• خانه
  • وبلاگ
  • تولید ناخالص داخلی آلمان، CPI اسپانیا و آیا اروپا می تواند از رکود جلوگیری کند؟

تولید ناخالص داخلی آلمان، CPI اسپانیا و آیا اروپا می تواند از رکود جلوگیری کند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تولید ناخالص داخلی آلمان، CPI اسپانیا و آیا اروپا می تواند از رکود جلوگیری کند؟


گلدمن ساکس یکی از آخرین بانک های بزرگی است که انتظارات خود را برای منطقه یورو در سال آینده افزایش داده است. پیش از این انتظار داشت که اقتصاد اشتراک گذاری در نیمه اول سال وارد رکود شود. این پیش بینی اکنون نشان می دهد که انتظار می رود منطقه یورو از رکود اقتصادی جلوگیری کند و در هر یک از دو سه ماهه اول 0.1 درصد رشد کند.

چشم انداز بازار سه ماهه اول 2023 بین بنر متنی

تجدیدنظر در انتظارات مبتنی بر کاهش چشمگیر قیمت گاز طبیعی در پاییز و بازگشایی زودتر از حد انتظار چین بود. هوای گرم در چند هفته گذشته خوش‌بینی بیشتری را ایجاد کرده است که اروپا از بحران انرژی در زمستان امسال اجتناب خواهد کرد، زیرا آلمان توانسته است عرضه گاز طبیعی را بازگرداند. علاوه بر این، فرانسه برخی از نیروگاه های هسته ای خود را دوباره راه اندازی کرد و به این کشور اجازه داد تا بار دیگر به یک صادرکننده خالص تبدیل شود.

فضای بیشتری برای بانک مرکزی اروپا؟

با توجه به اینکه تورم به سختی دو رقمی است، فشار زیادی بر بانک مرکزی اروپا برای بازگرداندن قیمت ها به یک سطح وجود دارد. بانک مرکزی اروپا انتظار دارد تورم در سه سال آینده بالاتر از هدف باقی بماند. با این حال، تورم بالا وضعیت قابل قبولی نیست که در بریتانیا دیده می شود. تورم در بریتانیا زودتر از منطقه یورو شروع به افزایش کرده است و یک سری اعتصابات را در سراسر کشور به راه انداخته است که تهدید می کند کشور را بیشتر به سمت رکود سوق دهد یا بر فشارهای تورمی بیفزاید.

اقدامات صنعتی در اروپا وجود داشت، با برخی از شرکت ها که امتیازات دستمزد را ارائه می کردند. اما از آنجایی که مردم می بینند که قدرت مخارج آنها در یک دوره زمانی طولانی کاهش می یابد، آشفتگی نیروی کار که در بریتانیا دیده می شود (مانند بحران انرژی قبل از آن) می تواند پیش نمایشی از آنچه می تواند در این زمستان و بهار در اروپا رخ دهد باشد.

فقط اروپا نیست

در همین حال، بانک جهانی پیش‌بینی رشد خود را در سال جاری تقریباً به نصف کاهش داده است. پیش از این پیش بینی می شد اقتصاد جهانی 3.0 درصد رشد کند، اما اکنون تنها 1.7 درصد رشد خواهد داشت. بخش مهمی از بدبینی ها در مورد چشم انداز مربوط به چین است که انتظار می رود شروع سال سختی داشته باشد. اروپا یکی از صادرکنندگان عمده به چین است و همچنین برای مواد به آن متکی است. می‌توان انتظار داشت که اختلال مداوم در دومین اقتصاد بزرگ جهان در حال گسترش کووید باشد که بر اروپا نیز تأثیر بگذارد.

همچنین انتظار می رود آمریکا در نیمه اول سال رشد ضعیفی داشته باشد. همه اینها با هم ترکیب شده و بانک مرکزی اروپا را در موقعیت دشواری قرار داده است، زیرا نمی‌خواهد مسئول سقوط اروپا در رکود باشد، حتی اگر فقط از نظر فنی باشد. اما برای تورم باید کاری کرد.

هسته ای که اهمیت دارد

بیشتر تورم کلی را می توان به افزایش هزینه های انرژی نسبت داد. اکنون که قیمت گاز طبیعی در حال کاهش است، CPI اصلی نیز باید کاهش یابد. اما تورم اصلی، تورمی که برای بانک مرکزی اروپا مهم است، در واقع به افزایش خود ادامه داد. اگر بانک مرکزی اروپا نیاز به افزایش بیشتر نرخ بهره برای تحت کنترل درآوردن آن داشته باشد، این می تواند باد مخالف بیشتری را برای اقتصاد ایجاد کند.

رشد سالانه تولید ناخالص داخلی آلمان به 1.8 درصد خواهد رسید.از 2.6% ثبت شده در سال 2021 کاهش یافته است. در همین حال، انتظار می‌رود که CPI سالانه اصلی اسپانیا برای دسامبر تایید شود که از 6.3% در نوامبر به 6.9% افزایش یابد.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده