خرید طلا وارد رکود شد ایده خوب یا بد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
خرید طلا وارد رکود شد ایده خوب یا بد؟


یکی از ویژگی های جذاب سرمایه گذاری در طلا این است که ارزش خود را به ویژه در زمان بحران حفظ می کند. برای هزاران سال منبع اصلی ارزش بوده است. صرف نظر از کریپتو، احتمالا بهترین پناهگاه امن برای آینده باقی خواهد ماند. به نظر می‌رسد خرید طلا قبل از رکود بی‌معنی است، درست است؟ خوب، مانند همه چیز در بازار، کمی پیچیده تر است.

دلایل خوبی برای نگهداری طلا در مواقع آشفتگی اقتصادی و عدم اطمینان وجود دارد. اکثر برنامه ریزان مالی توصیه می کنند که حداقل مقدار کمی از فلزات گرانبها را به عنوان پس انداز به شکلی ذخیره کنید. اما وضعیت معامله گران کمی متفاوت است. این سوال که «آیا باید مقداری طلا برای یک روز بارانی جمع کنم؟» با «آیا به امید کسب سود در ماه‌های آینده اکنون یک دسته طلا بخرم؟» نیست.

چقدر باید نگران رکود بود؟

اولین چیز اول: اکثر معامله گران طلای فیزیکی نمی خرند. با توجه به تغییر نسبتاً آهسته قیمت کالا، اکثر معامله گران از مشتقه استفاده می کنند. این شامل CFD های رو به رشد محبوب می شود. این به قیمت طلا در بورس بستگی دارد و مالکیت واقعی طلا نیست. که برای تجارت عالی است زیرا نقدینگی را به حداکثر می رساند. اما این به معنای به حداکثر رساندن ریسک نیز هست که برعکس نقطه امن فروش طلا است.

البته، اگر یک سقوط بزرگ و یک سقوط گسترده در بازار وجود داشته باشد که ما را در Mad Max بر سر دنیای نفت بجنگیم، داشتن طلای فیزیکی مفیدتر خواهد بود. اما این یک سناریوی دور از ذهن نیست که به ما به عنوان معامله‌گران کمک کند. آنچه که ما واقعاً می خواهیم بدانیم این است که آیا قیمت طلا در مسیر رکود احتمالاً بالا یا پایین می رود و در دوران رکود چگونه رفتار می کند.

بهره گیری از رکود

از لحاظ تاریخی، بین طلا و اقتصاد همبستگی معکوس وجود داشته است. این بدان معناست که وقتی اقتصاد ضعیف عمل می کند، قیمت طلا بالا می رود. و بالعکس. اما چند نکته در این مورد وجود دارد. طلا تمایل به افزایش دارد قبل از تورم انجام می شود و زمانی که انتظار می رود تورم مهار شود، معکوس می شود. رکود یکی از راه های کاهش تورم است.

نااطمینانی بازار می تواند دلار را بالاتر ببرد و بر طلا نیز تاثیر بگذارد. بنابراین، کاهش اشتهای ریسک به طور کلی به طلا کمک نمی کند زیرا همتای آن نیز در حال افزایش است. اما رکود یک دوره عدم اطمینان نیست. این زمانی است که بازار می داند اوضاع رو به کاهش است. این زمانی است که طلا معمولاً شروع به افزایش می کند.

همه رکودها یکسان نیستند

رکود معمولا پس از یک دوره رشد اقتصادی رخ می دهد. اما شرایط فعلی تا حدودی متفاوت است، زیرا رکودی که سال آینده انتظار می‌رود در بحبوحه بهبودی همه‌گیر ناشی از هزینه‌های هنگفت رخ می‌دهد. در واقع، انتظارات از رکود تا حد زیادی مبتنی بر تشدید سیاست های پولی برای خروج این “پول اضافی” از گردش است. این سناریویی نیست که دهه ها در بازارها اجرا شده باشد، بنابراین رفتار اخیر طلا در دوران رکود ممکن است راهنمای دقیقی نباشد.

معمولا در ابتدای رکود، بحران نقدینگی در بازارها وجود دارد. این امر بانک‌های مرکزی را وادار می‌کند تا دریچه‌های پول را باز کنند، نرخ بهره را کاهش دهند و ارز را تضعیف کنند. اما با سه برابر شدن تورم یا حتی پنج برابر شدن اهداف سیاستی، بانک‌های مرکزی ممکن است آنقدر سریع شروع به کاهش نکنند، یعنی یک رکود طولانی‌تر اما در جایی که دلار قوی باقی بماند. این می تواند از پویایی معمول افزایش ارزش طلا در اوایل دوره رکود جلوگیری کند.

استراتژی خود را در مورد عملکرد طلا با Orbex آزمایش کنید – اکنون حساب خود را باز کنید.