• خانه
  • وبلاگ
  • تورم و بیکاری در ماه دسامبر در آلمان: اخبار خوبی برای بانک مرکزی اروپا انتظار می رود

تورم و بیکاری در ماه دسامبر در آلمان: اخبار خوبی برای بانک مرکزی اروپا انتظار می رود

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تورم و بیکاری در ماه دسامبر در آلمان: اخبار خوبی برای بانک مرکزی اروپا انتظار می رود


حداقل در آغاز سال جاری، انتظار می رود بانک مرکزی اروپا روند اکثر بانک های مرکزی بزرگ دیگر را کاهش دهد. انتظار می رود بانک مرکزی و فدرال رزرو با کاهش تورم، اقتصاد تحت فشار فزاینده یا (که یک سناریوی محتمل است) هر دو به کاهش سرعت افزایش نرخ بهره ادامه دهند.

در همین حال، انتظار می رود بانک مرکزی اروپا به افزایش نرخ بهره با سرعت نسبتاً تهاجمی ادامه دهد. افزایش نرخ ها به همان نسبتی که فدرال رزرو در سال گذشته انجام داد، ممکن است کمی کشدار باشد. ECB مجموعه ای متفاوت از چالش ها را برای تعیین سیاست های پولی برای تعدادی از کشورها با سیاست های مالی متفاوت دارد. این می تواند نرخ بهره نهایی بانک مرکزی اروپا را محدود کند.

جایی که کارها پیش می رود

بانک مرکزی اروپا آخرین بانک مرکزی بزرگی بود که پیاده روی را آغاز کرد، به این معنی که “جای” بیشتری برای ادامه تشدید فشار وجود دارد. برای مثال هنوز 200bps از فدرال رزرو عقب است. با توجه به اینکه ایالات متحده تنها اقتصاد دیگری است که از نظر اندازه قابل مقایسه است و این دو اقتصاد بزرگترین شریک تجاری یکدیگر هستند، این مقایسه مهمی است. نه تنها برای EURUSD.

یورو در سال گذشته به طور قابل توجهی تضعیف شد، زیرا بانک مرکزی اروپا برای انقباض خود تردید داشت و تورم بالاتر از همتایان خود بود. بیشتر این تورم ناشی از یک رویداد خارق‌العاده بود: قیمت بالای انرژی ناشی از جنگ در اوکراین. امید این است که زمستان کمتر از حد انتظار باشد، که منجر به تقاضای کمتر برای انرژی و کاهش قیمت ها می شود. این بدان معناست که تورم بدون توجه به سیاست بانک مرکزی اروپا شروع به کاهش خواهد کرد.

ممکنه مشکلی پیش بیاد

البته مخالف اصلی این موضوع این است که هیچ کس نمی تواند آب و هوا را پیش بینی کند. اما یک مسئله دیگر وجود دارد که به آن اندازه سرفصل نمی شود: «چسبندگی» تورم اصلی. “چسبنده” یک اصطلاح رو به رشد در بحث تورم است که به این موضوع اشاره می کند که چگونه نرخ های CPI به همان سرعتی که انتظار می رفت کاهش نمی یابد. به نظر می رسد که آنها به سقف “چسبیده اند”.

این مورد در مورد نتایج اولیه CPI دسامبر اسپانیا بود که در روز جمعه منتشر شد. تورم اصلی طبق انتظار کاهش یافت. اما تورم اصلی همچنان بالاست. در نهایت، بانک مرکزی اروپا بیشترین علاقه را به نرخ‌های بهره کلیدی دارد، زیرا این امر نوسانات چیزهایی مانند انرژی را در نظر نمی‌گیرد. اما اگر قیمت انرژی همچنان بالا بماند، در نهایت به سایر بخش های اقتصاد سرازیر خواهد شد و چالشی برای بانک مرکزی ایجاد می کند. این می‌تواند به این معنی باشد که نرخ‌های بهره می‌تواند بیش از آنچه در حال حاضر انتظار می‌رود افزایش یابد و بانک مرکزی اروپا که معمولاً محدود و محافظه‌کار است، ممکن است مجبور شود اقداماتی مشابه اقداماتی را که فدرال رزرو در سال گذشته انجام داد اتخاذ کند و به طور قابل توجهی یورو را تقویت کند.

مراقب چه داده هایی باشید

فردا آخرین آمار تورم آلمان را منتشر خواهیم کرد. با توجه به گزارش هر ایالت آلمان و تعیین انتظارات برای تعداد زیر، بازار می تواند کمی حرکت کند. بطور کلی، انتظار می‌رود که شاخص CPI سالانه آلمان در ماه دسامبر به شدت به 9.0 درصد کاهش یابد از 10.0٪ قبل.

انتظار می‌رود تورم هماهنگ سالانه آلمان کاهش یابد، اما نه آنچنان چشمگیر و از 11.3 درصد قبل به 10.7 درصد کاهش یابد. در همین حال، پیش بینی می شود نرخ بیکاری آلمان در ماه دسامبر در 5.6 درصد ثابت بماند.پس از افزودن 15 هزار شغل، اندکی کمتر از 17 هزار شغل اضافه شده در نوامبر.

اخبار معاملاتی مستلزم دسترسی به تحقیقات بازار گسترده است – و این همان کاری است که ما بهترین کار را انجام می دهیم.

باز کردن یک حساب زنده