• خانه
  • وبلاگ
  • در سمپوزیوم جکسون هول چه اتفاقی خواهد افتاد؟

در سمپوزیوم جکسون هول چه اتفاقی خواهد افتاد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ


بازارها با نفس بند آمده منتظرند تا بشنوند پاول، رئیس فدرال رزرو، در جریان ارائه خود در سمپوزیوم جکسون هول چه خواهد گفت. این رویداد از امروز آغاز می شود و تا شنبه ادامه می یابد، با انبوهی از سخنرانان که می توانند بازارها را کمی تکان دهند. اما ستاره نمایش قطعا سخنرانی پاول خواهد بود که به طور آزمایشی برای جمعه برنامه ریزی شده است.

دیدگاه های متضاد

مسئله این است که دو گزینه وجود دارد که می تواند از سخنرانی پاول بیرون بیاید و هر دو می توانند کلیدی برای چگونگی رفتار بازارها در ماه آینده باشند. و شاخص های کمی وجود دارد که انتظارات را به نفع یکی یا دیگری متمایل کند، بنابراین وقتی او صحبت می کند، واکنش بازار نسبتاً قوی می تواند وجود داشته باشد.

بخش اول این است که با افزایش شدید فدرال رزرو، در نقطه‌ای از این سرعت باید ابتدا کاهش یابد. بعدی تعلیق سیاست سخت‌گیری و سپس شل شدن فرضی خواهد بود. این فرآیند به عنوان “محور” فدرال رزرو شناخته می شود.

تا بفهمم قراره چی بگه

برخی از مقامات فدرال رزرو گفتند که معتقدند نرخ بهره در حال نزدیک شدن به نرخ خنثی است که دیروز در مورد آن صحبت کردیم. این سمپوزیوم یک پلت فرم عالی برای شروع به ارائه این ایده به بازارها ارائه می دهد که انقباضات در شرف پایان است. جکسون هول در گذشته محل این تغییرات بوده است، بنابراین مطمئناً یک عنصر سابقه وجود دارد.

از سوی دیگر، پاول می تواند تاکتیک کاملا متفاوتی را در پیش بگیرد. او در گذشته اشاره کرده است که معتقد است تورم ناشی از «قابلیت اطمینان» بانک‌های مرکزی برای مبارزه با تورم است. این یک دیدگاه رایج در بین بانک‌های مرکزی این روزها است و احتمالاً توسط بسیاری از اعضای دیگر FOMC نیز مشترک است.

توضیح نظرات

احتمالاً به همین دلیل است که بسیاری در چند هفته گذشته اصرار داشتند که فدرال رزرو به افزایش نرخ بهره ادامه دهد، حتی با وجود خطر رکود. ایده این است که اگر بازار فکر کند که فدرال رزرو در مبارزه با نرخ های بالاتر تزلزل خواهد کرد، آنگاه نرخ ها به افزایش خود ادامه خواهند داد. به همین دلیل حفظ «اعتماد» به فدرال رزرو با اصرار بر ادامه افزایش نرخ بهره مهم است.

بعید است که هیچ نشانه ای مبنی بر اینکه فدرال رزرو در نشست بعدی خود چقدر افزایش می دهد وجود ندارد. با توجه به اینکه داده های CPI در دوره وقفه قبل از جلسه منتشر می شود، بعید است که فدرال رزرو در این مرحله واقعاً بداند که 50bps یا 75pbs مناسب است.

واکنش بالقوه بازار

سوالی که مطرح می شود این است که آیا فدرال رزرو تا پایان سال به افزایش خود ادامه خواهد داد یا اینکه زمانی قبل از آن به اوج خود خواهد رسید. به نظر می رسد بازار در سناریوی دوم قیمت گذاری می کند، حتی پیش بینی کاهش نرخ ها در سه ماهه اول سال آینده. این در پاسخ به پیش‌بینی اکثر اقتصاددانان یک رکود رسمی در سال 2023 است.

اگر پاول اصرار داشته باشد که نرخ بهره همچنان به افزایش خود ادامه خواهد داد، آنگاه این می تواند انتظارات مربوط به “پیوت” را به سمت جلو سوق دهد و به عنوان یک رویداد ریسکی در نظر گرفته شود. از سوی دیگر، اگر پاول در مورد کاهش سرعت نرخ بهره صحبت کند، می تواند به عنوان یک احتمال ریسکی تلقی شود.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم. اکنون حساب Orbex خود را باز کنید.