• خانه
  • وبلاگ
  • تورم منطقه یورو و آینده چرخه افزایش نرخ بهره

تورم منطقه یورو و آینده چرخه افزایش نرخ بهره

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ
تورم منطقه یورو و آینده چرخه افزایش نرخ بهره


بانک مرکزی اروپا تنها دو جلسه دیگر تا پایان سال دارد. این بدان معناست که فضای مهار تورم تا پایان آذرماه کمتر و کمتر می شود. بانک مشترک در سیاست انبساطی از سایر بانک های مرکزی بزرگ عقب مانده است که باعث شده است پول رایج نسبتا ضعیف بماند. بنابراین انتظارات زیادی وجود دارد که تورم چه خواهد شد.

با این حال، لازم به ذکر است که جلسه بعدی بانک مرکزی اروپا تا پایان اکتبر نیست، به این معنی که دور دیگری از داده های CPI قبل از جلسه منتشر می شود. بنابراین احتمالاً تأثیر بسیار بیشتری بر آنچه بانک واقعاً تصمیم می گیرد انجام دهد خواهد داشت. از سوی دیگر، انتظار می رود مجموعه ای از داده های CPI که در اواخر هفته پیش بینی می شود، انتظارات نرخ بهره را شکل دهد. و به هر حال، این محرک اصلی ارز است.

بازگرداندن اعتماد

مجموعه‌ای از مقامات بانک مرکزی اروپا به گونه‌ای صحبت کرده‌اند که نشان‌دهنده اقدامات بالقوه سخت‌تر است. شایعات افزایش 75 bps در ماه اکتبر در حال افزایش است. این به دلیل تئوری موجود در بین بانک‌های مرکزی است که تورم را «اعتبار» بانک مرکزی شکل می‌دهد. به این ترتیب بازار مطمئن است که نرخ‌ها را تا جایی که برای کاهش تورم لازم است افزایش می‌دهد.

ناگل و دی کوس هم دیروز در این باره اظهار نظر کردند. اما آنها باید در چارچوب نظرات اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا، لین، که دیروز نیز بیان شد، لحاظ شوند. یعنی انتظار کاهش چشمگیر تورم در سال آینده. به عبارت دیگر، بانک مرکزی اروپا می تواند ایده افزایش شدید نرخ بهره را در چند ماه آینده جمع کند تا ارقام CPI را مجبور به معکوس کند.

از دست آنها خارج است

موضوع این است که در حالی که بانک مرکزی اروپا پایه پولی خود را حدود 10 درصد در طول همه گیری گسترش داد، بیشتر اثرات تورمی ناشی از عوامل خارجی بود. افزایش هزینه های انرژی و افزایش قیمت کالاهای وارداتی از چین به دلیل محاصره دو مورد اصلی است. این چیزی نیست که سیاست پولی بتواند آن را اصلاح کند.

از سوی دیگر، چین در حال کاهش برخی از محدودیت‌های کووید و قیمت انرژی در حال کاهش است (البته به دلیل ترس از رکود جهانی قریب الوقوع). این می تواند به کاهش تورم در سال آینده بدون توجه به اقدامات بانک مرکزی اروپا کمک کند. بنابراین می توان به این سوال رسید که آیا بانک مرکزی اروپا فکر می کند می تواند قیمت ها را کنترل کند.

مراقب چه چیزی باشیم

روز پنجشنبه، آلمان داده‌های تورمی را گزارش کرد که انتظار می‌رود لحن را برای بقیه اقتصاد اشتراک‌گذاری تعیین کند. انتظار می رود تورم ماهانه آلمان در ماه سپتامبر به 1.1 درصد افزایش یابد از 0.3 درصد قبل. این به جهش تورم سالانه به 9.5 درصد در مقایسه با 7.9 درصد قبلی کمک می کند.

بعد جمعه می رسیم انتظار می رود نرخ تورم کل منطقه یورو به 9.6 درصد افزایش یابد. از 9.1 درصد در ماه اوت. البته آنچه بانک مرکزی اروپا بیشتر به آن توجه می کند نرخ بهره کلیدی است که انتظار می رود این نرخ نیز افزایش یابد، البته نه به این شدت. تورم اصلی ماه سپتامبر 4.7 درصد در مقایسه با 4.3 درصد قبلی پیش بینی شده است.

استراتژی خود را در مورد نحوه عملکرد یورو با Orbex آزمایش کنید – اکنون حساب خود را باز کنید.