمل و نقل بدتر شده است. برخی از آنها در تهیه مواد اولیه و اجزاء و مشکلات دیگر از جمله فروش کم کالاهای نهایی و موجودی های انباشته مشکل داشتند.

از آنجایی که مقررات کووید حرکت را محدود می‌کرد، فعالیت‌های ساخت‌وساز گسترش یافت اما با سرعت کمتر. رئیس جمهور شی جین پینگ خواستار تلاش همه جانبه برای افزایش هزینه های زیرساختی شده است و گفته است که این سنگ بنای پیشرفت اجتماعی و اقتصادی است. علاوه بر این، اقتصاددانان انتظار دارند که هزینه های زیرساختی برای تحریک رشد حیاتی باشد.

قرنطینه کووید در چین و یوان

بازارهای مالی در شانگهای شروع به احساس اثرات سیاست Covid Zero چین کرده اند و این شهر برای اولین بار موقعیت خود را به عنوان بزرگترین مرکز تجارت ارز خارجی از دست داده است.

بر اساس گزارش اداره ارز دولتی، شانگهای در ماه آوریل معاملات ارزی کمتری نسبت به پکن انجام داد و در میان 36 استان و شهرداری چین در رتبه دوم قرار گرفت. این کاهش اثر منفی دیگری از قرنطینه های شدید را نشان می دهد. این می تواند به عنوان یک مطالعه موردی برای اثرات بالقوه محدودیت های حرکتی در پکن و سایر شهرهای بزرگ چین با افزایش موارد کووید مورد استفاده قرار گیرد.

قرنطینه تأثیر عمده‌ای بر فعالیت‌های اقتصادی داشته است، به گونه‌ای که پوشش معمول شرکت‌ها، خرید و فروش ارزها به شدت آسیب دیده است.

محدودیت‌های طولانی مدت کووید به چشم‌انداز اقتصادی چین آسیب رسانده و بانک‌هایی مانند UBS Group AG و Goldman Sachs Group Inc را بر آن داشته تا پیش‌بینی رشد خود را برای سال جاری کاهش دهند. در نتیجه، اقتصاد شانگهای به شدت آسیب دید.

اختلال در معاملات ارز به سختی می توانست در زمان بدتری رخ دهد. یوان به دلیل نگرانی در مورد اقتصاد آسیب دیده از کووید، که منجر به خروج از بازارهای مالی این کشور شد، سقوط کرد. همچنین به دلیل افزایش شکاف سیاست پولی با ایالات متحده کاهش یافت.

طبق محاسبات انجام شده توسط بلومبرگ با استفاده از داده‌های سیستم مبادلات خارجی چین، میانگین حجم روزانه معاملات نقدی دلار-یوآن در بازار مبادلات در ماه آوریل به 26 میلیارد دلار کاهش یافت. دولت همچنین با توجه به کاهش تجارت، هزینه های معاملات ارز را برای مشاغل کوچکتر حذف کرد.

این کاهش سرعت ممکن است برای این شهر که می خواهد تا سال 2025 به یک مرکز مالی جهانی تبدیل شود و ارزش کل تراکنش های مالی را به نزدیک به 2.8 تریلیون یوان (419 تریلیون دلار) در سال افزایش دهد، نوید خوبی نخواهد داشت.

یوان چین در حال سقوط است

با توجه به الف فایننشال تایمز در اواسط سپتامبر، یوان در مسیر بزرگترین کاهش سالانه خود در برابر دلار قرار دارد.

سقوط شدید یوان در زمان حساسی برای حزب کمونیست چین با نزدیک شدن به اجلاس رهبری در اکتبر رخ می دهد. رئیس جمهور شی جین پینگ احتمالا برای سومین دوره ریاست جمهوری خود را به دست خواهد آورد و ریاست جمهوری خود را برای پنج سال دیگر تمدید خواهد کرد.

فروش سال جاری، که از زمانی آغاز شد که سیاست سختگیرانه شی جینپینگ در برابر کووید-صفر، مرکز مالی شانگهای را مجبور به قرنطینه دو ماهه در آوریل کرد، سیاستگذاران را بر آن داشت تا بیشتر صحبت کنند. همچنین در هفته های اخیر با تقویت دلار در برابر طیف وسیعی از همتایان بین المللی بدتر شده است.

تحلیلگران و اقتصاددانان هشدار داده اند که احتمال کاهش ارزش بیشتر وجود دارد. یکی از دلایل افزایش مداوم نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا و ادامه سیاست پولی تطبیقی ​​بانک مرکزی چین خواهد بود.

مقامات تلاش کردند افت یوان را کنترل کنند و بانک خلق چین حد وسط باند معاملاتی دلار یوان را در پایین ترین سطح خود در دو سال گذشته قرار داد.

علاوه بر این، حداقل مقدار ذخایر ارزی را که بانک ها باید نگه دارند کاهش داد و شرط بندی در برابر دلار را کمی جذاب تر کرد. این کاهش‌ها معمولاً در مواقعی انتخاب می‌شوند که پکن می‌خواهد از RMB بدون دخالت مستقیم در بازار ارز حمایت کند.

رهبران چین از ارز خود دفاع کرده و نسبت به تجارت کاهش آن هشدار داده اند. پکن به طور دوره‌ای از طیف وسیعی از اقدامات غیرمستقیم برای تقویت نرخ ارز در دوره‌های ضعیف قبلی استفاده کرده است، که استفاده از کاهش رنمینبی را به چالشی تبدیل کرده است.

Liu Guoqiang، معاون فرماندار PBoC، به خبرنگاران گفت که پیش‌بینی نرخ دقیق مبادله یوان دشوار است، اما خوب است که شاهد نرخ ارز معقول و ثبات بازار باشیم.

یکی از دلایل سقوط یوان افزایش شکاف سیاست پولی بین آمریکا و چین بود.

با وجود پیش‌بینی‌ها مبنی بر کاهش بیشتر نرخ ارز، بسیاری انتظار ندارند که به اندازه نرخ ین ژاپن کاهش یابد.

سلب مسئولیت: این اطلاعات مشاوره سرمایه گذاری یا توصیه سرمایه گذاری در نظر گرفته نمی شود، بلکه یک ارتباط بازاریابی است. IronFX مسئولیتی در قبال داده ها یا اطلاعات ارائه شده توسط اشخاص ثالث، ارجاع شده یا لینک شده، در این ارتباط ندارد.

اشتراک گذاری:

سیاست صفر کووید پکن به اقتصاد چین آسیب رسانده است
سیاست صفر کووید پکن به اقتصاد چین آسیب رسانده است