• خانه
  • وبلاگ
  • تولید ناخالص داخلی بریتانیا Q4: اجتناب از رکود؟

تولید ناخالص داخلی بریتانیا Q4: اجتناب از رکود؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تولید ناخالص داخلی بریتانیا Q4: اجتناب از رکود؟


فردا مجموعه ای از داده های بریتانیا در آستانه باز شدن بازار وجود دارد. اما مهم ترین آن احتمالاً اولین نگاه به داده های تولید ناخالص داخلی در سه ماهه گذشته است. این می تواند مثال تعیین کننده ای برای BOE و حتی برای سیاست های دولت باشد و می تواند نحوه عملکرد پوند را در آینده نزدیک تعیین کند.

در ماه اکتبر، BOE و دولت اعتراف کردند که کشور در حال حاضر در رکود بوده است، اگرچه به تعریف فنی نرسیده است. این پس از آن بود که سه ماهه سوم رشد تولید ناخالص داخلی منفی را نشان داد و انتظار می رفت که سه ماهه چهارم نیز همین روند را نشان دهد. با این حال، داده های قابل مقایسه وضعیتی تا حدودی غیرعادی ایجاد می کند که می تواند منجر به اجتناب فنی کشور از رکود شود.

همه چیز در مورد مقایسه است

اجماع انتظارات این است که بریتانیا تولید ناخالص داخلی اولیه سه‌ماهه چهارم را 0.1 درصد گزارش می‌کند سه ماه یکبار، در مقایسه با -0.3٪ در سه ماهه سوم. اما بر اساس سال به سال، انتظار می رود کاهش قابل توجهی وجود داشته باشد. پیش‌بینی می‌شود تولید ناخالص داخلی سالانه 0.2 درصد در مقایسه با 1.9 درصد قبلی باشد. این عملاً رکود است.

اینجاست که داده های قابل مقایسه وارد می شوند. با کاهش فعالیت اقتصادی در سه ماهه قبل، یک “اصلاح” کوچک ممکن است شامل قرائت مثبت در سه ماهه آخر باشد. اما افزایش 0.1 درصدی پس از انقباض 0.3- درصدی همچنان نشان دهنده روند نزولی است. در همین حال، مقایسه سال به سال با سه ماهه آخر سال 2021 است که شاهد بازگشت قوی بود زیرا آخرین نوع نگران کننده کووید، omicron، منجر به قرنطینه مجدد یا محدودیت های قابل توجهی در فعالیت های اقتصادی نشد. این نیز قبل از جنگ در اوکراین بود که قیمت انرژی را افزایش داد و به فعالیت صنعتی آسیب رساند.

و اعتصابات اثر خود را دارد

با صحبت از فعالیت صنعتی و فعالیت اقتصادی به طور گسترده تر، در ماه آخر سه ماهه گذشته شاهد افزایش اعتصابات در چندین بخش بودیم. کارگران بارانداز ماه ها اعتصاب کرده بودند، اما تصور می شد که اعتصابات راه آهن تأثیر بیشتری بر فعالیت های اقتصادی داشته باشد.

تولیدات تولیدی ماه دسامبر نیز فردا منتشر می شود که انتظار می رود کاهش بیشتری در فعالیت ها نشان دهد. انتظار می رود تولید ماهانه کاهش -0.2٪ در مقایسه با -0.5٪ قبل. انتظار می‌رود تولید سالانه در مقایسه با -5.9 درصد قبلی به 6.0- درصد کاهش یابد.

تورم تسلیم نمی شود

افزایش هزینه های زندگی به طور طبیعی باعث می شود که کارگران دستمزد بالاتری را طلب کنند. اما دستمزد بیشتر باعث افزایش قیمت کالاها می شود که تورم را نیز در پی خواهد داشت. این یک نگرانی مداوم برای BOE است زیرا با وجود افزایش نرخ بهره به بالاترین سطح از زمان بحران بزرگ مالی، تورم همچنان دو رقمی است.

برای تشدید مشکل، کاهش سرعت تولید صنعتی که با کنار گذاشتن ابزار توسط کارگران اتفاق می‌افتد نیز به افزایش تورم کمک می‌کند. همچنین به کند کردن اقتصاد کمک می کند و اقداماتی را که BOE می تواند برای کاهش تورم انجام دهد محدود می کند. اعتصاب بریتانیا می تواند فشارهای تورمی را پایین نگه دارد و پوند را بیشتر تضعیف کند. که به افزایش تورم نیز کمک می کند.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده