• خانه
  • وبلاگ
  • تولید ناخالص داخلی بریتانیا: کابل به سمت آب های ناآرام می رود

تولید ناخالص داخلی بریتانیا: کابل به سمت آب های ناآرام می رود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تولید ناخالص داخلی بریتانیا: کابل به سمت آب های ناآرام می رود


نخست وزیر سوناک در پایان سال با چالش های فزاینده ای مواجه است. اعتصابات ماه ها در بخش های مختلف ادامه دارد، اما اخیراً به دلیل مبارزه کارگران با هزینه های زندگی بالاتر، شدیدتر شده است. اما این موضوع دیگری را باز می کند که می تواند برای BOE دردسرساز باشد: مارپیچ بین هزینه و دستمزد. که با حرکت بریتانیا از رکود تورمی به رکود کامل می تواند بدتر شود.

مارپیچ در دستمزدها و قیمت ها می تواند منجر به تورم شدید و بی ثباتی اقتصاد شود و بانک مرکزی از آن بیم دارد. این زمانی است که قیمت‌ها افزایش می‌یابد و باعث می‌شود کارگران خواستار دستمزدهای بالاتری شوند، به این معنی که کالاها و خدمات هزینه بیشتری برای تولید دارند، تورم را افزایش می‌دهند و این چرخه دوباره تکرار می‌شود. اتحادیه های اعتصابی تاکنون توانسته اند به توافقاتی در مورد افزایش دستمزد دست یابند که حداقل با تورم سالانه مطابقت داشته باشد یا بیشتر از آن باشد. در حالی که این به کارگران کمک می کند تا با بحران هزینه زندگی کنار بیایند، فشار بیشتری را بر امور مالی کشور وارد می کند.

چیزی باید بدهد

بر اساس آخرین گزارش CBI، سرمایه گذاری تجاری در بریتانیا هنوز 9 درصد نسبت به سطوح قبل از همه گیری کاهش یافته است. این گزارش همچنین پیش‌بینی می‌کند که بهره‌وری زیر سطح ۲۰۱۹ و تا سال ۲۰۲۴ باقی خواهد ماند. تورم، اختلاف بین پول زیاد و/یا تولید بسیار کم است. در حالی که BOE می تواند با کاهش عرضه پول با نرخ بهره و QT بالاتر، تورم را برطرف کند، اگر بهره وری افزایش نیابد، این تورم ممکن است پایدار بماند.

اما با توجه به عدم قطعیت های کلان (سیاست BOE، امور مالی دولت، اختلافات با اتحادیه اروپا، هزینه های انرژی) کسب و کارها برای سرمایه گذاری مردد هستند. و کسانی که سرمایه گذاری می کنند، با افزایش نرخ بهره توسط BOE، دریافت منابع مالی گران تر می شود. اگر اعتصابات موفق شوند و دستمزدها افزایش یابد، که منجر به افزایش بیشتر قیمت شود، ممکن است BOE حتی در تشدید انقباضات تهاجمی تر عمل کند. که به نوبه خود باعث می شود کسب و کارها تمایل کمتری به سرمایه گذاری داشته باشند.

یک نقطه روشن در تاریکی

به گفته CBI، سناریو رکود تورمی است که کمی خوش بینانه تر از BOE بود که می گفت بریتانیا در رکود است. دو چهارم رشد منفی برای برآورده شدن تعریف فنی رکود مورد نیاز است. تا کنون Q3 منفی است، به این معنی که اگر Q4 منفی باشد، بریتانیا تعریف فنی را برآورده خواهد کرد.

بریتانیا ارقام تولید ناخالص داخلی خود را برای سه ماه منتهی به اکتبر گزارش خواهد کرد که انتظار می رود 0.4 درصد باشد، که به طور قابل توجهی بهتر از -0.6 درصد قبلی است. این اولین قرائت مثبت در دو ماه گذشته خواهد بود، که نشان می دهد حداقل اولین ماه از سه ماهه سه ماهه چهارم نسبتاً بهتر است.

داده های اساسی

با این حال، انتظار می‌رود رشد تولید ناخالص داخلی ناشی از کاهش واردات باشد که به معنای کسری تجاری کمتر است. و بیشتر آن احتمالاً به دلیل کاهش هزینه های واردات سوخت است زیرا قیمت برنت در ماه اکتبر شروع به کاهش کرد.
این بدان معناست که اگرچه بهبودی وجود دارد، اما در هیچ یک از عوامل اصلی نگران کننده اقتصاد نیست و دلیلی برای پیش بینی وضعیت تیره برای پوند ایجاد نمی کند. با توجه به اینکه تورم همچنان دو رقمی است (و در حال افزایش است)، اسپرد نرخ های بهره واقعی در کابل احتمالاً به گسترش خود ادامه خواهد داد و بر نمودارها فشار وارد می کند.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده