• خانه
  • وبلاگ
  • داده های ایالات متحده و روایت کاهش تورم

داده های ایالات متحده و روایت کاهش تورم

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
داده های ایالات متحده و روایت کاهش تورم


تحلیل بنیادی

پس از ماه ها افزایش تورم از هدف فدرال رزرو، انتشارات اخیر روند متفاوتی را نشان می دهد. داده های ماهانه CPI ایالات متحده در ماه دسامبر، کاهش قیمت ها را نشان می دهد که تا حد زیادی تحت تاثیر قیمت انرژی بوده است. دیروز قیمت تولیدکننده بسیار منفی تر از حد انتظار بود.

اگر تورم بد است، برعکس آن خوب است، درست است؟ نه چندان نقطه مقابل تورم، کاهش تورم است و می تواند به اندازه تورم برای اقتصاد مضر باشد. به خصوص در مورد ایالات متحده، که در آن فدرال رزرو هرگز با تورم سریع مقابله نکرده است. تورم بالا، بله؛ اما هیچ ابرتورمی، مانند آنچه در اروپا در قرن گذشته تجربه شد، وجود نداشت. چیزی که فدرال رزرو با خارج شدن ایالات متحده از استاندارد طلا با آن روبرو شد، حملات تورم بود. و به این ترتیب، فدرال رزرو بیشتر نگران کاهش تورم است تا تورم.

علائم هشدار دهنده

در عوض، برای معامله گران، کاهش تورم یک علامت هشدار مهم است. افزایش فعالیت های اقتصادی معمولاً منجر به افزایش قیمت ها می شود. برعکس، کاهش سرعت فعالیت اقتصادی معمولاً به کاهش تورم تبدیل می شود. با نگاهی به داده‌های دیروز، PPI کاهش‌دهنده غافلگیرکننده همراه با افت غافلگیرکننده خرده‌فروشی و تولید صنعتی بود. انتظار می رفت داده ها منفی باشد، اما بسیار منفی تر از حد انتظار بود.

انتظار می‌رود در داده‌های آتی که اواخر امروز و فردا در مورد بزرگترین مؤلفه اقتصاد ایالات متحده یعنی مسکن منتشر می‌شود، روحی مشابه وجود داشته باشد. قیمت خانه در جایگاه دوم قرار گرفته است زیرا افزایش نرخ بهره خرید خانه را بسیار گران‌تر کرده است. اما طی چند هفته گذشته، نرخ بهره از جمله میانگین نرخ وام مسکن کاهش یافته است.

پیش بینی ها چیست

با وجود هزینه های کمتر خرید، پیش بینی می شود مسکن های جدید به کاهش خود ادامه دهند، پیش بینی می شود 1.36 میلیون در مقایسه با 1.43 میلیون در ماه نوامبر. به طور معمول، خانه‌ها در طول زمستان کندتر فروخته می‌شوند، اما کاهش پیش‌بینی‌شده بسیار سریع‌تر از آنچه برای فصل معمول است است. همچنین انتظار می رود فروش خانه های موجود از 4.09 میلیون در نوامبر به 3.96 میلیون کاهش یابد.

به دنبال آخرین اطلاعات، دلار در برابر سایر جفت ها کاهش یافت زیرا بازده اوراق قرضه آمریکا به پایین ترین سطح خود از سپتامبر گذشته رسید. دلار در بدترین سطح خود از ماه می سال گذشته بود. که ما را به واکنش بالقوه فدرال رزرو برمی گرداند.

به کدام سمت می رویم؟

این تغییر در روند قیمت ها در بحبوحه بحث های بازار در مورد اینکه آیا فدرال رزرو نرخ ها را افزایش می دهد و آنها را بالا نگه می دارد، یا چرخشی رخ می دهد و فدرال رزرو نرخ ها را کاهش می دهد، رخ می دهد. به طور سنتی، فدرال رزرو در کاهش نرخ بهره برای جلوگیری از کاهش تورم احتمالی بسیار سریعتر از افزایش نرخ برای مقابله با تورم بوده است. به هر حال، فدرال رزرو می خواهد مقداری تورم (کنترل شده) داشته باشد.

در حال حاضر، کاهش تورم در اعداد سرفصل CPI و PPI که شاخص های کلیدی مورد استفاده فدرال رزرو برای تعیین نرخ ها نیستند، نشان داده شده است. برخی از نوسانات در تورم اصلی قابل درک است، به خصوص که فدرال رزرو تلاش می کند تورم را کاهش دهد. اما اگر این اولین نشانه‌ای باشد که نشان می‌دهد اعداد منفی تورم به حالت عادی تبدیل می‌شوند، می‌تواند شانس کاهش نرخ بهره توسط فدرال رزرو را در آینده نزدیک افزایش دهد.

پست داده های ایالات متحده و داستان کاهش تورم اولین بار در وبلاگ تجارت فارکس Orbex ظاهر شد.