تورم کاهش می یابد: پایان افزایش ها؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تورم کاهش می یابد: پایان افزایش ها؟


دیروز، بریتانیا شاهد کاهش تورم بیش از انتظار تحلیلگران بود. این آخرین گزارش در چندین کشور برای همین است. در اوایل هفته، کانادا کاهش غیرمنتظره بزرگی در تورم گزارش کرد و به محدوده هدف بازگشت. تورم در ایالات متحده و استرالیا نیز کمتر از حد انتظار بود. یکی از موارد عجیب – و شاید به این دلیل که این رقم سه ماهه بود – نیوزلند بود، جایی که تورم کمی از انتظارات پیشی گرفت.

پاورقی وبلاگ برنامه تلفن همراه EN

پس آیا ما شاهد یک روند جهانی هستیم؟ (که ممکن است مربوط به انتشار CPI ژاپن در فردا و جلسات بانک مرکزی بزرگ در اواخر این ماه باشد.) اگر چنین است، عوامل چیست؟ آیا می‌توان انتظار نتایج مشابهی را در آینده داشت؟ یا اینکه عملکرد ضعیف غافلگیر کننده اکنون به معنای شگفتی صعودی در ماه آینده است؟

توافق حاصل می شود

قبل از اینکه به اعداد و ارقام برسیم، باید به یک موضوع زمان بندی اشاره کنیم. اکثر بانک های مرکزی در ماه اوت جلسه ای برگزار نمی کنند. البته در همان ابتدای مرداد جلساتی وجود دارد، بنابراین از نظر فنی وجود دارد. اما در عمل حدود یک ماه است که بانک‌های مرکزی کمی تعطیلات تابستانی می‌گیرند. در این زمان، سمپوزیوم جکسون هول با مدیران اصلی بانک مرکزی در حال برگزاری بود.

اغلب یک “جهت جدید” سیاست پولی می تواند در ماه اوت ادغام شود. اگر تورم در حال کاهش باشد، این ایده ممکن است در میان بانک‌های مرکزی به دلیل «مکث» که زمان فشار دادن دکمه مکث فرا رسیده است، ادغام شود. بنابراین عملکرد ضعیف تورم در این زمان از سال اهمیت ویژه‌ای دارد و ارزش آن را دارد که آنچه را که بانک‌های مرکزی پس از دور بعدی جلسات می‌گویند، زیر نظر داشته باشیم. دو دسته از داده های تورم تا قبل از چرخه بعدی جلسات بانک مرکزی منتشر خواهد شد.

اشتراکات در داده ها

اکنون بیایید به تصادفات در داده های تورم در بین کشورهایی که اخیراً انتظارات تورمی را از دست داده اند نگاه کنیم. محرک اصلی کاهش قیمت ها در بیشتر آنها انرژی است. در بریتانیا، دومین محرک اصلی غذا و در آمریکا وسایل نقلیه مستعمل بود. قیمت نفت خام در چند ماه گذشته تحت فشار بوده و قیمت ها پایین تر از انتظارات تحلیلگران باقی مانده است.

قیمت نفت تا حدودی بهبود یافته است، اما تنها پس از کاهش عمده عرضه توسط اوپک پلاس. افزایش قیمت انرژی ناشی از کاهش تولید نیز به سرعت ناپدید شد. پیش‌بینی‌ها برای افزایش تقاضا برای نفت خام در سال جاری بر اساس انتظارات مبنی بر حرکت رو به جلوی اقتصاد چین است. اما دومین اقتصاد بزرگ جهان از رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم، علی رغم محرک های عظیم دولت، ناامید شد.

این چه معنایی برای آینده دارد؟

در حالی که تورم آهسته تر مطمئناً برای اکثر مردم تسکین خواهد داد، اما ممکن است مدت زیادی دوام نیاورد. ما باید اثرات پایه را در نظر بگیریم. حتی اگر تورم ماهانه در ایالات متحده، کانادا و بریتانیا در سطح فعلی باقی بماند، تورم سالانه در اواخر سال دوباره شروع به افزایش خواهد کرد. تورم هنوز نسبتاً قوی است – نه به اندازه چند ماه پیش.

از سوی دیگر، محرک کلاسیک اصلی کاهش تورم به وضوح تأثیرگذار است. رشد اقتصادی کندتر منجر به تقاضای کمتر مصرف کننده می شود که فشار قیمت ها را کاهش می دهد. اگرچه به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران نسبت به دورنمای رکود در اواخر سال جاری بدبین نیستند، اما شاخص‌های اقتصادی نشان می‌دهند که اقتصاد هنوز در نوعی رکود است. اکنون این سوال باقی می‌ماند که آیا بانک‌های مرکزی موفق می‌شوند لحظه را به درستی قضاوت کنند و بیش از حد تصحیح یا تصحیح نمی‌کنند.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات عمیق بازار است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده